Szombatig még Gyergyóban "fertőz" a pestis

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Nagy sikernek örvendett Gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban a pestis történetét bemutató kiállítás. A Semmelweis Orvostudományi Egyetem által összeállított vándorkiállításnt több, mint 1300-an tekintették meg.

Gergely Imre

2009. november 18., 21:362009. november 18., 21:36

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre


A démoni ragály, amelyet Erdélyben először itt tekinthettek meg az érdeklődők, alig egy hónapig “pusztított” Gyergyószentmiklóson de a sokkoló tárlatanyag így is nagyszámú látogatót vonzott.
A Démoni ragály tárlaton korabeli orvosi feljegyzések, gyógyászati eszközök, történetírások láthatóak, de olyan gipszszobrokat is vannak, amelyek a betegség külsőleg látható nyomait mutatják be – sokkolóan élethű módon. A tárlat részét képezi egy tízperces rövidfilm is, ezt végigkövetve a nézők részletesen megismerhetik a betegség történetét.
•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Megtudhatjuk, többek között, hogy a pestis több nagy hulláma között a legnagyobb a Fekete Halál volt, mely 1346-ban érte el a Krímet. És itt mint a történelem első biológiai fegyverét is bevetették. A tatár seregek Kaffa ostromakor pestises hullákat katapultáltak a város falain belülre.

Az évszázadok során a pestis újra és újra lecsapott, ennek esett áldozatául Hunyadi János is, de  többek között az 1710-es években az Osztrák Birodalomban pusztító járvány vetett véget a Rákóczi-szabadságharcnak is.
Miközben egész Európát sokkolta, a járványnak pozitív hatásai is voltak: ösztönzően hatott az orvostudomány fejlődésére, a nemzeti tudományos nyelvek kialakulásának adott lökést.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A vándorkiállítás ezt az összetett jelenséget, a betegségről szóló különféle magyarázatokat, értelmezéseket, a pestisjárványok hatását, szellemi, mentalitásbeli következményeit, a félelmet és reményt, a kétségbeesést és küzdelmet kívánja a látogató elé tárni.
A Magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium 2008-ban nívódíjjal tüntette ki a Semmelweis Orvostudományi Egyetem kutatói által összeállított kiállítást.

A Pestis még szombaton délután 16 óráig lesz látható a Tarisznyás Márton Múzeumban. A tárlat anyagát ezután Székelyudvarhelyen, majd pedig Csíkszeredában is közszemlére tárják.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei