Önkéntes száműzetés címmel Sarány István újságírónak jelent meg egy interjúkötete a Pallas-Akadémia Könyvkiadónál, melyben azokkal a székelyföldi személyiségekkel, pedagógusokkal, alkotókkal, kutatókkal beszélgetett, akik azon iparkodnak, hogy a térség peremvidékből központtá váljon.
2011. november 03., 17:072011. november 03., 17:07
2011. november 03., 18:562011. november 03., 18:56
– Nem tartja egy kicsit túlzásnak a könyv címét?
– Ezt a kérdést már több ismerősöm is feltette, de nem tartom túl keménynek címet. Tudomásul kell venni, hogy habár Székelyföld számunkra – úgymond – a világ közepe, ha gazdasági, vagy kulturális szempontokat veszünk figyelembe, peremvidéknek számít. Ezen a helyzeten kell változtatnunk. Ezt csak úgy lehet megtenni, ha már szembesültünk a ténnyel, hogy peremvidéken élünk. Különben, már 1902-ben a tusnádi kongresszuson megfogalmazták ezeket az elveket, és azóta Székelyföld fejlesztése állandó téma. Fontos az oktatás, a kultúra fejlesztése, de kellene egy erős gazdasági komponens, mivel igazi fejlődés csak akkor jöhet létre, ha a kettő szervesen kiegészíti egymást.
Az Önkéntes száműzetés címet, amúgy Kelemen József neuropatológustól kölcsönöztem, aki – mint a vele készült interjúban elmondja – amikor otthagyta vásárhelyi orvosi egyetemi központot és Csíkszeredába költözött, úgy gondolta, hogy önkéntes száműzetésbe vonult. Viszont életpályája során bebizonyította, hogy eredményes, nemzetközi szinten is elismert kutatómunkát lehet végezni olyan helyen is, amelyen nincs egyetem és az orvosi kutatómunkának sincs hagyománya. Kelemen József kétszeres Humboldt ösztöndíjas volt Németországban, munkásságát világszinten jegyzik.
Volt, aki zokon vette ezt a címet, mondván, nem érzi úgy, hogy székelyföldi letelepedésével, vagy itthon maradásával száműzetést vállalt volna. Ennek ellenére megtartottam a címet, amivel azt akartam jelezni, hogy vannak olyan emberek, akik művészeti, tudományos alkotómunkát végeznek, vagy minőségi oktatói vagy kutatói tevékenységet próbáltak itt meghonosítani, egy olyan vidéken, ahol ennek nem volt hagyománya.
– Szóval, olyan interjúalanyokat választott, akik valamilyen folyamatot elindítottak, vagy intézményeket alapítottak.
– Pontosan, azokat kerestem fel, akik már valamit letettek az asztalra. Ha sorra vesszük őket, láthatjuk, hogy van köztük társadalomkutató, régész, pedagógus, orvos, és valamennyien olyan eredményeket értek el, melyek bármelyik egyetemi központban megállnák a helyüket. Olyan pályát tudnak maguk mögött, aki bárki számára példa lehetne. Említeném Lászlófy Pál nyugalmazott pedagógust, aki meghatározó személyisége az utóbbi két évtized erdélyi magyar pedagógusi társadalmának, de ott van Botár István régész, aki a térségben folytatott szakszerű ásatások és a középkorkutatás egyik kezdeményezője és még sorolhatnám.
– Újságíróként, hogyan látja ebben a régióban a helyét, szerepét?
– Elsődleges feladatunk a tájékoztatás, ennek a feladatnak próbáltam eleget tenni ezzel az interjúsorozattal is. Érdekessége ennek a könyvnek, hogy a meglévő anyagok többsége nem a Hargita Népében jelent meg, hanem a Brassói Lapokban vagy az Erdélyi Riportban. Az írások zöme abban az időszakban született, amikor éppen kiszorultam a Hargita Népétől és Ambrus Attila a Brassói Lapok főszerkesztője biztosított nekem teret. Sőt, az ő ötlete volt, hogy indítsunk egy interjúsorozatot, amelyben olyan székelyföldi személyiségeket mutassunk be, akiknek a munkássága – ahogy már említettem – a Székelyföld határain is túl mutat. Néhány a témához kötődő írásomat a megyei napilapban, vagy a Székelyföld folyóiratban közölt egykori cikkeimből válogattam, de a könyv kiadását főképp az indokolta, hogy a legtöbb interjú nem jelent meg a székelyföldi sajtóban.
Az újságíró szerepe, szerintem nagyon fontos ebben a régióban – persze nemcsak itt, de talán itt nagyobb jelentőségű, mint a centrumokban –, nyomon kell követni a szakmai berkekben zajló folyamatokat, és dokumentálni kell ezeket.
A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt bántalmazták szexuálisan 15 éves fiát egy sepsiszentgyörgyi szállodában – állítja egy helybéli édesanya, aki feljelentést tett a rendőrségen.
Május 13-án, kedden 17 órakor nyílik meg Kovásznán Czilli Aranka egyéni fotótárlata. A Lélek-exponálás című kiállítás különlegességét az adja, hogy minden fénykép mellé egy-egy vers társul.
Eszem-iszom, zeneszó és zsongás jellemezte a városünnep fesztiválhétvégéjét. A Szent György Napok 32. kiadásán a folyton változó időjárás sem fogott ki, éppen ellenkezőleg: hatalmas tömeget vonzott Háromszék szívébe.
Csáky Ernő, Demeter Lajos, Herman Rosner, Vinczeffy László és néhai Gajzágó Máron részesült Pro Urbe díjban vasárnap Sepsiszentgyörgyön. „Lámpás emberek” ők, akik igazodási pontként, megtartó erőként szolgálnak a közösség számára.
Lezárult az egykori Bodok hotel bontására vonatkozó közbeszerződés, jövő héten kiadják a munkakezdési parancsot – jelentette be Antal Árpád. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint a bontás várhatóan fél évig fog tartani.
George Simion csak akkor győzhető le, ha milliókat sikerül szavazásra bízni, elsősorban azokat, akik május 4-én távol maradtak – vélekedett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki csütörtökön értékelte az elnökválasztás első fordulóját.
A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.
Naponta 60 embert állítanak szolgálatba, több mint másfél száz kukát helyeznek ki, és ez még nem minden. A Tega köztisztasági vállalat felkészült a Szent György Napok közelgő hétvégéjére.
A magyar romantikus próza kiemelkedő mestere, a nemzeti irodalom meghatározó alakja kétszáz évvel ezelőtt született. Ennek apropóján Vágod Jókait? címmel pályázatot hirdettek a háromszéki diákok számára.
A kézdivásárhelyi Flagellum Dei MC Székelyföld figyelemfelkeltő felvonulást szervez május 10-én, szombaton. Ezzel hivatalosan is megnyitják az idei motoros szezont, ugyanakkor emlékeztetnek: a motoros balesetek megelőzése közös felelősség.
szóljon hozzá!