Idei utolsó nyilvános rendezvényét szervezi meg a Székelyföld szerkesztősége és a Hargita Kiadóhivatal 2011. december 15-én, 18 órától kezdődően.
2011. december 14., 12:092011. december 14., 12:09
2011. december 14., 13:422011. december 14., 13:42
A munkatársak sok szeretettel várják az érdeklődőket erre a találkozóra, amelyen Szálinger Balázs József Attila-díjas költő, drámaíró olvas fel írásaiból, illetve – alakalomhoz illően – méltatásokat hallhatnak a tiszteletbeli és valóságos székelynek számító szerzőről, aki gyakran és szívesen, hosszabb-rövidebb ideig szokott a keleti végeken dolgozni, pihenni, vagy egyszerűen csak tartózkodni. Helyszín: Székelyföld Galéria (Csíkszereda, Tudor Vladimirescu utca 5. szám).
Szálinger Balázs 1978. augusztus 1-jén született Keszthelyen. Olyan magyarországi irodalmár, aki erősen kötődik Erdélyhez és a Székelyföldhöz. Pályafutása az Erdélyi Híradónál kezdődött, két első kötetét, Kievezni a vajból (1999) és a Zalai passiót (2000) Kolozsváron adták ki. 2010-ben ő írta a Kolozsvári Állami Magyar Operában bemutatott Odaadnám magáért a vesémet című kabaré szövegkönyvét. Egy időben huzamosan és szívesen tartózkodott a budapesti Centrál Kávéházban, ahol egyik versét keretbe foglalták és relikviaként őrizték. A mostani magas kávéházi árak és a költői fizetések exponenciális mértékben történő inflálódása miatt azonban kiszorult ebből a patinás intézményből. Egyébként több irodalmi díj kitüntetettje, kiváló ember, kimagasló tehetséggel, akire érdemes lesz figyelniük érettségizőknek és idősebbeknek egyaránt.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!