Fotó: Boda L. Gergely
Rendkívüli kiállításnak ad otthont a marosvásárhelyi Kultúrpalota. December 12-től, szombattól február 28-ig a budapesti Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből 87 mestermű látható a rézmetszés virtuózaitól.
2015. december 11., 12:532015. december 11., 12:53
2015. december 11., 12:542015. december 11., 12:54
A Maros Megyei Múzeum kapcsolata a budapesti Szépművészeti Múzeummal az 1910-es évekre nyúlik vissza, amikor Bernády György létrehozta a Kultúrpalotában a képtárat, ahol negyven műalkotást helyeztek letétbe a budapesti múzeum gyűjteményéből. Ezt a régi kapcsolatot elevenítette fel a megyei múzeum jelenlegi vezetősége a budapestiekkel, és ennek eredménye az a tárlat, amely pénteken este nyílik meg, és amely a budapesti Szépművészeti Múzeum legszebb rézmetszeteit mutatja be – ismertette a tárlat előzményeit Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója.
A tárlatnyitót beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatóján Bodnár Szilvia, a Szépművészeti Múzeum munkatársa, aki arról beszélt, hogy az általa képviselt intézmény Grafikai Gyűjteménye közel tízezer rajz mellett mintegy százezer sokszorosított grafikát őriz a 15. századtól napjainkig. A változatos grafikai eljárásokkal készült művek (fa- és rézmetszet, rézkarc, mezzotinto, akvatinta, hidegtű, litográfia, linómetszet, szitanyomat) közül a marosvásárhelyi Kultúrpalotában rendezett tárlat a legkorábbi mélynyomású sokszorosító technikát, a rézmetszést mutatja be a múzeum gazdag gyűjteményéből válogatott nyolcvanhét lappal. A rézmetszés történetét a legkiválóbb itáliai, német, németalföldi, francia és angol mesterek munkáin keresztül ismerhetik meg a látogatók. Egy-egy meghatározó, virtuóz metszőtől, például Mantegnától, Marcantonio Raimonditól, Giorgio Ghisitől, Martin Schongauertől, Israhel van Meckenemtől, Albrecht Dürertől, Lucas van Leydentől, Hendrick Goltziustól, Jean Duvet-től és William Hogarthtól több lapot is láthatnak a nézők, hogy kirajzolódjon egyéni stílusuk és világossá váljanak újító technikai vívmányaik.
A kiállítás anyagát iskolák szerint helyezték el, illetve azon belül időrendi sorrendben. Végigkövethető ezáltal az a folyamat, amely a technika 15. századi kialakulásától a művészi rézmetszés kibontakozásán át a reproduktív grafika uralkodóvá válásáig ível.
A téma, amelyet ezek a művészek feldolgoztak, sokszínű: mitológiai, az Ó- és az Újtestamentum részletei, allegorikus ábrázolások láthatók.
A kiállítás a második emeleten, a kisterem mellett kapott helyet, és ünnepnapokon is megtekinthető a Kultúrpalota teljes látogatására érvényes 12 lejes belépővel.
szóljon hozzá!