A Csíki Kamarazenekar Kamaraegyüttese pénteken 19 órától a kászonaltízi kultúrotthonban tart hangversenyt. Mivel 200 éves a Pálóczi Horváth Ádám-kézirat (1760–1820), a koncerten ebből fognak elhangzani szerelmes és házassági élethez kötődő dalok – tudtuk meg Filip Ignáctól.
2013. szeptember 11., 18:582013. szeptember 11., 18:58
2013. szeptember 11., 19:082013. szeptember 11., 19:08
A művészeti vezető elmondta lapunknak, hogy ez a dalgyűjtemény főként osztrákellenes mivolta miatt nem volt kiadva 1813-ban. Kéziratok formájában azonban az Ötödfél-száz Énekek, ki magam csinálmányja, ki másé című gyűjtemény elterjedt. Ahogy a cím is sugallja, a szerzője nemcsak korabeli énekeket, dalokat jegyzett le, hanem ő maga is írt néhányat. Pálóczi később az osztrákellenes dalokat franciaellenessé írta át, de így sem jelenhetett meg kézirata könyv formájában, legelőször 1953-ban adták ki – tette hozzá a kamaraegyüttes művészeti vezetője.
A Magyar Nemzetben olvastuk Szepesi Attila Pálóczi Horváth Ádám ötödfélszáz éneke című elemzését, melyben megállapítja, hogy a gyűjteményben „borsos, évődő, jó ízű és bolondos dalok sorakoznak”, amelyek „kedvesek is, de olyan szókimondók is, melyek egyik-másik részlete az 1953-as kiadásban is kipontozva jelenhetett csak meg”. Valószínű tehát, hogy a pajzán dalszövegek sem állták ki a korabeli cenzúra próbáját.
Különben Pálóczi érdekes személyiség volt, 13 éves korától a debreceni kollégiumban tanult, a híres tudós Hatvani professzor hatására matematikai, természettudományi tanulmányokat folytatott, egy ideig mérnökként is tevékenykedett. Érdeklődése azonban később az irodalom és a magyar dalkincs felé fordult, felnőtt korában főleg ezekkel foglalkozott. Miközben Balatonfüreden, illetve Szántódón gazdálkodott, verseket írt, dalokat gyűjtött és szerzett.
Kazinczy Ferenc, aki kezdetben barátja, majd szakmai ellenfele volt, mivel a nyelvújítási vitában semleges álláspontot képviselt, így jellemezte őt: „Víg, pajkos, tréfás, elmés s igen alkalmas mindenre, de minden cselekedetéből érettség, philosophiai csendesség és a mértéken túlható, de nem vak áhítatottság látszik...”
Pálóczi Horváth Ádám dalgyűjteménye fontos kordokumentum, mivel a korabeli divatos dalok összességét tartalmazza, ugyanakkor ez a magyar zenetörténet, a magyar folklór első hangjegyes (kulcsok, előjegyzések, ütemvonalak nélküli) munkája. A kötetben vallásos népénekek, régi magyar világi melódiák, kuruc kori dallamok, hazafias érzelmű szerzemények találhatók, a 357 dallamból 45-öt tart magáénak a szerző – írják róla a zenekutatók. Azt is megtudhatjuk, hogy Bartók Béla és Kodály Zoltán munkáinak megjelenéséig Pálóczi Horváth Ádám gyűjteménye volt az egyetlen zenei forrás. A megyei önkormányzat által finanszírozott, Komolyzene Hargita Megyének című program keretében zajló koncertre a belépés ingyenes.
A kamaraegyüttes tagjai: (fotónkon balról jobbra): Filip Ignác – furulyák, barokk fuvola, ének; Szabó Éva – furulyák, barokk fuvola, dobok; Kovács László – hegedű, ének; Kovács Éva – hegedű; Adorján Csaba – brácsa, népi brácsa, ének; Lázár Zsombor – cselló; Szőgyör Árpád – nagybőgő, ének.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!