Május 31. és szeptember 5. között szervezik meg idén Mikházán a Csűrszínházi fesztivált – számoltak be a szervezők az elkészült programtervről.
2015. május 19., 17:072015. május 19., 17:07
Szélyes Ferenc színművész, a fesztivál ötletgazdája ismertette a 13. alkalommal sorra kerülő rendezvénysorozatot, amelynek keretében 19 kulturális esemény várja az érdeklődőket. A környékbeli falvak lakói azt kérték a szervezőktől, hogy fordítsanak nagyobb hangsúlyt a néphagyományokat bemutató műsorokra – mondta Szélyes, aki szerint jogos a kérés, hiszen eredetileg a vidéket szerették volna kiszolgálni művelődési rendezvényeikkel. Az utóbbi években az érdeklődők nagy részét a városiak tették ki, mintegy 65 százaléka a nézőknek más vidékről érkezett.
Idén ennek az elvárásnak is eleget téve több lesz a néptánc, népzene, népi kultúrát bemutató esemény, a Maros Művészegyüttes, a Bekecs Táncegyüttes, a szászcsávási cigányzenekar előadásai is ezt szolgálják, ahogy a vendégelőadások tematikái is illeszkednek ebbe a sorba. László Zsuzsa Cigányhold című egyéni műsora, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadásában Tamási Áron Rendes feltámadás című darabja, a soproni Petőfi Sándor Színház produkciója: Tamási Áron Énekes madara, illetve a Spectrum Színház legújabb produkciója: Moliére Nők iskolája, Török Viola rendezésében.
A Csűrszínház rendezvényei közül soha nem hiányzik a képzőművészeti kiállítás, az idei újdonság az lesz, hogy két magángyűjtő állítja ki marosvásárhelyi festők munkáit. Salat Csaba és néhai Kisgyörgy Árpád gyűjteményeit tekintheti meg a közönség a helyi iskola egyik osztálytermében. A szervezők elmondták, az események egyik fénypontjának szánják Bogdán Zsolt Ady-estjét. A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata és a Kolozsvári Állami Magyar Színház közös produkcióját Szugyiczky István szerkesztette.
Érdekesnek ígérkezik a Fa-kanál irodalmi gasztroműsor a Mentor Könyvek Kiadó és a Székelyföld kulturális havilap közös rendezvénye, ahol a bemutatott könyvek szerzői kedvenc ételeiket fogják elkészíteni saját, egyedi receptjeik alapján, amelyeket majd a látogatók is megkóstolhatnak.
A keddi sajtótájékoztatón Ötvös Koppány és Györffy Zalán történészek, a Maros Megyei Múzeum munkatársai a Római és a reneszánsz fesztiválról beszéltek. Idén a szokásos foglalkozások, bemutatók, kiállítások mellett úgynevezett időkapszulákat is felállítanak azokon a helyszíneken, ahol római kori ásatásokat folytattak. A mikházi ferences kolostorban szervezett rendezvények reneszánsz jellegűek lesznek. Ezeken a Teleki Tékával együttműködve a könyvtárról, a ferences rendiek tanításairól, valamint a 18–19. századi kultúráról lesz szó.
Török Viola, a Moliére-darab rendezője a francia szerző szellemiségét Erdélybe „hozza”. Zenés darab lesz, amellyel majd az őszi évadát is indítani fogja a Spectrum Színház. Vajda György, az Artecotur Egyesület elnöke a Széllyes Sándor népi előadóművészeti vetélkedőről beszélt, majd ismertette a diákszínjátszó tábor, illetve a diákok Mátyás király tréfás történetei című produkció terveit, amelyeknek ugyancsak a Csűrszínházi évad ad otthont.
A gazdag kínálat, az egész nyáron át tartó programok sorozata szeptember 5-én gazdanapokkal érnek véget.
szóljon hozzá!