Örömteli találkozás a közönséggel

•  Fotó: Lukácsi Lehel

Fotó: Lukácsi Lehel

Kiértékelte Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője a 6. Össztánc ősszel című fesztivál rendezvényeit hétfőn, sajtótájékoztató keretében. A kulturális munkaközösség menedzsere elégedett az eredménnyel.

Simó Márton

2014. november 25., 13:382014. november 25., 13:38

A szervezők és a Művelődési Ház pénzügyesei is úgy nyilatkoznak, bár az összesítés még nem végleges – mondta Orendi –, az idei fesztivál hét napja során, november 17–23. között olyan keresztmetszetet adtunk a néptánc mai állapotáról, amely megérintette a székelyudvarhelyi közönséget.

Reprezentatív merítés

Hétfőn saját csoportunk bizonyított, A köz című produkcióban jól körvonalazódnak az erővonalak, látszik, hogy az Udvarhely Néptáncműhely képes megújulni – így Orendi. Kedden a három amatőr csoport – a Gereben, a Kékiringó és a Boróka – fellépése bemutatta a műkedvelés színtereit.

Szerdán, az Imádság háború után című előadással a Maros Művészegyüttes hozott egy emlékezetes műsort, amelyben a népzene és a néptánc eszközeivel tisztelgett az első világháború hőseinek emléke előtt. Csütörtökön egy rendhagyó táncházat tarthattunk, amelyre igen népes táncos lábú és érdeklődő közönség is megjelent – a Néptáncműhely próbaterme valóban szűkösnek bizonyult.

Pénteken a nálunk igen ritkán szereplő Nagyvárad Táncegyüttes lépett fel kalotaszegi táncfeldolgozással, Orza Călin kiváló koreográfiája mentén – sorolta Orendi István a programokat. A szombati délelőtti interaktív műsorral – játék kicsiknek és nagyoknak – az ifjakat és az utánpótlást kívánták megszólítani, majd az esti előadás – a Gondolatok a régiekről – a kolozsvári Ördögtérgye jóvoltából Gyimes élő népzenei és néptáncos világába vezérelte a nagyérdeműt, jelezve, hogy élnek még a hagyományaink, hiszen a zenészek úgy húzták, ahogy ott muzsikálnak.

„Hasonlóan emlékezetes volt az ezt követő, éjszakába nyúló táncház is a Zerkula és a Kaszaj zenekarokkal. A vasárnapi program pedig megkoronázása volt ennek a hétnek, hiszen a Duna Művészegyüttes olyan előadást hozott, amelyben érzékletesen, roppant kifejezően élt és működött együtt Vivaldi barokk muzsikája és a parasztbarokk; sok erdélyi dallamot hallhattunk, sok erdélyi táncmotívumot fedezhettünk fel ebben az érdekes szimbiózisban” – részletezte Orendi.

Hálás közönség

Magunk is igyekeztünk minden eseményt végigkövetni. Jó volt látni és érezni az előadókkal egyazon hullámhosszon élő nézőket. A színpadi előadásokat mindig vastaps jutalmazta. Sokan megjegyezték, hogy „ez jelent valamit”. A nagytermi programokon nem volt ugyan telt ház, ha leválasztjuk a szervezőkből és a sajtó képviselőiből álló részt, akkor elmondható, hogy a „nettó közönség” bő fél ház – mintegy 250–300 ember – volt mindig, akik estéről estére kíváncsiak voltak a produkciókra.

„Ennek alapján – tette hozzá Orendi – megkockáztathatjuk azt a megállapítást, hogy kezdjük visszaszoktatni az embereket a néptánc és a népzene világához. Lehet még munkálkodni azon, hogy akik tehetik, minél többen időt és pénzt szánjanak rendezvényeinkre. Minőséget kell felmutatni, és akkor olyan közönségrétegek is ideszoknak, amelyek az utóbbi években eltűntek az Udvarhely Néptáncműhely és az általa szervezet előadások rajongói köréből.”

Két fesztivál lesz egyben

Jövőre is kész tervek vannak. A hetedik alkalommal sorra kerülő Össztáncot együtt tartják majd a tizenegyedszer sorra kerülő Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójával. Ennek igen sikeres tizedik kiadását nemrég tartották Csíkszeredában. Mivel a város közönsége nem bír meg két külön néptáncprogram-sorozatot, ezt a találkozót majd 2015 októberében, összevontan fogják tartani. „Ez nem véletlen – emlékezett vissza Orendi a kezdetekre –, hiszen nem is volt tulajdonképpen első Össztánc, ugyanis a hivatásosok találkozóját követően, 2006-ban támadt elődömnek az az ötlete, hogy helyi fesztivált kellene tartani Udvarhelyen, s ennek hatására szervezték meg a következő évben az Össztáncot úgy, hogy az már a második volt.”

A fesztivál ideje alatt többen is megkeresték a Néptáncműhely vezetőjét, kérve, hogy máskor, fesztiválon kívül is szervezzenek hasonló nagytermi előadásokat, s ne feledkezzenek meg a szomszédos városokról és községekről sem. „Nagy öröm számunkra, majdhogynem természetes ez az igény. Örömmel jelenthetem be ugyanakkor, hogy mindez a Néptáncelőadások Hargita megyének című program részeként már november 27-én elkezdődik. A rendelkezésünkre álló keret részben fedezi a kiszállás költségeit, úgyhogy hamarosan olyan községekbe jutunk el, amelyekben korábban még nem jártunk” – számolt be a Néptáncműhely vezetője.

Néptáncelőadások Hargita megyének

Az Udvarhely Néptáncműhely az Örömtánc című saját előadását turnéztatja a megye falvaiban. A turné állomásai: november 27-én Homoródszentpál, november 28-án Homoródszentmárton, november 29-én Oroszhegy, december 4-én Oklánd, december 12-én Máréfalva, december 13-án Lövéte.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei