Hiltrud Schäfer és Wilfried Bohne német képzőművészek tárlatát nyitják meg szeptember 16-án, hétfőn 18 órától a Pál Aukciósház és Galériában. A kiállítást Túror Eszter művészettörténész méltatja.
2013. szeptember 09., 17:332013. szeptember 09., 17:33
2013. szeptember 09., 17:572013. szeptember 09., 17:57
A tárlat kurátora, Csillag István egy korábbi alkotótáborban ismerte meg a művészpárost Thomandl Ernő, Németországban élő vállalatvezetőnek köszönhetően. A közös alkotómunka teremtette meg ezt a baráti-szakmai kapcsolatot, ami most a csíkszeredai képzőművészet-kedvelők számára is gyümölcsöző lett – emelte ki a galéria sajtóreferense, Szőcs Barna.
Hiltrud Schäfer főként az installációi által vált ismertté, mindig kihasználja a tér adta lehetőségeket. Az Emberképek (Menschenbilder) című installációsorozatával igen változatos térhelyzeteket teremt. Egy régi mór fürdőhely romjai között Granadában (Spanyolország) például agyagszínű merített papírból készült figurák a régi falak részeivé válnak, barlangművészetre emlékeztetve a szemlélődőt. Egy múzeum fehér, semleges terében viszont a maguk sokféleségével és különbözőségével ezek a figurák vidáman felvonuló emberek csoportjára hasonlítanak.
„A csíkszeredai Pál-galériában a művésznő ezúttal nem áll meg a falinstallációnál, hanem egy könnyedséggel teli térinstallációt hoz létre. A falon papíralakok lebegnek majd, árnyékokat vetve egy mozgó kompozícióban. Előttük a mennyezetről átlátszó szalagok lógnak a papírfigurák fekete és színes lenyomataival. A néző helyzetétől függően az alakok egymást el- és átfedik, sokszorosan árnyékot vetve, színes mozgó embercsoportokká sűrűsödve, könnyedséget árasztva. Olyan installáció ez, amely a lét könnyűségére utal, miközben nem téveszti szem elől az élet mulandóságának tényét sem” – tudtuk meg a tárlat kurátorától.
Wilfried Bohne képzőművészt a kollázsok foglalkoztatják, az alkotót Margret Cordt műkririkus „rajzolónak és fafaragónak” titulálja. „Ciklusai és szárnyas oltárai kimeríthetetlen fantáziáról árulkodnak, amely a gondolatokat, vágyakat, elképzeléseket és félelmeket költői képekbe és képi terekbe vetíti bele” – teszi hozzá az elemző.
Mások munkáiban az iróniát fedezik fel: „Wilfried Bohne esetében sok mozzanat szerepel együtt: egy olyan karikaturista és képregényrajzoló iróniája és szarkazmusa, akinek a részletek iránti fogékonysága olyan, akár a realistáké, a téma jelenetszerű felvezetése akár egy elbeszélője” – írja róla a Westdeutsche Allgemeine Zeitung német napilap.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!