Fotó: ifj. Farkas Antal
Idén is zajlik a Hargita Megye Tanácsa és Máréfalva Helyi Tanácsa által támogatott, a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület koordinálta, a székely kapuk felújítását megcélzó program: két helybéli kapufaragó közreműködésével látványos eredmények születtek az elmúlt évben is. A munkálatokért felelős szakbizottság több mint negyven kapu restaurálását vette tervbe, a ténylegesen felújított kapuk száma a pénzkerettől függ.
2011. augusztus 08., 18:152011. augusztus 08., 18:15
2011. december 20., 18:592011. december 20., 18:59
A Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület, valamint Hargita Megye Tanácsa és Máréfalva Helyi Tanácsának közreműködésével 2009-ben kezdődött a székely kapuk felújítását, restaurálását célzó Utcakép, falukép program. Az idén számba vett kapuk felújítása az év végére fejeződik be, a program anyagi támogatások függvényében a következő években is folytatódhat.
Dávid Lajos, Máréfalva polgármestere érdeklődésünkre elmondta: az anyagi keret egy részét a két tanács biztosítja, a többit az egyesület fedezi pályázati alapokból. „A megyei tanáccsal közösen mi nyújtjuk az anyagi, a Kőlik Egyesület pedig a szakmai hátteret. Amennyiben a megyei tanács jövőre is beszáll a programba, a máréfalvi székely kapuk felújítása folytatódni fog 2012-ben is” – fejtette ki Dávid Lajos.
Továbbá megtudtuk, a polgármester, Kovács Piroska, a Kőlik tiszteletbeli elnöke és Olasz Károly szakirányító alkotta szakmai bizottság a 2011-es program indulása előtt negyven olyan kaput vett nyilvántartásba, melyek sürgős felújításra szorultak, ezekből a faragók annyit javítanak fel, amennyire a pénzből futja. A felújítandó székely kapuk pontos száma rendszerint az év kétharmadának lejárta után derül ki, ekkorra körvonalazódnak ugyanis a költségvetés részletei – mondta kérésünkre Túros Eszter, Hargita Megye Tanácsa Műemlékvédelmi Közszolgálatának vezetője. Az Utcakép, falukép programfelelőse, Kovács Piroska azt is hozzátette, nemcsak a díszes, festett, hanem az egyszerű székely kapuk restaurálása is elengedhetetlen, hisz a program végső célja az, hogy egységes falukép alakuljon ki Máréfalván, hogy a kevésbé míves kapuk se vesszenek ki az összképből.
Az előzetes felmérés során számtalan olyan székely kaput találtunk, amelyek nem szakszerűen, szakértők bevonásával voltak feljavítva – avatott be a polgármester. A felújítási munkálatok egyik kihívása a kaputulajdonosokkal való kiegyezés. A program anyagi támogatása mellett esetenként a porta tulajdonosának hozzájárulására is szükség van, ilyenkor vagy faanyaggal vagy anyagiakban szállnak be munkálatokba – magyarázta a polgármester. Megtudtuk, az Utcakép, falukép program hosszú távú célja felhívni a lakosság figyelmét az épített örökség megőrzésének fontosságára, arra, hogy „az új ház előtt is jól megfér a székely kapu” – hangsúlyozta a polgármester.
2000-ben, a millenniumi kapuállítás alkalmával volt a máréfalvi kapufaragók nemzedékváltása – tudtuk meg Szallós Kis Judittól, a Kőlik Egyesület elnökétől –, az akkor még inaskodó, mára kapufaragó mesterekké kitanult Lukács Sándor és Szimó András végzik már közel három éve a székely kapuk felújítását és restaurálását. Ottjártunkkor a két faragómester éppen a 187-es házszám 1898-ban állított székely kapuján dolgozott. A legnagyobb gond általában a tetőrésszel van, ha ez nincs rendesen megcsinálva, hamar tönkremegy a kapu – mesélte munka közben Lukács Sándor.
Az is problémát jelent, hogy sok esetben a szakszerűtlen beavatkozások során nem a hagyományos zsindellyel, hanem modern építőanyagokkal fedik be a székely kapukat. Abban az esetben, ha csupán a tetőrész szorul felújításra, a faragók helyben megoldják a problémát, néhány alkalommal azonban szét kell szedni a kaput, és darabonként restaurálni. A régi kapuk esetében a földbe ásott csutak és maga a kapuláb is egyben van, így ha elkorhad a csutak, meglódul a kapu – magyarázta a faragómester.
Megtudtuk, bár egyszerűbb lenne fémlábakkal helyettesíteni a csutakot, „nem illik vasra rakni a székely kaput”. A műhelyben előbb darabjaiban, majd összeillesztve dolgoznak a kapukon, végül jön a lenolajjal való lefestés. Legtöbb esetben maga a fa is rossz állapotban van, amennyire tudjuk, kijavítjuk a hiányosságokat, de ezeken a kapukon már nagyon látszik az idő vasfoga – tudtuk meg Lukács Sándortól. Az újrafestést is a kétfős munkacsoport végzi, ha nem a tulajdonosok, akkor a szakirányítók kérésere, hisz a cél az lenne, hogy a kapuk eredeti formájukat nyerjék vissza.
Az 2011-es Utcakép, falukép program ugyan nem fejeződik még be, szeptember 18-án, az 1999 óta megszervezett Székely kapuk napján már számba lehet venni a régi fényükben pompázó máréfalvi székely kapukat – summázott Kovács Piroska, a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület tiszteletbeli elnöke.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
szóljon hozzá!