Teljesen magyaros műsorral jön Csíkszeredába a kuriózumnak számító The Heavy Brass Guys, vagyis a Nehéz fiúk tubakvartett. A zenekar csütörtök este hét órától koncertezik a református templomban, ahol a Kájoni-kódexben fellelhető régi magyar táncokból ad elő egy öttételes művet, játssza továbbá Liszt Ferenc második rapszódiáját és Kodály Zoltán Kállai kettősét, valamint Erkel Ferenc Bánk bán operájából ad elő egy részletet.
2011. november 09., 17:452011. november 09., 17:45
2011. november 09., 18:232011. november 09., 18:23
A hallgatóságot elsősorban szórakoztatni szeretik, inkább a népszerűbb, a laikusabb emberek számára is ismert műveket játsszák többnyire. „Azt gondoljuk, hogy nem kell egzotikus műveket választani, hisz eléggé kuriózumnak számít, hogy mindent tubával adunk elő” – hangsúlyozta portálunknak Adamik Gábor, a kvartett művészeti vezetője.
„A tuba alapvetően egy kísérő, egy basszushangszer a fúvószenekarokban és a szimfonikus zenekarokban egyaránt, de mi azért alakultunk, hogy bebizonyítsuk, ez a hangszer – technikai adottságai szempontjából – nyugodtan felveheti a versenyt, bármely más fúvós, illetve vonós hangszerrel. A tubanégyesünk hasonlít is egy vonósnégyesre: jómagam tenortubán játszom, vagyis én tölteném be a prímási szerepet; két kollégám Kelemen Tamás, illetve Török József F tubán a második szólamot, vagyis a másodhegedűt, valamint a brácsát helyettesítik; továbbá Jens Christian Clausen a legmélyebb hangfekvéseben, az Esz tubán a csellóra írt szólamokat adja elő” – vázolta fel a kvartett szerkezetét Adamik Gábor.
Azt is megtudtuk tőle, hogy a művek áthangszerelését Korb Attila, a Bohém Ragtime Jazz Band zenésze végzi, aki jó barátjuk. Különben a zenekar is egy baráti társaságból jött létre. „Három hivatásos muzsikusból és egy hobbizenészből alakult az együttesünk. 2004-ben egy nemzetközi tubástalálkozón ismerkedtünk össze, és a baráti társaságból lassan-lassan zenekar lett. Négy évvel ezelőtt ültünk először össze próbálni, összefújni, példaképpen az Egyesült Államokban létrejött tubás mozgalmat tartottuk szem előtt, hisz ott jött létre ez a műfaj a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben. Az első átiratok tubakvartettekre, tehát a tengerentúlon készültek, de azóta, mi is megtaláltuk a saját – úgymond – hangunkat. Rájöttünk ugyanis, hogy a magyar zeneirodalom ismert művei is remekül szólnak ebben a hangszerelésben. A Kállai kettős, ahogy reményeim szerint esti hangversenyünk is igazolni fogja, fantasztikusan fekszik a tubakvartettre, de kiemelhetném a Liszt-rapszódiát is, amely habár egy virtuóz zongoramű, nagyon-nagyon jól szól ezeken a hangszereken is” – elevenítette fel a kamarazenekar rövid történetét a művészeti vezető.
A kvartett különben második alkalommal turnézik Erdélyben, nem titkolt céljuk a tubának mint hangszernek a népszerűsítése. „Habár nagyon sok lelkes fiatal van, aki meg szeretne tanulni ezen a hangszeren játszani, elvétve akad olyan szaktanár, aki hiteles hangszertudást lenne képes bemutatni, illetve átadni. Személy szerint ezért is tartom fontosnak, hogy minél többet játsszunk, hogy még inkább tudjunk hatni a fiatalokra. Saját magam példájából indulok ki, úgy lettem tubás, hogy csodáltam gyerekkoromba néhány olyan hangszerest, aki fúvószenekarban, illetve kamarazenekarban játszott.”
A koncertet Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és helyi tanácsa, illetve a Csíki Kamarazenekar Egyesület szervezi. Belépőt a helyszínen válthatnak 5 lejért.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!