Teljesen magyaros műsorral jön Csíkszeredába a kuriózumnak számító The Heavy Brass Guys, vagyis a Nehéz fiúk tubakvartett. A zenekar csütörtök este hét órától koncertezik a református templomban, ahol a Kájoni-kódexben fellelhető régi magyar táncokból ad elő egy öttételes művet, játssza továbbá Liszt Ferenc második rapszódiáját és Kodály Zoltán Kállai kettősét, valamint Erkel Ferenc Bánk bán operájából ad elő egy részletet.
2011. november 09., 17:452011. november 09., 17:45
2011. november 09., 18:232011. november 09., 18:23
A hallgatóságot elsősorban szórakoztatni szeretik, inkább a népszerűbb, a laikusabb emberek számára is ismert műveket játsszák többnyire. „Azt gondoljuk, hogy nem kell egzotikus műveket választani, hisz eléggé kuriózumnak számít, hogy mindent tubával adunk elő” – hangsúlyozta portálunknak Adamik Gábor, a kvartett művészeti vezetője.
„A tuba alapvetően egy kísérő, egy basszushangszer a fúvószenekarokban és a szimfonikus zenekarokban egyaránt, de mi azért alakultunk, hogy bebizonyítsuk, ez a hangszer – technikai adottságai szempontjából – nyugodtan felveheti a versenyt, bármely más fúvós, illetve vonós hangszerrel. A tubanégyesünk hasonlít is egy vonósnégyesre: jómagam tenortubán játszom, vagyis én tölteném be a prímási szerepet; két kollégám Kelemen Tamás, illetve Török József F tubán a második szólamot, vagyis a másodhegedűt, valamint a brácsát helyettesítik; továbbá Jens Christian Clausen a legmélyebb hangfekvéseben, az Esz tubán a csellóra írt szólamokat adja elő” – vázolta fel a kvartett szerkezetét Adamik Gábor.
Azt is megtudtuk tőle, hogy a művek áthangszerelését Korb Attila, a Bohém Ragtime Jazz Band zenésze végzi, aki jó barátjuk. Különben a zenekar is egy baráti társaságból jött létre. „Három hivatásos muzsikusból és egy hobbizenészből alakult az együttesünk. 2004-ben egy nemzetközi tubástalálkozón ismerkedtünk össze, és a baráti társaságból lassan-lassan zenekar lett. Négy évvel ezelőtt ültünk először össze próbálni, összefújni, példaképpen az Egyesült Államokban létrejött tubás mozgalmat tartottuk szem előtt, hisz ott jött létre ez a műfaj a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben. Az első átiratok tubakvartettekre, tehát a tengerentúlon készültek, de azóta, mi is megtaláltuk a saját – úgymond – hangunkat. Rájöttünk ugyanis, hogy a magyar zeneirodalom ismert művei is remekül szólnak ebben a hangszerelésben. A Kállai kettős, ahogy reményeim szerint esti hangversenyünk is igazolni fogja, fantasztikusan fekszik a tubakvartettre, de kiemelhetném a Liszt-rapszódiát is, amely habár egy virtuóz zongoramű, nagyon-nagyon jól szól ezeken a hangszereken is” – elevenítette fel a kamarazenekar rövid történetét a művészeti vezető.
A kvartett különben második alkalommal turnézik Erdélyben, nem titkolt céljuk a tubának mint hangszernek a népszerűsítése. „Habár nagyon sok lelkes fiatal van, aki meg szeretne tanulni ezen a hangszeren játszani, elvétve akad olyan szaktanár, aki hiteles hangszertudást lenne képes bemutatni, illetve átadni. Személy szerint ezért is tartom fontosnak, hogy minél többet játsszunk, hogy még inkább tudjunk hatni a fiatalokra. Saját magam példájából indulok ki, úgy lettem tubás, hogy csodáltam gyerekkoromba néhány olyan hangszerest, aki fúvószenekarban, illetve kamarazenekarban játszott.”
A koncertet Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és helyi tanácsa, illetve a Csíki Kamarazenekar Egyesület szervezi. Belépőt a helyszínen válthatnak 5 lejért.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!