Az elmúlt hetekben a Tomcsa Sándor Színház által műsoron tartott egyszemélyes produkció, a Wass Albert munkáiból összeállított Mustármag című előadás (rendező: Csurulya Csongor) ismét az érdeklődés kereszttüzébe került. Kulcsár-Székely Attila színművész ezzel az esttel több székelyföldi és erdélyi helyszínen is megörvendeztette közönségét.
2013. március 19., 22:292013. március 19., 22:29
2013. március 26., 17:222013. március 26., 17:22
Idehaza és külföldön ezidáig 69 alkalommal adták elő. A színház- és Wass Albert-kedvelők jól tudják, hogy az előadóművész eddig is jótékony célok érdekében, többnyire templomokban lépett fel ezzel az esttel. Előadókörútjaira rendszeresen elkísérte Kémenes Lóránt atya is, a Balázsfalvához tartozó Tűr plébánosa, akinek elképzeléseit, a helyi Magyar Ház felújítását támogatandó, négy rendezvényen ajánlották fel a különböző gyülekezetek a perselypénzt. Ez a ház hosszú évtizedek után ismét betöltheti azt a közösségépítő és magyarságot erősítő szerepét, amelyért létrehozták. Lóri atya – ahogyan Erdély-szerte ismerik a népszerű papot, aki a teológiai tanulmányok mellett jogot is végzett – kiváló fotográfus, minden előadáshoz mellékeli a megmaradás képeit, annak a metamorfózisnak a dokumentumait, amelyek az általa szolgált kisközösség életéről és az emberekben munkálkodó életkedvről és jószándékáról is szólnak.
Március 3-án Gyergyószentmiklóson mutatkoztak be az érdeklődőknek. Ekkor is kiállítással egybekötött Mustármag-est volt. Még nagyobb sikerrel és még inkább az érdeklődés kereszttüzében játszott Kulcsár-Székely Attila, hiszen az azt megelőző napokban ismét kitört a Wass Albert körüli hisztéria az állami szervek részéről, és kétséges volt, hogy az előadást megtartják-e. Végül nem valamelyik gyergyói templomban – ugyanis először a római katolikusban lett volna, de az ottani lelkész ebbe nem egyezvén bele, sorra járták a többi felekezetet, az unitáriust, majd a reformátust is –, hanem a Figura Stúdió Színház előterében és a színháztermében került sor a kiállításra, illetve az estre. Gyergyóban újabb meghívásokat kapott az előadó, hiszen több ottani nagyközségbe még nem jutott el ezzel a programmal.
A március idusához kapcsolódó rendezvények idején Kulcsár-Székely ismét a szórvány felé fordult. Március 16-án Vajdahunyadon tartott előadást, majd március 17-én a Nagyvárad-Olaszi református templomban lépett fel. A közeljövőben, áprilisban egy svédországi turné következik, májusban pedig ismét erdélyi szórvány lesz soron, Torda, valamint Szamosújvár. Megtudtuk, hogy feleségével és barátaival közösen létrehozta a Végvár Egyesületet, amelynek immár nemcsak ingyenes kulturális előadások létrehozatala és közösségépítő céljai vannak, hanem a tervek szerint rendszeresen csatlakozik a vidéket járó kis csapathoz a színművész felesége, Kulcsár-Székely Melinda radiológus szakorvos is, aki ezután nem csak a produkciók hangosítója-világosítója akar lenni, hanem orvosnőként ingyenes orvosi vizsgálatokat, egészségügyi előadásokat tartana. Ennek érdekében az Egyesület közeli tervei között szerepel egy hordozható ekográf megvásárlása adományok és pályázati források segítségével. Ezzel párhuzamosan készül a Végvár Egyesület első saját produkciója is Nyirő József Halhatatlan élet című regényéből. Ez egy „egyszemélyes népi vígjáték” lesz, elsősorban a szórványban élő magyarságnak, és ehhez méltóan a bemutatóra szeptember 28-án kerül sor, Tűrben, a település 700 éves fennállására szervezett ünnepség idején..
szóljon hozzá!