Fotó: Thomas Campean
Megelevenedett az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, egyebek közt Petőfi Sándor poharát, Kossuth Lajos íróasztali készletét, Bem József tábornok kalapdíszét, de korabeli fegyvereket és huszármentéket is láthatnak az érdeklődők a vasárnap megnyitott időszakos kiállításon.
2015. március 15., 21:492015. március 15., 21:49
2015. március 16., 09:212015. március 16., 09:21
A szabadságharc ereklyéi című ideiglenes kiállítással tiszteleg a Haáz Rezső Múzeum a forradalom hősei előtt. A tárlat kurátora, Kolumbán Zsuzsánna történész és Miklós Zoltán múzeumigazgató segítségével megismertük a kiállítás darabjait, amelyek közvetett vagy közvetlen módon hozzájárultak az egész magyar társadalmat érintő változásokhoz.
Mielőtt a terem kincseit felfedeznénk, a bejáratnál két óriásplakáton a szabadságharc udvarhelyszéki kronológiája fogad, a felsorolt információkkal felfrissíthetjük ismereteinket. Az első terembe toppanva Kossuth Lajos számos magántárgyát tekinthetjük meg, egyebek közt két üvegpoharát, amelyeket utólag aranyozott ezüstkehelybe foglaltak, de cigarettaszipkáját, szamovárját, ceruzáját és íróasztali készletét is, amelyeket tanulmányozva elképzelhetjük, miként dolgozhatott szónoklatain.
Továbbhaladva üveglapok mögött láthatjuk a tárlat egyik legkülönlegesebb darabját, a Petőfi Sándor poharaként emlegetett műtárgyat, amelyről azt állítják, hogy a költő a székelykeresztúri Gyárfás-kúria vendégeként használta, eltűnése előtti utolsó vacsoráján. „Gyakorlatilag műkincs kategóriába tartozik, hiszen az egyedüli olyan konkrét erdélyi tárgy, amely Petőfi személyéhez köthető” – részletezte a múzeumigazgató a szemrevaló pohárról, elárulva, hogy korábban nem sikerült „kicsalni” a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumból a kiemelt jelentőségű darabot.
A kiállítás részeként a kolozsvári országgyűlés csengője mellett az érdeklődők megtalálhatják azt a pipát is, amelyet gróf Széchenyi István ajándékozott Deák Ferencnek, és amely már a maga idején is különleges darabnak számíthatott, hiszen üvegdobozban őrizték. Bem József tábornok legendás személyisége is közelebb kerülhet a látogatóhoz: megtekinthető egyebek közt a tábornok nagyítója, pecsétje, borotválkozó-felszerelése, de a kalapdíszként használt pávatolla is, valamint az ostora és a tábori kulacsa. Gábor Áron honvéd őrnagy noteszének részleteiből is olvashatunk a kiállításon, illetve egy fénykép segítségével az ágyúöntő műhelyének munkatársait is megismerhetjük. A múzeumigazgató elárulta, hogy a kiállítás április 2-án átalakul, hiszen akkor Gábor Áron eredeti ágyújával bővül ki a tárlat.
A felbecsülhetetlen értékű ereklyéket a terem falain látható litográfiák, festmények egészítik ki. Az aradi vértanúkról készített litográfiákat, a Batthyány-kormány tagjainak ábrázolásait láthatjuk, továbbá kitűnően színesítik a tárlatot Haáz Rezső Kossuth Lajosról, Bem Józsefről és Petőfi Sándorról készített festményei.
Korabeli puskák, szablyák, huszárcsákó, -mente és -nyereg, valamint a falon látható hadi térkép segítségével elképzelhetjük a front világát, azonban a fogságba került forradalmárok faragványai, illetve a menekülés korából származó „futáskori kő” érezteti velünk az események következményeit is. A kiállítás egyébként a szabadságharc román vonatkozásait is ábrázolja, Avram Iancu pipáját, furulyáját és lándzsahegyét is láthatjuk.
Miklós Zoltán múzeumigazgató elmondta, olyan kuriózumokat választottak ki a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum és a Haáz Rezső Múzeum gyűjteményeiből, amelyek segítségével a látogatók jobban megérthetik a múltat, az 1848–49-ben történt eseményeket és azok következményeit. A kiállítás időzítése sem volt véletlen, az április 13-áig megtekinthető tárlat egybeesik az Iskola másként programmal is, ezzel buzdítva a pedagógusokat a kihelyezett tanórák megszervezésére.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!