Fotó: Kristó Róbert
Minden év júliusában régi korok muzsikája hangzik fel Csíkszeredában. Ilyenkor a város nemcsak a muzsikálás, hanem az oktatás központjává is válik. Idén július 10–17. között tartják a Csíkszeredai Régizene Fesztivált, és ennek keretében július 9–12. között szervezik meg a VI. Régizenei Nyári Egyetemet. Ezúttal a Nagy István Művészeti Szakközépiskola diákjai számára kedvezményesen ajánlanak tanfolyamokat. Egy diák számára egy tanfolyam mindössze 50 lejbe kerül.
2013. május 27., 17:432013. május 27., 17:43
2013. május 27., 18:252013. május 27., 18:25
Ahogy Filip Ignáctól, a fesztivál művészeti vezetőjétől megtudtuk, nagyon fontos ez a nyári egyetem, hiszen régizenei oktatás csak a kolozsvári és bukaresti zeneegyetemeken zajlik, de ott is csak választható tantárgy formájában furulya vagy csembaló szakot lehet végezni, holott ennél jóval több hangszerrel zenéltek a reneszánsz, illetve a barokk korban. Ez a nyári egyetem az országban az egyetlen, ahol szélesebb körű régizenei-oktatás folyik.
Idén kilenc mesterkurzusra jelentkezhetnek a zenészek és a diákok, a különböző egyéni kurzus mellett a nyári egyetem valamennyi hallgatója részt vehet a reneszánsz együttes foglalkozáson (bármilyen hangszeres vagy énekes, illetve kezdő szinttől haladó és magas szintig) Csörsz Rumen István (Budapest), valamint közös reggeli tánckurzuson Szabó Anikó (Kolozsvár) vezetésével.
A furulya és fuvola mesterkurzust Széplaki Zoltán (Budapest) tartja, a barokk hegedűt Vitárius Piroska (Budapest) oktatja, az éneket Palócz Réka (Budapest) tanítja, a csembaló tanfolyamot Fülöp Mária (Bázel) vezeti, lantozni és gitározni Kónya Istvántól (Budapest) tanulhatnak, a viola da gamba és basso continuo kurzusokat Csata István (Kolozsvár) irányítja. A reneszánsz együttesekkel Csörsz Rumen István (Budapest) foglalkozik, az ütőhangszeresek pedig Kasza Rolandtól (Budapest) kaphatnak tanácsokat, az utóbbi mesterkurzusokon Sudár Balázs (Budapest) működik közre. A barokk oboa mesterkurzust Guido Titze (Németország) tartja.
Egy kurzus ára 65 euró. Csoportos jelentkezés esetén kedvezményt ajánlanak, egy 5 (vagy ennél több) főből álló csoport tagjai számára 30 euró/fő a részvételi díj. A csíkszeredai Nagy István Művészeti Iskola diákjai számára mindössze 50 lejbe kerül egy kurzus elvégzése. A barokk oboa képzés időtartama rövidebb, ezért ára minden részvevő számára 50 lej.
Jelentkezni a Hargita Megyei Kulturális Központ székhelyén lehet (Csíkszereda, Temesvári sugárút 4. szám). Részletekért hívják a 0266-372044-as telefonszámot, illetve érdeklődhetnek a kultura@ccenter.ro e-mail címen.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!