A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncjátékot készített Nyírő József Júlia szép leány című színművéből, amelyet a Csíkszeredai Városnapokon mutattak be szombat este, a Szabadság tér színpadán.
2013. augusztus 04., 20:142013. augusztus 04., 20:14
2013. augusztus 06., 10:492013. augusztus 06., 10:49
Népzenei éhségüket csillapíthatták a folklór kedvelői szombaton, ugyanis a Hargita Együttes új bemutatója előtt tartották a Kosz Szilveszter Gyermek-néptáncfesztivált, emellett a csíkszeredai Borsika néptánccsoport és a Fölszállott a páva közönségdíjasa, a balánbányai Ördögborda is fellépett. A Hargita Együttes produkciójában a Heveder zenekar muzsikált. A Molnár Szabolcs (hegedű), Fazakas Levente (hegedű), Fazakas Albert (cimbalom), Szilágyi László (brácsa) és Bajna György (nagybőgő) tagokból álló zenekar külön is koncertezett, jó hangulatot teremtve, illetve az éjfél körül kezdődő szabadtéri táncházban is ők húzták a talpalávalót.
1933 augusztusában egy erdélyi turné állomásaként Csíkszeredában éppen nyolcvan éve mutatták be Nyírő Józsefnek a Júlia szép leány című népszínművét, amelyet a moldvai és székely néprajzi tájegységeken közismert azonos című népballada ihletett. Nyírő a balladai szűz leány tragédiájából faragott egy hosszabb történetet. A népköltészeti alkotásban a kertben virágot szedő lányhoz égi ösvényen egy „fodor fehér bárány a napot s a hódat szarva között hozván” érkezik, hívja a lányt a mennybe, a szüzek seregébe. Júlia elbúcsúzik anyjától, aki egy siratóének hangján mondja el lányának égbe menetelét.
Nyírő színművében a beteljesületlen tiszta szerelem végső momentumaként történik meg a leány halála. A szentmártoni bíró fia, Jóska és a házukkal szemben lakó erdőpásztor leánya, Júlia igaz szerelméből nem köttethetik frigy. A bíró ugyanis a gazdag birtokkal rendelkező Hajdú Péter lányát szemelte ki fiának. Jóska szembeszegül az apja akaratával, és bujdosni kényszerül. A határvédő székely katonák seregébe felveszik, de már az első csetepatéban golyó találja el, és meghal. Júlia megérzi kedvese halálát, és akkor következik be a ballada által megörökített jelenet: nem tudja legyűrni bánatát, és magához szólítja az ég.
A Hargita Együttes új műsorában nagyon kevés a szöveg, a táncjáték és a némajáték eszközeivel mesélik el a tragédiát (a drámai fonal megértéséhez érdemes az előadás megnézése előtt elolvasni Nyírő József népszínművét). Találó ez a megoldás, hiszen a darabban is sok a népdal. A Kósa Gabriellával és Böjte Róberttel Kelemen Szilveszter által rendezett produkcióban főképp székelyföldi táncokat (küküllőmenti, felcsíki) láthattunk, de cigányzene és egy napjainkban történő jelenet is színesíti, ahol már hiányzik a népviselet, és a zene is gépi.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!