Fotó: Veres Nándor
Már megszokottá vált, hogy vakáció előtt az irodalmi tehetséggel megáldott diákok Hargita megyében az Őrzők a végeken című kiadványt tehetik tarsolyukba. Ezúttal pénteken a Kájoni János Megyei Könyvtárban vehették át jutalmukat a pályázaton részt vevő legtehetségesebb tanulók.
2013. június 08., 10:532013. június 08., 10:53
2013. június 09., 15:142013. június 09., 15:14
Bedő Aranka, a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola magyar szakos tanára hét éve indította útjára a mese-, vers- és novellapályázatot. Előzőleg Szombathelyen járt egyik diákjával, akit díjaztak az ottani tehetségkutató irodalmi pályázaton. Csodálkoztak is akkoriban a szervezők, hogy ilyen távolról személyesen jöttek Szombathelyre átvenni az elismerést. A jó példa ragadós, Bedő Aranka úgy gondolta, hogy érdemes „honosítani” az irodalmi versenyt. Először csak az iskolában szervezte meg, a későbbiekben már megyei szinten hirdette meg a pályázatot. Idéntől határon túlra nyúltak a kapcsolatok, mivel a szombathelyi oktatási intézet diákjai is beneveztek, akikkel – éppen a tehetségkutató verseny nyomán – testvériskolai kapcsolatokat ápolnak.
Aki könyvvel foglalkozik, tudja, hogy mennyi munka áll mögötte – mondta portálunknak Bedő Aranka. Hozzátette, a tehetségek kiszűrése sem könnyű feladat – idén közel háromszáz munka érkezett, ebből az iskola többi magyar szakos tanárával hetven írást válogattak az antológiába –, azután következnek a szerkesztési teendők. Ezúttal is az iskola első és második osztályos tanulói rajzaival illusztrálták, ezeket Antal Imre rajz szakos tanár válogatta össze. A legnehezebb viszont a könyvkiadáshoz támogatókat találni – vélte. Ha nem lett volna a Nagy Imre Általános Iskola Alapítványa, nem is mertek volna belekezdeni, ezenkívül a megyei és a városi önkormányzat támogatta az Őrzők a végeken megjelenését – emelte ki a magyar szakos pedagógus.
A VII. Őrzők a végeken gyermekantológia díjazottjai
Alsós mese kategória:
I.díj: Bolondfalva harangja – Baksa Andrea, Petőfi Sándor Á. I., Székelykeresztúr
II. díj: Ételországi kalandom – Balázs Helga, Kós Károly Á. I., Gyergyószentmiklós
III. díj: Egy szomorú nap története – Pruteanu Oszkár Paul, Domokos Pál Péter Á. I., Gyimesfelsőlok
Dicséret: Póra Edina, Simon Erhard Raffael, Rokaly Barna
Alsós vers kategória:
I.díj: Lennék – András Zsuzsa – József Attila Á. I., Csíkszereda
II.díj: A fény (képvers) – Balázs Helga, Kós Károly Á. I., Gyergyószentmiklós
III. díj: Kata-vers – László Örs Boldizsár, József Attila Á. I., Csíkszereda
Dicséret: Márton Fanni
Felsős mese:
I.díj: 2012. Világvége, avagy a szerelmes naptáríró – Kovács Pál, Okiki Simon István Utcai Á. I., Szombathely
II. díj: A székely legény és a cipó – Costas Andreea Claudia, Petőfi Sándor Á. I., Székelykeresztúr
III. díj: Nefelejcske – Péter Katalin, Kiss Ferenc Á. I., Csíkmadaras
Dicséret: Izsák Réka, Kurkó Zsuzsanna
Felsős vers
II. díj: Az álom olyan – Császár Ágnes, József Attila Á. I., Csíkszereda
III. díj: Életút – Petres Sára, Kiss Ferenc Á. I., Csíkmadaras
Dicséret: Balázs-Bécsi Eszter, Geréd Ákos és Szilágyi Anna Katalin
Felsős novella
I.díj: Utazás – Császár Ágnes, József Attila Á. I., Csíkszereda
II. díj: Előléptetés – Petres Sára, Kiss Ferenc Á. I., Csíkmadaras
III. díj: Anya tudja – Balog Ágnes, József Attila Á. I., Csíkszereda
Dicséret: Gergely Anna, Veress Emőke
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!