Fényképeken elevenedik meg a korabeli Udvarhelyszék

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

A Kováts István Fotóarchívum Egyesület és a Kováts Fényképészet Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának támogatásával a Magyar Fotográfia Napja alkalmából időutazásra invitálja a nagyérdeműt: a nagy múltú székelyudvarhelyi képíró család közel 80 ezer fotónegatívot tartalmazó hagyatékából szemelvényező szabadtéri és beltéri kiállítás nyílt tegnap délután a Kossuth Lajos utcai fotóműteremnél.

Kovács Eszter

2013. augusztus 29., 20:342013. augusztus 29., 20:34

2013. szeptember 03., 13:012013. szeptember 03., 13:01

Székelyudvarhelynek és a környező településeknek a múltjából, hétköznapjaiból és ünnepeiből kapnak kis ízelítőt azok, akik betérnek a Kossuth Lajos utca 24. szám alatti Kováts-fényképészet udvarára, műtermébe: az ott megnyitott tárlat népéleti jeleneteket, a város és a környező települések fontosabb eseményeit szépiázott és fehér-fekete fotográfiák formájában örökíti meg.

„A Kováts család fiatal generációja, Kováts Árpád és felesége teljesítették ki a közösség felé a közel százéves fotóhagyatékot, ők tették közkinccsé. A dobozokban nyugvó negatívumok még csak felében jelentenek értéket: mindannyian szegényebbek volnánk, ha nem lennének a jelenlegi kiállításhoz hasonló kezdeményezések” – mondta el a tárlat apropóján Miklós Zoltán, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója. A fotóhagyatékból korábban három kiállítást rendeztek Budapesten, Székelykeresztúron – tette hozzá –, illetve három, a hagyatékot bemutató kiadvány jelent meg. „Szükség van azonban arra, hogy ezt a jelentős közkincset szélesebb közönség is megismerje. A család mindazonáltal továbbra is nyit a nagyközönség felé, hisz szívesen látnak olyanokat is, akik nem fényképezkedés céljából, hanem a korhű formában megőrzött fotóműterem megtekintése érdekében térnek be hozzájuk” – magyarázta az intézményvezető.

A szabadtéri két, tematikusan rendezett pannón Székelyudvarhely történelmi egyházainak templomai, illetve az iskolaváros tanintézeteinek épületei korabeli, a huszadik század első negyedebeli formájukban láthatók. A fotóműteremben megtekinthető, a hagyományos fényképezés technikáját és a környék múltját is bemutató kiállítás hétköznapokon 8 és 18 óra között látogatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei