Életfák művész szemmel

A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának márványtermében Életfa címmel kortárs képzőművészeti kiállítás nyílt kedd délután. 

Szőcs Lóránt

2014. július 23., 10:012014. július 23., 10:01

2014. július 23., 10:152014. július 23., 10:15

A vándortárlat a Temeiuri Egyesület és a Romániai Képzőművészek Országos Szövetsége (UAPR) 5. versenykiállítása, melynek ezúttal a témája az életfa volt. Összesen kétszáz képzőművész munkája képezte az eredeti tárlat anyagát, amelyet Románia parlamentjének Constantin Brâncuşi termében állítottak ki. Csíkszeredába ebből a nagy anyagból egy válogatást, közel hatvan munkát hoztak el.

A kiállítók közt szerepel két csíki származású művész is, Botár László, illetve a jelenleg Ausztriában élő Fazakas Csaba. Rajtuk kívül neves, kortárs román képzőművészek munkáit láthatjuk, többek között Viorel Marginean, Dumitru Câmpeanu, Petre Lucaci, Marilena Preda Sanc, Lucian Rusu, Dumitru Munteanu, Lucian Butucariu, Ana Rus, Romeo Liberis, Ştefan Pelmuş, Răzvan Paul Mihăescu alkotásait lehet megszemlélni.

A kiállítást Radu George Serafim műkritikus méltatta. Ahogy hangsúlyozta, a versenykiállítás igazán most érett be, ezúttal a résztvevők talán jobban reagáltak az adott témára, mint az előző években. Hozzátette, hogy az ilyen tárlatok együttműködésre késztetik a képzőművészeket. Ez így helyes, ugyanis egyetért Jean Rudel és René Huyghe szerzőkkel, hogy a művészet a lélek tápláléka kell legyen. Ahogyan a testnek a regenerálódásához szüksége van az ételre, ugyanúgy a lélek harmóniájához is szobrok, költemények, festmények és szimfóniák kellenek – hangsúlyozta.

Ugyanakkor szerinte a művészetnek gyógyító hatása is van, ezért volt találó az idei témaválasztás. A műkritikus elmondta: a népi hiedelemvilágban az életfa mindig fontos jelkép volt, ugyanakkor Basarab Nicolescu filozófus a kifejezést egy fontos művészeti tételé alakította. Ennek a tételnek láthatjuk többféle interpretációját – összegzett.

Keresztények lévén a legtöbb résztvevőnek a Bibliában említett életfa ugrott be – húzta alá. A  Teremtés könyvében jelenik meg először, a  paradicsom egyik végében helyezkedett el a tudás fája, a másikban az élet fája, még a Jelenések Könyvében, az apokalipszisnél találkozunk ezzel a szimbólummal. Azt is megjegyezte, hogy a hölgyek nyitottabbak voltak az ezoterikus témákra,  a csakrák és lélek kapcsolatából építették fel életfáikat néhányan.

Végül kifejtette, hogy ha egy látogató egy képet megjegyez magának a tárlatról, azt  jelenti, hogy a kiállítás jó, ha kettőt őriz meg emlékezetében, akkor már kiváló.

A tárlat egyébként július 30-áig látogatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei