A Csíki Kamarazenekar és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar tart közös hangversenyt csütörtökön 19 órától a csíkszeredai református templomban. Ezúttal Steffen Schlandt brassói karmesterrel koncerteznek. Három szólista közreműködésével zajlik az előadás, Sebestyén Lázár Enikő szoprán és két fuvolás, Filip Ignác valamint Szabó Éva játssza a szólórészleteket.
2011. október 26., 18:362011. október 26., 18:36
2011. október 26., 18:512011. október 26., 18:51
A két zenekar vonósai, próbán
A hangverseny repertoárját a szólisták közreműködésével dolgozták ki, G. F. Händel, valamint W. A. Mozart műveiből kaphatunk ízelítőt. Händel-művekkel kezdődik a hangverseny a Rodelinda opera nyitánya csendül fel, majd Rodelinda áriája hangzik el, aztán a Julius Cézár című operából a Piangero la sorte mio áriával búcsúzhatunk a barokk zenétől. Az első operával kapcsolatosan a zenekritika jegyzi, hogy a „Rodelindához foghatóan csodálatos módon szinte sosem jelenik meg előttünk Händel kimeríthetetlen képzelete”. A hangverseny karmestere szerint egy rendkívül virtuóz, kevésbé ismert zenei csemegéről van szó.
Ezután J. Schmitt két, fuvolára és zenekarra komponált versenyművét hallhatják az érdeklődők, amely egy rokokó mű, és ahogy Filip Ignáctól megtudtuk, valószínű, nem csak hogy Csíkszeredában, de Erdély-szinten sem volt még előadva.
A koncert második felében viszont népszerű műveket hallhatnak. Mozart operáiból, a Varázsfuvolából hangzik el a Pamina áriája, ezt követően, pedig a Figaro házasságából a Susanna áriája. A hangversenyt szintén W. A. Mozart-művel, a 40. g-moll szimfóniával (K. 550) zárják.
Steffen Marcus Schlandt karmester (fotó) 1975-ben született Brassóban. Zenei tanulmányait édesapjával, Eckart Schlandttal kezdi el, akitől zongorázni és orgonázni tanul. Később a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián orgona szakon végez Ursula Philippi osztályában. A németországi Trossingenben Cristoph Bossert professzorral egyházi zenét tanul, valamint párhuzamosan Würtzburgban karmesteri tanulmányokat folytat. Orgonistaként Európa több országában is koncertezett: Németországban, Franciaországban, Svájcban, Svédországban, Olaszországban, Horvátországban és Magyarországon. Karmesteri repertoárjából megemlíthetjük: Mozart Figaro házassága, Anton Brockner Missa in d-moll, Mozart, Schumann, Beethoven versenyművek, valamint számos vokál-szimfonikus művet. Kezdeményezője és alapítója a Prázsmári Egyházzenei Fesztiválnak, amely 1999 óta évente kerül megrendezésre. 2004 szeptemberétől a brassói Fekete templom orgonistája és a Bach kórus vezetője, valamint a brassói zenelíceum betanító tanára.
Steffen Marcus Schlandt a Csíkszeredai Régizene Fesztivál gyakori meghívottja, a Csíki Kamarazenekar élén eddig kétszer láthattuk. A karmester szerint a zenekar egy fiatal, ambíciós zenészekből álló együttes, mely nagyon jó színvonalú hangversenyekkel igazi komolyzenei életet teremtett Csíkszeredában. Hozzátette, ezt a komolyzenei évadot szerinte a régizene fesztiválok alapozták meg, amelyen keresztül az helybeli zenészek is belekapcsolódtak a nemzetközi vérkeringésbe, ugyanakkor külföldi zenészeket is sikerült megnyerni a műfajt kedvelő közönségnek. Különben a csíki, komolyzene-kedvelő közönséget a karmester nagyon kedveli, megjegyezte, csodálta, hogy amikor zuhogott az eső, akkor is kitartottak a Mikó-vár szabadtéri színpadánál, és hallgatták a régizene fesztiválon fellépő együtteseket.
A szólistákról röviden
Sebestyén-Lázár Enikő tanulmányait Nagyváradon kezdte, majd Brassóban fejezte be, klasszikusének szakon. Ez idő alatt a nagyváradi Filharmónia munkatársa, majd a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Iskola helyettesítő tanára. Tanulmányai után a fent említett sepsiszentgyörgyi intézmény címzetes ének szakos tanára, jelenleg ennek az intézménynek a vezetője. Számos vokál-szimfonikus koncert szólistája, a Melodika Énekegyüttes alapító tagja, ahol opera, operett, musical műfajokban énekel, de régizenét is énekelt a Codex Régizene Együttessel. „A zene, az éneklés az, amivel igazán ki tudom fejezni magam, egy örömforrás, mely életerőt, optimizmust, boldogságot ad.”
Filip Ignác Csaba, a marosvásárhelyi művészeti iskola diákjaként Áment Jánostól tanult fuvolázni. Felsőfokú tanulmányait a kolozsvári zeneakadémián Gavril Costea fuvolaosztályában végezte, kamarazene-tanára László Ferenc volt. Több nemzetközi mesterkurzuson vett részt, ahol a modern fuvola mellett a barokk haránt-fuvolán, illetve egyenes-fuvolán (blockflöte) való játéktechnikáját is elsajátította, olyan mesterektől, mint: Ulrike Engelke (Ausztria), Gerald Matschke (Németország), Gunter Pohl (Németország) és mások. A Cantus Serenus, Amaryllis, Stravaganti és más együttesek tagjaként számos belföldi és külföldi kamarazene-koncerten, illetve számos színházi előadáson és a Bukaresti Nemzeti Román Opera előadásain lépett fel. 2001-2003 között a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház zenei vezetője. Szólista minőségben az ország több filharmonikus zenekarával működött együtt. Két módszertani könyve jelent meg, 1988-ban Furulyaiskola és Furulyamuzsika címmel, amely nyolc új kiadást ért meg. Számos CD-, rádió- és televízió-felvétele van. A Codex régizene együttes alapító tagja és művészeti vezetője. 2004-ben doktori diplomát szerzett a Kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián. 1996-tól a brassói Transilvania Tudományegyetem Zenetagozatának tanára, 2006-tól tanszékvezető, 2008-tól a csíkszeredai Régizene Fesztivál művészeti tanácsosa. A Georgius Egyesület és Georgius Kamarazenekar alapító tagja.
Szabó Éva (született Málnási) zenei pályáját a csíkszeredai Nagy István Művészeti Iskolában kezdte. Érettségi után tanulmányait a brassói Transilvania Tudományegyetemen folytatta dr. Filip Ignác Csaba fuvolaosztályában. Itt 2007 júniusában egyetemi oklevelet, 2009-ben mesteri szintű képesítést szerzett. Jelenleg a csíkszeredai művészeti iskola tanára. A Békés-Tarhosi Zenei Napok keretében többször is részt vett Matuz István és Ittzés Gergely kurzusain, hasonlóképpen Brigitte Buxtorf (Svájc) fuvolaművész lardiersi mesterkurzusán. A marosvásárhelyi Filharmóniával, a Csíki Kamarazenekarral és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekarral több alkalommal szólistaként szerepelt. A modern fuvola mellett furulyán és fafuvolán is játszik. 2003 nyarától a Codex régizene együttes tagjaként Erdélyben és Magyarországon számos koncerten lép fel.
A hangversenyre jegyeket a helyszínen válthatnak, a teljes árú belépő 8 lej, a diákoknak és nyugdíjasoknak pedig 5 lej.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
szóljon hozzá!