Fotó: Kristó Róbert
Bodó Istvántól, a Forfun Egyesület vezetőjétől tudtuk meg, hogy április 10-én Brüsszelben állít ki a csíkszeredai képzőművészek alkotta Transylvanian Art Group.
2014. április 03., 22:312014. április 03., 22:31
A csíkszeredai születésű menedzser, aki jelenleg Bukarestben él, azért hozta létre a Forfun Egyesületet, hogy ‒ többek közt ‒ csíki képzőművészeket tudjon támogatni. A csoport első kiállítását 2011 októberében Bukarestben tartották, akkor vette fel a kapcsolatot a Bukaresti Magyarországi Kulturális Központtal, amely azóta Balassi Intézetté alakult. „Felfigyeltünk arra, hogy világszinten a Balassi Intézetnek 18 kiállítóterme van, és akkor gondoltunk a brüsszeli helyszínre is, mivel ott van az Európai Unió egyik központja, és egy jelentős magyar közösség is él ott. Remélem, hogy sikerül a kapcsolatot felvenni nyugat-európai aukciósházakkal, ez a nem titkolt célunk” ‒ hangsúlyozta Bodó István.
Nem a közös alkotói felfogás, hanem a barátság fűzi össze a TAG-ot
A Bartis Elemér, Biró Zsuzsanna, Csillag S. R. Imola, Csillag István, Fazakas Barna, Fazakas János László, Kovács Imre, Szentes Zágon és Vorzsák Gyula alkotta csoport az elmúlt években Budapesten, Temesváron és Aradon is bemutatkozott. A TAG főként a Nagy István Művészeti Iskola első képzőművészeti osztályának végzőseiből alakult. Ezt jegyezte meg Budapesten a kiállításukat megnyitó művészettörténész, Angyal Mária is: „A csoportot a különböző alkotói attitűd, a képzőművészetről vallott, sokszor teljesen eltérő felfogás, a kifejezés és fogalmazás sokszínűsége, a tematikai választások és a technikai megoldások széles spektruma jellemzi. Expresszív olajak, grafikai remekek, a gesztusfestészet, a nonfiguráció sajátos ötvözete, szenzibilis érzékenységgel megfestett textilek láthatók a kiállításaikon. Mindenki a saját útját járja.”
A TAG név kezdett ismertté válni
Ezek a tárlatok, ahogyan Bodó véli, nem magukat az alkotókat tették ismertté – hiszen ők egyénileg már azelőtt is sokszor jelentkeztek kiállítással Romániában és Magyarországon egyaránt –, hanem a csoport neve kezdett beivódni a köztudatba. „Nekem ez is volt a célkitűzésem, hogy ezt a művészeti csoportot úgy menedzseljem, mint egy vállalkozást. Úgy tűnik, egyelőre jól működik, most a brüsszeli tárlatunk egy nagyobb lépcsőfokot jelent, remélem, hogy sikerül nevünket ismertté tenni az európai aukciósházak, műkereskedések körében is” ‒ összegzett Bodó István. Azt is elárulta, hogy ezúttal a kivitelezés szempontjából egy egységes kiállítást képzeltek el, ugyanis minden csoporttag három – egyenként – 80x80 centiméteres méretű munkával járult a tárlat anyagához.
Bodó aláhúzta: a végcél az lenne, hogy a csíki képzőművészek tudják értékesíteni alkotásaikat, mert mivel jelenleg erre nincs lehetőség, a tehetséges alkotók sokszor arra kényszerülnek, hogy más tevékenységeket is űzzenek, és ezek leszorítják az alkotásra szánt időt.
A megnyitót követően a csíkszeredai zenészekből álló (Ercsei Zsolt – gitár és elektronika; Szabó Lóránt – dobok, perkúció és elektronika; Fodor Réka – ének és perkúció és Orbók Sándor – basszusgitár, gitár) együttes, az Involved Channel koncertezik.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!