A Mentor Kiadó utolsó, egyben a Mentor Könyvek Kiadó első kötetét mutatták be a marosvásárhelyi Bernády Házban. Az Erdélyi ritkaságok sorozatban megjelent Marosvásárhelyi krónikás füzetek című kötetet Sebestyén Mihály rendezte sajtó alá és látta el jegyzetekkel.
2015. március 01., 12:072015. március 01., 12:07
A krónikás füzeteket 1936–1940 között Fodor István szerkesztette, aki Komáromból került postatisztviselőként Marosvásárhelyre még 1918 előtt, a hatalomváltás után is itt maradt. A román államra nem esküdött fel, tehát más megélhetés után kellett néznie. Régi szerelme volt a színház, ezért színházi előadások szervezésével, rendezéssel, színészek verbuválásával foglalkozott, újságot írt és szerkesztett, majd valamilyen ihletésnek engedve kezdte el szerkeszteni a Marosvásárhelyi krónikás füzeteket, amelyből negyven szám látott napvilágot, mintegy 29 füzet.
A történész Sebestyén Mihály elmondta: nagy példányszámban jelentek meg ezek az olcsó kiadású füzetek, amelyek iránt napjainkban is nagy az érdeklődés. Magánszemélyek gyűjteményében, valamint a Teleki Tékában találhatók ezek a kiadványok, de a sorozat sehol sem teljes, ezért több helyről kellett összegyűjtenie a füzeteket, hogy kötetbe szerkessze azokat.
A teljes sorozatot két kötetesre tervezte a szerkesztő, a most megjelent és bemutatott első többek közt Marosvásárhely 1360–1659, illetve 1660–1770 közötti okleveleinek kivonatát közli, II. Rákóczi Ferenc Marosvásárhelyen történő erdélyi fejedelemmé iktatásának dokumentumát 1705. április 5-ről, azokat a személyiségeket ismerteti, akik fontos szerepet töltöttek be Marosvásárhely társadalmi és kulturális életében a 18-19. századokban. Nem hiányzik a kötetből az úgynevezett történelmi arcképcsarnok sem, felsorolja a hadvezéreket, politikusokat, egyházfőket és irodalmi nagyságokat, a székely vértanúkat. A Marosszék kriminálkrónikája a 13. század elejéről című fejezetben olyan eseteket örökít meg, mint például Olá Jutka eleven elvermelése, Pető Gergely karóba húzása, az akasztott cigányok fejének eltűnése, számos boszorkányper, kínvallatások, súlyosbított halálos ítéletek története.
A kötet, amely a közelmúltban megszűnt Mentor Kiadó utolsó és a frissen alakult Mentor Könyvek Kiadó első könyve, fontos támpont Marosvásárhely történetének kutatásához – mondta a pénteki bemutatón a szerkesztő, akivel Káli Király István kiadóigazgató beszélgetett.
szóljon hozzá!