Amiről az erdélyi kastélyok beszélnek...

Isten segedelmével udvaromat megépítettem címmel Bicsok Zoltán levéltáros, valamint Orbán Zsolt történelemtanár egy vaskos kötetet, az erdélyi történelmi családok múltját, illetve kastélyaik történetét bemutató munkát tett közzé. A Gutenberg Kiadó gondozásában megjelent könyvet szerdán 18 órától, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal tanácstermében Haller Béla, az erdélyi történelmi családokat tömörítő Castellum Alapítvány elnöke ismerteti.

Szőcs Lóránt

2011. november 28., 17:322011. november 28., 17:32

2011. november 28., 18:202011. november 28., 18:20

– Hogyan jött össze a kutatócsapat, és miért választották ezt a témát?

O. Zs.: Zoltánnal tulajdonképpen már a középiskolai évektől barátok vagyunk, mindketten történelem szakosztályban tanultunk. Az egyetem befejezése után mindketten tanári pályán helyezkedtünk el, és az elmúlt években főleg a történelemtanításhoz szükséges segédanyagokat adtunk ki közösen. Történelemtanárként fontosnak tartottuk, hogy tanulmányi kirándulásokat szervezzünk, gyakran jártunk diákjainkkal különböző erdélyi útvonalakon.

A kilencvenes évek végén az erdélyi épített örökségről, és különösen a kastélyokról még kisszámú és igencsak hézagosan dokumentált leírás állt az érdeklődő utazók rendelkezésére, és ezen hiányosságokat észlelve kezdtük fontolgatni, hogy érdemes lenne foglalkozni a témával. Igazából úgy 6–7 évvel ezelőtt kezdtük azzal a szándékkal tervezni terepbejárásainkat, hogy az összegyűjtött anyag majd egyszer könyvvé álljon össze, egy, a nagyközönségnek szóló összefoglalássá, amelyben igyekszünk bemutatni a történelmi Erdély összes kastélyát, dokumentáljuk az állapotukat, vázoljuk az építés- és birtoklástörténetüket, és aktuális információkat adunk a visszaszolgáltatásuk utáni jogi helyzetükről.

Gyakorlatilag idén nyárig jártuk a helyszíneket, legtöbb helyen többször is megfordultunk – e többéves munka eredményeként született meg augusztusra a végleges kézirat, majd november közepén a kötet. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a fotók szerkesztése és elrendezése, illetve a könyv arculatának kialakítása Tőzsér László, a Gutenberg Kiadó és Nyomda vezetőjének munkája, nélküle nem tudtuk volna ilyen minőségben és formában megvalósítani a kötetet. Egy ilyen nagy terjedelmű és jó kivitelezésű munka kiadása igen sok pénzbe kerül, ezért meg szeretnénk köszönni a támogatók, vagyis a Román Kulturális Alap (AFCN), Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, Hargita és Kovászna megyék tanácsai, valamint az Alcsík Kistérség és Magyari Zoltán anyagi támogatását.

– Mi alapján választották ki az épületeket?

B. Z.: Kelet-Európában és különösen Erdélyben, ahol a nemesi családok vagyoni helyzete messze elmaradt a nyugat-európai nemesség mögött, a kastély fogalma igencsak képlékeny. Nemigen lehet pontos határt húzni kastély és nemesi udvarház között, pl. az épület méretei és a díszítőelemek gazdagsága, a gazdasági épületek megléte, a környező park méretei, növényritkaságok, kerti elemek (tavak, üvegházak, filagóriák stb.) alkalmazása, az építtető család rangja, társadalmi szerepe. A könyvben az erdélyi történelmi családok betűrendes jegyzéke jelenti a rendezőelvet, mindenik család esetében vázoljuk a legfontosabb személyiségek életútját, a birtok- és címszerzések körülményeit, leírjuk a címerüket, és ezt követően történik az általuk építtetett vagy birtokolt épületek leírása.

– Milyen forrásanyagot használtak fel?

B. Z.: Igazából nem dúskáltunk művészet- és családtörténeti forrásokban, hiszen a szocializmus évtizedeiben sem a kastélyok, sem az építtető családok történetével nem volt indokolt foglalkozni, így több mint öt évtizedes hiány mutatkozik az ilyen irányú kutatásokban. A legfontosabb épületekről születtek ugyan művészettörténeti leírások, de az építtetőket, a birtokos családok politikai, gazdasági, kulturális szerepét a legjobb esetben elhallgatta a történetírás. Egész generációk nevelkedtek fel a „népnyúzó kizsákmányolókról”, az „osztályellenségről” szóló tévtanokon – ennek is szerepe van abban, ahogyan a kastélyok sorsa az államosítás után alakult. Könyvünkben arra is törekedtünk, hogy e tévhiteket eloszlassuk, illetve az erdélyi nemesség történelmi szerepéről viszonylag kiegyensúlyozott képet nyújtsunk.

– A második világháború végéig mondhatni könnyen követhető a kastélyok története, sorsa, mi a helyzet az elmúlt hetven évvel?

O.Zs.: Az államosítás, de különösen a rendszerváltás utáni időszakra vonatkozóan leginkább a sajtóban megjelent riportokra, tudósításokra támaszkodhattunk, az így szerzett információkat kellett kiegészíteni a helyiektől szerzett adatokkal. A kastélyok 1949. évi államosítását és a birtokos családok kitelepítését követően a legtöbb épületből téesz-székház, raktár avagy éppen istálló lett, de esetenként más intézmények is beköltözhettek: néptanács, szanatórium, kórház – a legtöbb épület kapott valamilyen rendeltetést. A rendszerváltást követően néhány évig az említett intézmények használták, ezután következtek az igazi bonyodalmak. Attól kezdve, hogy a visszaszolgáltatási folyamat elindult, bizonytalanná vált a kastélyok sorsa, a tulajdonjogilag tisztázatlan helyzetben lévő épületeken ugyanis az állam már nem volt hajlandó érdemi javítási munkálatokat végezni. Az utóbbi másfél évtizedben felgyorsult a kastélyok pusztulása, mi a terepbejárásaink folyamán tucatnyi kastély pusztulását láthattuk.

– Mit tart a könyv erősségének?

B. Z.: A kötet egyik erősségének tartom, hogy e pecsét-reprodukciók bekerülhettek. Első alkalommal fordul elő, hogy a Hargita Megyei Levéltárban őrzött címeres viaszpecsétek egy része, mintegy száz lenyomat, leközlésre kerül. Gazdag pecsétgyűjteményt őrzünk a levéltárban, de emellett sok folyóméternyi anyagot kellett átlapozni, míg összeállt a kötetben leközölt állomány. Nagyon örülök, hogy sikerült ezt a nagyjából száz címeres viaszpecsétet publikálni, hiszen ezek a legmúlandóbb, legsérülékenyebb levéltári források, amelyek könnyen megrongálódnak, töredeznek, így hosszú távú megmaradásuk kétséges. Emellett kb. nyolcvan levélrészletet is közlünk, nemesi családok tagjainak kézjegyeivel.

A másik pozitívum, hogy ez egy összefoglaló munka, amely leltárt készít az erdélyi kastélyok 2011-es állapotról. Valamiféle harangkongatás szeretne lenni ez a könyv, amely az értékeink pusztulására hívja fel a figyelmet. Leszámítva húsz-harminc épületet, amelyet kapásból mindenki fel tud sorolni, a maradék száz tulajdonképpen ismeretlen a nagyközönség számára. Szeretnénk, ha a bemutatott nemesi családok és épített örökségük ismét visszakerülne a köztudatba, és ha mindenki, aki abban a helyzetben van, hogy tenni tud, megmozdulna az ügy érdekében. Az utolsó pillanatokban vagyunk, az épületek jelentős hányada, csak évek kérdése, és teljesen eltűnik a föld színéről. Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy ez az örökség megőrződjön a következő nemzedékeknek is. Mi ennyit tudtunk tenni…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt
2025. július 11., péntek

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani

Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon