Egy 1910-es, Kodály Zoltán által gyűjtött, régi viaszlemezen őrzött gyergyói népdal hangfelvételének bejátszásával kezdődött csütörtökön este a 14. Erdélyi Prímások Találkozója.
2011. november 17., 21:592011. november 17., 21:59
2011. november 18., 10:032011. november 18., 10:03
Színpadon a legfiatalabb zenészek Csíkmadarasról – Tekintse meg fotógalériánkat!
Nem véletlenül hallhatták a résztvevők ezeket a száz éve féltve őrzött, recsegő dallamokat, mivel a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes fel is dolgozta az eredeti környezetükben már elfelejtett népdalokat Örökség című műsorában. Újra hallhattuk ezeket a remekműveket, majd a csíkmadarasi Antal Csanád és Antal Adorján, a rendezvény legfiatalabb zenészei, illetve a legidősebb prímás, a gyimesi Antal Zoltán lépett színpadra.
Viszontláthattuk a már ismerős adatközlő zenészeket, akik még ismerik a globalizáció előtti rendtartó falvak értékes muzsikáját, Duduj Rozáliát Csíkszentdomokosról, aki Román Hunorral zenélt, illetve a magyarlapádi Pirospántlikás zenekart, valamint Székről Filep „Pali” Marcit és zenekarát, a Kolozs megyei Újfaluból pedig Balas Grigore prímást és társait.
Újdonságnak számított, és jó választásnak bizonyult Désről az ifjú Rezeda zenekar, a diákokból álló népi együttes, amely Franciaországba és Olaszországba is elvitte az élő örökséget, valamint a népes és értékes abásfalvi zenekar.
Az est folyamán a népi zenét a Hargita együttes táncosai „fordították le” a tánc nyelvére, bizonyítva, hogy jól ismerik a különböző tájegységek táncrendjét. Az előadást követően, aki igényelte, táncházban is kérhetett a zenészektől repetát.
Pénteken is este héttől kezdődik az előadás, melyen a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke diákjai és tanárai lépnek fel. Akárcsak a 14. Prímástalálkozó első napján, a belépés ingyenes.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!