Fotó: Bodnár Arthur
A székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola könyvtára december 15-én, szerdán 14 órakor folytatta az iskola dísztermében az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár gyermekrészlege által kigondolt Meseszer játékot, melyet 2009. november 4-én indítottak útjára.
2010. december 15., 16:202010. december 15., 16:20
2010. december 16., 10:152010. december 16., 10:15
A főszervező, Barabás Zója, az iskola könyvtárosa lapunknak elmondta, azért különbözik ez a rendezvény minden más mesemondó vetélkedőtől, mert itt nem a versenyről van szó. „A gyerekek így felszabadultabbak, nem érzik a feszültséget, hogy mindenképpen teljesíteniük kell” – jegyezte meg a szervező.
A mesejáték-stafétát a Móra Ferenc Általános Iskola a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium könyvtárától vette át. A rendezvény keretében át is adják a mesélési stafétát a parajdi Áprily Lajos Általános Iskola és a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola képviselőinek, akik majd folytatják azt.
„Mindezt pedig azért, hogy se szeri, se száma ne legyen a mesemondásnak, hogy szépszerével rendszeresen összegyűljünk mesélni, mesét hallgatni, csak úgy, jól érezni magunkat” – mondta az egybegyűlt közönségnek Barabás Zója. „Hogy a mese legyen fűszere életünknek, gyógyszere rosszkedvünknek, ékszere nyelvünknek. Hogy népmeséink hatalmas fészerében mindenki szert tehessen a maga szerére, amivel szertelenségeit csillapíthatja, netán amin elméjét tornáztathatja. Mert úgy látjuk, időszerű már, hogy a mesemondás ősi szertartásával ez a magunkfajta emberi szerzet felszerelje magát mindazzal, amit a mesékből megszerezhet: emberséggel, kitartással, türelemmel, az újrakezdés képességével, erkölcsi renddel, humorral, töretlen elszántsággal’’ – tette hozzá bevezető beszédében a szervező.
A továbbiakban megtudtuk, a játéknak – akárcsak a mesékben – három alapszabálya van. Az első és legfontosabb, hogy a mesemondást tovább kell adni egy másik településnek, iskolának, osztálynak, családnak vagy közösségnek a meghívott képviselők jelenlétében. Második szabályként a szervező említette, hogy a résztvevőknek magyar népmesét kell mondaniuk. „A Móra tanulói népmesékkel teszik szebbé a közönség napját, de iskolánk névadójának néhány meséjével fűszerezik majd a rendezvényt” – magyarázta a könyvtáros. A Meseszer játék jellegzetessége az is, hogy nem felolvasott vagy betanult szövegeket mondanak a tanulók. „A hagyományos népmesemondást, köznyelven szólva a fejből mesélést műveljük, mivel a mese lényegében az élő szó művészete” – fejtette ki a szervező.
Meglehetősen sok lelkes, mesélni vágyó diák jelentkezett, tudtuk meg a szervezőktől, de az időbeli korlátokra tekintettel végül hat kisiskolásra esett a választás. A játék mesemondói Szilveszter Csongor (II. A), Kovács Kriszta (II. B), Bartus Balázs (I. A), Sata Réka Ágota (I. A), Jakab Gergő (I. B), illetve Csoma Zsuzsa (V. B) tanulók voltak. Az érdeklődő közönség a IV. A és B osztályok által eljátszott mesejeleneteket is láthatta. A Meseszer játékot Juon Ann Orsolya és Demeter Bodó Roxána zenés fellépése zárta.
„A gyerekek nagyon lelkesen fogadták a programot, de az iskola vezetősége is sokat támogatott a megvalósításban, a tanárok pedig a mesék kiválasztásában” – mondta el Barabás Zója. Az eseményen számos udvarhelyi és vidéki könyvtáros, illetve pedagógus is megjelent. „A mesejáték következő szakasza januárban folytatódik, a stafétát azok viszik tovább, akiknek ma átadtuk” – tette hozzá.
Az ünnepély végén minden résztvevő oklevélben részesült, továbbá a diákok házi mézespogácsát is kaptak. „A mesepogácsákat magam készítettem havasi mézzel, és népmesével díszítettem” – jegyezte meg a szervező. Befejezésként minden résztvevőnek boldog ünnepeket kívánt, mondán: „Ajándékozzunk sok-sok mesét szeretteinknek, hiszen soha nem volt ilyen nagy szükségünk rá, mint napjainkban”.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
szóljon hozzá!