„A táncost ki kell nevelni”

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Hitelességre van szüksége a közönségnek – véli Orendi István, aki tavaly április óta tölti be az Udvarhely Néptáncműhely menedzseri posztját. Noha számos kihívással találkozott, az intézményvezető úgy értékeli, sikeres évadot zártak.

Veres Réka

2015. június 18., 17:162015. június 18., 17:16

Több mint 12 ezer látogató vett részt a 2014–2015-ös évad színpadi produkcióin, valamint az Udvarhely Néptáncműhely egyéb tevékenységein. „Az előző évek statisztikáihoz hasonlítva az idei évad alatt nagyot ugrott a látogatók száma. Az elmúlt évekre inkább nézőként tudok reflektálni. Akkor azt tapasztaltam, hogy egyre kevesebben jártak az előadásokra és rendezvényekre, ami a számadatokból is visszaköszön. Szerencsére, sikerült megfordítani ezt a tendenciát” – fűzte hozzá Orendi István. Mint kiderült, a saját produkciók mellett a vendégelőadások is sikeresek voltak, az intézményvezető szerint ez bizonyítja, hogy szükség van a műfajra.

„Zsúfolt évadot zárunk. Mindazt, amit szerettem volna megvalósítani, nagyrészt sikerült” – nyugtázta a Néptáncműhely menedzsere, aki bevallása szerint rengeteg kihívással találkozott az évad alatt, hiszen intézményvezetőként mindent át kellett látnia. „Saját korlátaim megközelítése is kihívás volt, ahogyan ezt Az aranyszőrű bárány próbafolyamata alatt is tapasztaltam. Ott volt az irodai munka, az oktatás, de a főpróbákon is jelen kellett lenni” – sorolta Orendi, aki még a díszlettervezői munkát is magára vállalta. „Szívesen csináltam, úgy éreztem, hogy valamivel több leszek, és végigkövethettem, hogy miből tevődik össze egy produkció. Azonban ennek határai is vannak, hiszen ilyenkor valamelyest szétszóródik az ember” – mondta.

„Itt nincs mese, a táncost ki kell nevelni” – mondta Orendi, megjegyezve, hogy nemcsak Udvarhelyszéken, hanem Erdély-szerte is gondot okoz a táncegyüttesek utánpótlásában az intézményesített néptánc- és népzeneoktatás hiánya. Érdeklődésből nem volt hiány Udvarhelyszéken, ezért sikerült új táncosokat is alkalmazni az idei évad alatt, de a keresés a továbbiakban is folyatódik. „Innen-onnan jönnek a táncosok, igyekszünk a környékről toborozni olyanokat, akik mind a tánctudással, mind pedig hozzáállásukkal hajlandók arra, hogy ilyen helyen, ennyi pénzért táncoljanak” – magyarázta az intézményvezető. Szerinte ahhoz, hogy a táncműhely ne egyéni táncosok gyülekezete legyen, csapatépítésre van szükség, melynek egyaránt része a verbuválás és a csapattá kovácsolás. Emellett a tudás fejlesztését sem hanyagolják, hiszen közeledni szeretnének ahhoz, amit a közönség egy hivatásos táncegyüttestől elvár.

Erdély legjobb táncházával rendelkezünk – véli Orendi, akitől megtudtuk, a táncházakon alkalmanként több mint százan vettek részt. Az éves látogatottságba egyébként nemcsak a nagyszínpadi produkciók nézőit, hanem az egyéb rendezvények és tevékenységek részvevőit is beleszámolták. A táncházakon kívül ott voltak még a felnőtt oktatási programok, de gyerekcsapatot is indítottak: idén majdnem hatvanan jelentkeztek népzene-képzésre. „Elindítottunk valamit, de az eredmények nem egyik napról a másikra születnek. Türelem kell és kitartó munka” – magyarázta a három éve indított népzenészképzésről Orendi.

Sikerült megszólítani a gyerekeket Az aranyszőrű báránnyal – mondta el a Néptáncműhely menedzsere a gyereknap alkalmából bemutatott előadásról. A produkciót eddig ezerkétszázan látták, s bár elsősorban gyerekeknek készült, sok felnőtt is volt a közönség soraiban. Orendi szerint igény van a gyerekelőadásokra, így még játszani fogják a tanév és az új évad kezdetekor, de további terveik is vannak. A jövő évad újdonságairól elárulta, hogy legalább két, de a lehetőségekhez mérten akár három új nagyszínpadi produkciót is bemutatnak, ezek közül az egyik mindenképp gyerekelőadás lesz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei