A magyar dráma ünnepére hívták meg a diákokat is

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Kevés olyan iskola van, ahonnan annyi színész, rendező és dramaturg került ki, mint a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Református Kollégium – fogalmazott a Nemzeti vezérigazgatója, Gáspárik Attila azon a nyilvános sajtótájékoztatón, amelyet csütörtökön tartottak az iskolában.

Szász Cs. Emese

2013. szeptember 19., 17:302013. szeptember 19., 17:30

2013. szeptember 19., 17:502013. szeptember 19., 17:50

A sajtótájékoztató témája az iskola és a színház kapcsolatának szorosabbra fűzése volt, de a Magyar Dráma Napja, és az annak alkalmából bemutatandó Páskándi-darab is szóba került.
A nyilvános sajtótájékoztatót a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház a nagyszünetre tervezte be, hogy a sajtó mellett az érdeklődő diákok és tanárok is részt vehessenek. A színház igazgatója, Gáspárik Attila elmondta, idén bevezettek egy pedagógusbérletet, de kedvezményes diákbérlettel is próbálják színházba csalogatni a közönséget. Leghamarabb például szombaton, amikor a Magyar Dráma Napját ünneplik, és egy hazai magyar drámát mutatnak be felolvasószínházi előadás keretében. „A magyar dráma ünnepét 1984 óta tartjuk szeptember 21-én, annak emlékére, hogy 1883-ban ezen a napon volt Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban. Mi ezen a napon a színház háta mögötti parkban koszorúzzuk meg Aranka György szobrát. Ő volt ugyanis az első Erdélyben, aki kérte a guberniumtól a magyar nyelvű színjátszás lehetőségét, ugyanis akkor csak németül és franciául játszottak” – magyarázta a szombati program első részét Gáspárik, majd hozzátette: a koszorúzás után egy újabb felolvasószínházi darabot mutatnak be, amelynek néhány szereplője meg is jelent a nyilvános sajtótájékoztatón.

A Kalauz nélkül című előadásban Kilyén László játssza a mesélő szerepét. A színész a jelenlévőknek elmondta: örül, hogy a felolvasószínházi műfajra is odafigyel a Nemzeti, s ő az eddigi  hat-hét darabban majdnem mindegyikben szerepet is kapott. Pedig ez a műfaj nem feltétlenül egyszerűbb a színészek számára. Ahogy a Lekner kisasszonyt játszó fiatal színésznő, Badics Petra meg is jegyezte, ez egy köztes állapot a színész számára. „A színész ilyenkor csak a hangjával, a fenekén ülve játszik, és meg van fosztva egy sor színészi eszköztől, amelyektől máskor nem. Ez nem feltétlenül egyszerűbb” – avatott be a kulisszatitkokba Badics Petra. A darabban újságírót játszó Boros Csaba szerint pedig a kiválasztott Páskándi-mű talán még szerencsésebb is felolvasva, annyira „hangban él” a szöveg.

A darabot szeptember 21-én, szombaton 18 órától láthatja a közönség a Nemzeti kistermében. Az előadást Aranka György, a magyar felvilágosodás jeles képviselője szobrának megkoszorúzása előzi meg 17 órától. Az eseményen részt vesz és a Páskándi-életművet méltatja: Demény Péter és Karácsonyi Zsolt író.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei