A Fekete tejjel rajtol a színházi évad

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

A 2013–2014-es színházi évad első előadását tartják kedden este a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színháznál. A Vaszilij Szigarjev kortárs orosz szerző drámája alapján színpadra vitt, ízig-vérig házi produkció Barabás Árpád rendező szerint olyan, mint a hagyma: többrétű.

Kovács Eszter

2013. szeptember 16., 17:272013. szeptember 16., 17:27

2013. szeptember 16., 17:502013. szeptember 16., 17:50

A produkciót a tavalyi évad zárásaként zárt körű premieren mutatta be az udvarhelyi színház társulata, a nagyközönség kedden, illetve szerdán, este 7 órától tekintheti meg. „Ezzel a darabbal mutatkozik be rendezőként a tavalyi évadban is legjobbnak választott Barabás Árpád színész” – mondta el Csurulya Csongor, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője.

A Fekete tej az orosz kortárs drámaiskola kedvelt témáját, a lecsúszott társadalom problematikáját tárgyalja, a 2003-ban íródott drámában felvázolt világ, vagy inkább felmutatott ferde tükör, számunkra is ismerős lehet. „Furcsán ismerős figurák tűnnek fel a darabban, olyan arcok, melyeket közvetlen környezetünkben, az utcán is felfedezhetünk” – magyarázta Barabás Árpád. A lineáris szövésű darabban nem kell apokalipszisre, sem más istentelen dolgokra számítani, fűzte hozzá a rendező, ettől függetlenül a dráma számtalan olyan „extrém helyzettel van megfűszerezve, melyekben a szereplők lubickolhatnak”. „A szöveg nyers, a szerző nyersen is fogalmaz, ami azonban nem meglepő, ha az általa leírt közeget tekintjük. Káromkodás is van a darabban, bár nem sok, de az dobja ránk az első követ, aki nem szokott néha maga is káromkodni” – jegyezte meg.

A Tompa Andrea által magyar nyelvre fordította dráma alapján színre vitt előadás tehát maga is összetett, a rendező szerint olyan, mint a hagyma. Barabás Árpád egyébként hét évvel ezelőtt már színre vitte a darabot: a Parti Nagy Lajos fordítása alapján feldolgozott Fekete tej a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház műsorán szerepelt. „Parti-Nagy fordítása sokkal humorosabb, mint Tompa Andrea változata, több benne a Parti-Nagy, mint a Szigarjev. Így a két előadás is merőbben különböző lett” – hangsúlyozta a rendező, hozzáfűzvén: a világ számlájára írható, hogy az elmúlt hét évben olyannyira nem változott az élet, hogy a darab ma talán aktuálisabb, mint korábban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei