Uniós pénzek parlagon

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Jól elképzelt, de a gyakorlatban körülményes az európai uniós pénzek lehívása a rendszer rendellenességei miatt – közölte Csíkszék legnépesebb községének vezetője. Ferencz Alajos domokosi polgármester úgy látja, a falvakat érintő fejlesztések legnagyobb botlasztói a közbeszerzések vesztesei, „akik óvásaikkal előszeretettel mennek el akár a táblabíróságig is”.

Pinti Attila

2013. október 09., 19:072013. október 09., 19:07

„Bármennyire konkrét is a közbeszerzési törvény, túl nagy szabadságot ad azon cégeknek, amelyek az uniós pályázatok munkálataira jelentkeznek és veszítenek” – vágott a dolgok közepébe Ferencz Alajos. Az általa vezetett település jelenleg is két, nagy értékű projekten „ül”: egyfelől az Európai Unió Kohéziós Alapjából támogatott, Hargita megyei víz- és szennyvízhálózat felújítását és bővítését célzó pályázat községre eső része halasztódik óvás következtében, másfelől február óta zajlik a huzavona a Domokost Marosfővel összekötő mezei út felújítása kapcsán.

Mezei út talán idén, csatornahálózat csak jövőre

A Csíkszentdomokosra tervezett víz- és szennyvízhálózat bővítése idén nem kezdődhet el, mivel a versenytárgyalás után, júliusban az egyik sikertelenül pályázó cég megóvta az eredményt, az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács bizottságának döntése nyomán pedig az ajánlatokat újraértékelték. A versenytárgyaláson nyertes cég az óvásokat bíráló bizottság döntése miatt pert indított, az ügyet a marosvásárhelyi táblabíróság tárgyalja.

Hasonló a helyzet a Domokos és Marosfő közötti mezei út felújításával is: a február óta húzódó közbeszerzés, óvás, új versenytárgyalás kiírása, majd ismételt óvás miatt az idei termésbetakarításkor még nem vehették birtokba a két település között területtel rendelkező gazdák az új utat. A tervek alapján 2,7 millió lejből négy kilométer hosszúságú, aszfaltozott burkolat járulna hozzá az E578 jelzésű európai út „felszabadításához”. „Hidak épülnének, az út szélét lesáncolnák és aszfaltréteget terítenének le, hogy a szekerek, traktorok és egyéb mezőgazdasági gépek ne az európai úton okozzanak fennakadást” – közölte Ferencz Alajos. Az uniós alapokból támogatott felújítás egyszer már eljutott a szerződéskötésig, de az egyik kivitelezésre jelentkező cég az utolsó pillanatban óvást nyújtott be, így az eljárást teljesen előröl kellett kezdeni. Jelenleg szintén szerződéskötés előtt áll az önkormányzat, a hét folyamán pedig eldől, hogy még idén megvalósulhat-e a beruházás.

A táblabíróság kiiktatása a megoldás?

„A cégeknek nincs felelősségük, többször is óvnak, s így évek múlnak el, míg konkrét előrelépés történik. Úgy gondolom, hogy rövidíteni kellene a közbeszerzési eljárást” – osztotta meg véleményét a községvezető. A „bürokratikus útvesztőből” való kikerülés legegyszerűbb módja szerinte a táblabíróság „kiiktatása” lenne. „Ha megtörténik az óvás, az azokat elbíráló bizottságé legyen az utolsó szó. Jelenleg az ő döntésük is megtámadható, így egy plusz hátráltató lépést jelent a táblabíróság döntésére várni. Pedig igazából szükségtelen egy szakbizottság hozzáértésének megkérdőjelezése” – jelentette ki. A csatornahálózat felújítása miatt csúszik egyébként több domokosi utca aszfaltozása is. „Amelyik kivitelező minden szempontból rendben találtatik, azzal korrektül kell bánni, de részükről is az lenne a helyes hozzáállás, ha elfogadnák a közbeszerzés eredményét. Fel sem fogják, hogy mekkora a felelősségük, óvásaik milyen hatással vannak az emberek életszínvonalára” – fejtette ki Ferencz Alajos.

Pro és kontra példák Csíkszéken

A csíkszentdomokosi uniós finanszírozású projekthez hasonló, mezei út feljavítására tavaly kiírt csíkszenttamási közbeszerzést nem követte óvás, így a nyertes cég és az önkormányzat közötti szerződés aláírását követően neki is tudtak kezdeni a munkálatoknak – említette a pozitív példát Márk Tibor, Csíkszenttamás elöljárója. A múlt év júniusában elkezdődött és október elején átvett beruházás öt és fél millió lejbe került, a község önrésze 1,1 millió lejt tett ki. A szenttamási Szentlélek utcától a marosfői sípályáig húzódó, 10,3 kilométer hosszúságú mezőgazdasági kitermelő úton huszonkét fedett átereszt és százhúsz méternyi támfalat alakítottak ki, emellett nyolc kilométer vízelvezető sáncot ástak, és összesen 2,5 kilométeren szalagkorlátokat helyeztek el.

Nem mindenhol zajlottak problémamentesen azonban a közbeszerzések: Csíkszentimrén az eu-s pénzek információs központhoz való felhasználását szintén a licit nyertesének kihirdetését követő óvások nehezítették meg, aminek következtében a tervezett központ létrehozása bő félévet késett. Kencse Előd polgármester elmondta, központi költségvetésű, közbeszerzést igénylő fejlesztések esetén is gyakori az óvás a vesztes vállalkozások részéről, ezek „jó esetben” néhány hónapos késést jelentenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei