Fotó: Kristó Róbert
Nemrég elkezdődött a csíkszentmártoni műemléktemplom felújításának második szakasza. Az illetékesek szerint idén a tetőszerkezet újjáépítését végzik el, az ehhez szükséges pénzösszeg nagy része már rendelkezésre áll. A templom teljes körű felújítása 2011 novemberétől zajlik, eddig a statikai megerősítéssel és a belső festéssel készült el a kivitelező.
2013. július 14., 16:152013. július 14., 16:15
2013. július 14., 20:532013. július 14., 20:53
A nemrég elkezdett munkálatok során a kivitelező teljesen kicseréli a régi tetőzetet – tájékoztatott Gergely András. Csíkszentmárton polgármestere elmondta, a tetőszerkezet újjáépítéséről van szó, ami az eredeti 45 fokos szögbe történő visszaállítását, valamint cseréppel történő újrafödését jelenti. Ez párosul a templomhajó és a torony külső falainak a felújításával. A torony esetében előfordulhat, hogy a fedőlemezt is teljesen kicserélik, ennek szükségességét még vizsgálják a szakemberek.
A községvezető szerint az idén elvégzendő munkálat értéke körülbelül 500 ezer lej, ennek mintegy kétharmada áll rendelkezésre. A megyei tanács 75 ezer, a helyi önkormányzat pedig 30 ezer lejjel járult hozzá a beruházáshoz, ezenkívül a helyi közbirtokosságok és az egyházközség is biztosít anyagi forrásokat. Ezzel együtt egy LEADER-pályázat keretében is remélnek támogatást a csíkszentmártoniak.
Az elöljárótól megtudtuk, a jelenleg zajló külső felújítás mellett még számos, az épület belsejében elvégzendő munkálat is hátravan. Ilyen például az oltár restaurálása, a korhadó padlózat teljes kicserélése, a fűtéshálózat kiépítése, illetve új bútorzat vásárlása. A templom teljes körű felújítása körülbelül 1,5 millió lejbe kerül.
A polgármester egyébként – saját bevallása szerint – teljes mértékben elégedett a kivitelező eddigi munkájával. „A csíkszeredai Harbau Kft. a kivitelező, eddig nem mondhatok semmi rosszat róluk. A belső falak felújítását például nagyon szakszerűen végezték, úgy látom, tökéletesre sikeredett” – nyomatékosított. A polgármester úgy vélte, Csíkszentmárton esetében már csak azért sem fordulhat elő más csíki műemléktemplomok felújításánál nemrég tapasztalt hiányosságokhoz hasonló probléma, mert a kivitelezés során komoly műszaki felügyeletet biztosít a gyulafehérvári főegyházmegye műemlékbizottsága, illetve a kivitelező és a megbízó egyházközség is.
A jelenlegi csíkszentmártoni római katolikus istenházát 1802-ben kezdték el építeni az előző templom alapjaira, és 1814-ben fejezték be. A középkori templom emlékeiből megőrizték a 15. századi fali szentségfülkét, amely ma is látható a várfalban. A szent hajlék az egyik legértékesebb Mária-szobrot tudhatja magáénak, 1525-ben készítették. Egyes szakemberek szerint ugyanabból a műhelyből származik, mint a csíksomlyói Szűz Mária-szobor.
szóljon hozzá!