Sokan csak néprajzi könyvekből, nagyszülők elbeszéléseiből tudják, hogy egykor kalákáztak az emberek, úgy építettek házat, végeztek földműves munkát. A kaláka szerepe azonban nem csak a munka mihamarabbi elvégzése, hanem közösségépítés is, éppen ezért Backamadarason megpróbálják újjáéleszteni ezt a szokást. A település óvodájának udvarán fűzépítmény jelzi, hogy a hétvégén backamadarasiak és marosvásárhelyiek közösen dolgoztak.
2013. április 21., 18:432013. április 21., 18:43
2013. április 21., 19:382013. április 21., 19:38
A backamadarasi óvoda udvarán szombaton is zajlott az élet, a verőfényes napsütésben a gyerekek a homokozóban játszottak, csúszdáztak, az asszonyok a gulyásba valót aprították vagy épp gyermeklánckoszorút fontak, míg a férfiak fejszét ragadtak, és fűzfaágakat hasogattak. S hogy a munka véletlenül se fulladjon unalomba, népdalok szóltak egy kis lejátszóból, így volt, aki táncra perdült munka közben. Nem csoda: egykor, amikor még szokás volt a szomszédhoz kalákába járni, hozzátartozott a szívességből vagy kölcsönösségi alapon végzett munkához az ének, a tánc, a mese.
Ismét „divat” lesz
A bakckamadarasi kaláka ötletgazdája Barabássy Somogy Örs és felesége, Alice. Néhány éve költöztek ki Backamadarasra, s mára már három gyereküket nevelik, két ovist meg egy karon ülőt. Kezdetben a legnagyobb a backamadarasi óvodába járt, aztán a szülők egésznapos programot kerestek a gyereknek, s így akadtak rá a kövesdombi Fecske óvodában működő Waldorf-csoportra. Jelenleg mindkét gyerekük odajár, s igazából így kapcsolódik a backamadarasi kaláka is Marosvásárhelyhez.
A Barabássy házaspár ugyanis kitalálta, hogy kalákát szervez a backamadarasi óvoda udvarán, amelyre meghívta az ovis csoportot és a szülőket, valamint a backamadarasi óvodásokat és szüleiket.
„Azt gondolnánk, ritka a kalákázás, de mi, a feleségemmel már lassan tíz éve, hogy belekerültünk ebbe a kalákamozgalomba. 2004-ben Kászonújfaluba hívtak az egyik kalákába, hogy újítsunk fel egy forrást. Nagyon megtetszett a hangulata, meg az is, hogy nem arról szól, hogy most ki mennyit keres rajta, hanem arról, hogy a közösségnek milyen haszna származik az egészből. Attól kezdve hozzáláttunk, s a mostani már a sokadik kalákánk, amit mi szervezünk. Az utóbbi pár évben gyerekeink születtek, ezért nem nagyon tudtunk ezzel foglalkozni, de most megint idejét láttuk elkezdeni” – magyarázza pihenőidejében Barabássy Somogy Örs, aki szerint a kaláka legnagyobb erénye a közösségépítés.
Hajlított ágakból hajlék
A szombati kaláka azért szerveződött, hogy a backamadarasi óvoda udvarán létrehozzanak fűzfából egy hajlékot, egyfajta szentélyt, ahogy ők nevezik. A fűzfa azért jó erre – magyarázta Barabássy –, mert hajlékony, így könnyen lehet alakítani, ugyanakkor az egyetlen olyan fa, amelynek gyakorlatilag bárhová leszúrhatod az ágát, ott kihajt. „Az ágakat leszedjük, harminc-negyven centiként összekötjük, leásunk egy gödröt nyolcvan-kilencven centi mélyre, s oda helyezzük az építményünket” – tudtuk meg a munka kulisszatitkait, s azt is, hogy az építmény még az idén ki kellene hajtson, s jövőre vagy azután már metszeni is kell a „rakoncátlan” ágakat, hogy az egész továbbra is egy olyan szentélyt alkosson, ami alá be lehet ülni.
A Waldorf-csoport óvónője, Bölöni Ágnes is szívesen vesz részt a backmadarasi munkában, ugyanis jellemző a Waldorf-módszerre, hogy közösen dolgoznak a szülőkkel egy közösségben, sőt külföldön az ilyen óvodák szülői kezdeményezésre, szülői munkával jönnek létre.
„Nagyon sok minden, ami az óvodában, csoportban elkészült, szülői együttműködéssel valósult meg, legyen szó az udvartervezésről, a bútorzat elkészítéséről vagy a terem kifestéséről” – mondta az óvónő, aki ezekben a tevékenységekben is a kalákamozgalom újjászületését látja.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
szóljon hozzá!