Fotó: Pál Gábor
Három személy is díszpolgári címben részesült Szentábrahám falunapján, mely rendezvény keretében a sok szórakoztató műsor mellett egy másik fontos eseményre is sor került: felavatták a település tájházát.
2013. szeptember 01., 15:572013. szeptember 01., 15:57
2013. szeptember 01., 16:262013. szeptember 01., 16:26
Szombaton délelőtt ünnepi istentisztelettel kezdődött a szentábrahámi falunap, melyen a baráti település képviselői, a jászboldogháziak átadták Berei István unitárius lelkésznek a Jászföld Hagyományőrző Egyesület által készített jászkalácsot. A lelkipásztor megköszönte az ajándékot, mondván: ez egy üzenet, mégpedig a nemzeti együvé tartozás és az összefogásra buzdítás üzenete. A lelki feltöltődés után a központban felállított színpadról Simó Dezső, Szentábrahám polgármestere köszöntötte a magyarországi vendégeket, a helybélieket és az ünnepségen részt vevő politikusokat (Verestóy Attila szenátort, Moldován József parlamenti képviselőt, Birtalan Józsefet, Hargita Megye Tanácsának alelnökét, Bíró Barna Botondot, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének ügyvezetőjét, illetve Pálffy Domokost, a megyei önkormányzat képviselőjét). A település elöljárója beszédében kifejtette, a rohanó világ hétköznapjaiban nincs idő egymással beszélgetni sem, ezért jók az ilyen faluünnepek, amikor az ismerősök, barátok, rokonok összegyűlnek és egymással társaloghatnak.
Verestóy Attila és Moldován József felszólalását követően három személynek is díszpolgári címet adományoztak. Közülük ketten – Szőcs Gyula építészmérnök, vállalkozó és Nagy László húsipari vállalkozó – már nem laknak a településen, de cselekedeteikkel mindig támogatják Szentábrahámot. Előbbi méltatását követően kifejtette, hogy ez a díj számára óriási elismerés, és továbbra is mindent megtesz a közösség előrehaladásáért. Nagy László is büszkén vállalja származását. Köszönőbeszédében nehezményezte, hogy kevés fiatalt lát a faluünnepen. „Szükség van az ifjúságra, hiszen nekik kell majd ezt a stafétát átvenniük, nekik kell majd építeni a közösséget” – fejtette ki Nagy. Szőcs Béla, a harmadik díjazott úgy vélekedett: „csak közös munkával lehet eredményesen dolgozni”. A Jászföld Hagyományőrző Egyesület is megköszönte a díjazottaknak a közösségért kifejtett tevékenységüket: „köszönjük, hogy vagytok és szívetekből segítitek a közösséget”. Ezután a magyarországi baráti település képviselői megköszönték a vendéglátást, és egy fából készített kis lovasszekeret adtak át a polgármesternek. Simó Dezső kifejtette: „remélem, hogy ez a jelképes szekér sokszor el fog vinni hozzátok, és titeket is sokszor elhoz Szentábrahámra\".
Tájházat avattak
A település legrégebbi épületeként nyilvántartott kántorlakot Hargita Megye Tanácsának segítségével újították fel, alakították ki tájháznak, és a falunapok keretén belül át is adták – pontosan nem tudni, de körülbelül 1860-ban épült.
A háromszobás lak „első házában” (így hívták régen az utcára néző szobát – szerk. megj.) festett bútorokat tekinthetnek meg az érdeklődők, a középsőben egy állandó fotókiállítás látogatható (2011-ben a helybéliektől összegyűjtött régi fotókból százat kiválasztottak, és tárlatot rendeztek, ami most már állandóan megnézhető), illetve a harmadik szobában a gyógynövényekről kaphatnak színes ismertetőt a látogatók.
A falunapok további programjai a sportról és a szórakozásról szóltak. Este az Ámokfutók együttes lépett fel, majd utcabállal zárták az ünnepséget.
szóljon hozzá!