Pozitív élményekkel távoztak a kalandorok

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kilenc székelyföldi gazda fogadott tíz napra egy-egy magyarországi fiatalt, akik az eltelt szűk két hétben aktívan bekapcsolódtak a gazdaságok mindennapi munkáiba. Bemutattuk nekik, amit szerettünk volna – így értékelt Haschi András, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének vezetője a lezárt Vidék Kaland programot

Rédai Botond

2013. augusztus 01., 15:532013. augusztus 01., 15:53

2013. augusztus 01., 18:302013. augusztus 01., 18:30

Jogász, szoftverértékesítő, sőt vívó tagja is volt a tizenegy fős kalandorcsapatnak. A „kaland” célja volt megtapasztalni, milyen is gazdálkodónak lenni, mezőgazdasági munkát végezni. A székelyföldi gazdaságoknál kétkezi munkával eltöltött tíz nap után hazautaztak a kalandorok.

„Az első benyomásunk, hogy ez egy nagyon sikeres program volt. Elsősorban azért, mert a magyarországi fiatalok látták azt, amit mi meg szerettünk volna mutatni. Azaz megtapasztalhatták, hogy a mi fiatal gazdálkodóink itt Székelyföld szívében hogyan dolgoznak, hogyan élik mindennapjaikat” – fogalmazott Haschi. Szerinte a kalandorok számára talán nem is annyira a munka volt megterhelő, hanem inkább az, hogy rendszerint kora hajnaltól késő estig talpon kellett lenniük. „Életerős fiatalokról van szó, nem hiszem például, hogy a takarás annyira megerőltető lett volna számukra. Ám valószínűleg otthon nem hajnali ötkor kelnek és indulnak ki az esztenára” – mesélte az egyesületi vezető.

Hozzátette, az utolsó napokban egy kisméretű lapra kellett leírják élményeiket a kalandorok. Ezekből kitűnik, nagyon pozitív élményekkel távoznak vidékünkről, el voltak ragadtatva az itt tapasztaltaktól. „Sokkal jobbat kaptak itt, mint amire számítottak. Ők azt hitték, ez itt egy teljesen elmaradott vidék. Végül is komoly gazdaságoknál, vállalkozásoknál dolgoztak, és látták, hogyan élnek ezek az emberek. Búcsúzáskor az egyetlen kérésem az volt feléjük, vigyék Székelyföld hírét Magyarországra úgy, ahogy azt ők látták és tapasztalták” – mondta Haschi.

Jó lenne „hazahozni” a programot
 
„Ami a földhöz való kötöttséget illeti, úgy gondolom, nincs különbség a budapesti vagy éppen valamelyik erdélyi nagyvárosban élő magyar fiatal között. Pontosan olyan érdekes lenne ez a program az itthoni fiatalok számára is, akik a magyar lakta vidékek nagyvárosaiban élnek” – jegyezte meg az egyesületi vezető. Hangsúlyozta, nem titok, hogy a gazdaegyesület vezetőtanácsában már megfogalmazódott annak gondolata, hogy ezt a programot itthoni, erdélyi fiatalokra is kiterjesszék. „Egyelőre még korai erről bővebben beszélni, hiszen az úgymond hivatalos következtetéseket még nem vontuk le” – jegyezte meg a jövőbeni elképzelésekkel kapcsolatban.

Mint arról már többször beszámoltunk, a Vidék Kaland programot a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA – 2011-ben szervezte meg először, idéntől a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete jóvoltából Székelyföldre is kiterjesztették. 2012 decemberében az Európai Bizottság pályázatán a legjobb EU-társfinanszírozású agrár-vidékfejlesztési témájú kommunikációs programnak választották.

A Vidék Kaland programról, a korábbi esztendők tapasztalatairól, illetve az idei élményekről bővebben a www.videk-kaland.hu weboldalon lehet olvasni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei