Fotó: Kristó Róbert
Ritkán fordul elő, hogy a teljes község együtt dolgozzon egy közös célért – fogalmazott György József, Csíkszentgyörgy község polgármestere, miközben a megyei farsangbúcsúztató előkészületeiről beszélgettünk. A település hat falujának lakói már napok óta készülnek a szombati eseményre.
2014. február 24., 19:232014. február 24., 19:23
Huszonkettedik alkalommal szervezik meg a megyei farsangbúcsúztatót, az eseménynek idén Csíkszentgyörgy község ad otthont március elsején. A házigazda Menaság mellett a község további öt faluja is bekapcsolódik a rendezvény megvalósításába. Pottyandon, Menaságújfaluban, Csíkszentgyörgyön és Bánkfalván két-két település, Kotormányban egy, míg Menaságon négy Hargita megyei falu hagyományőrző csoportja vonul fel, ellátásukat a helybéliek vállalták.
Menaságon már kidolgozták a részleteket
Csíkmenaságon javában zajlanak az előkészületek: a két héttel ezelőtti közös megbeszélést követően a csoportokat fogadó szerek és tízesek lakói is egyeztették, pontosították a teendőket. Károly Veronika, a Repülj Madár Egyesület elnöke arról számolt be, hogy a helybéliek először tisztázták, ki melyik szernek segít az előkészületekben, vasárnap a déli mise után pedig mindenki a maga utcájában szögezte le az elvégzendő feladatokat.
A férfiak például eldöntötték, milyen pálinkával, borral kínálják vendégeket, ki felel majd a felszegi, illetve alszegi üstért, amelyben a pityókás tokány fő. Az asszonyok felvállalták a kenyér, a kürtőskalács és a sütemények elkészítését, valamint eldöntötték, hogy ki segédkezik a zsíroskenyér-kenésnél, ki viszi a főtt pityóka mellé a köpülőben lévő aludt tejet. Emellett azon is tanakodtak, hogy milyen mókázással szórakoztassák a jelenlévőket: a kovácsnak például azt javasolták, hogy szerszámaival üljön ki a kapu elé, ott patkolja a lovat. A néprajzi múzeum elé idős asszonyok, és férfiak ülnek majd ki szövőszékkel, orsóval, guzsallyal, fonókerékkel – foglalta össze az eddigieket Károly Veronika. „Az egész falu részt vesz a szervezésben. Ha valaki nem tud aktívan segíteni, pénzzel támogatja a tevékenykedőket” – árulta el az egyesület elnöke.
Még várják az adományokat
Csíkbánkfalván 10-12 ember vállalt aktív szerepet az egyik kínálkodás lebonyolításában – tudtuk meg Kajtár Zsolt tanácsostól, aki felel annak kivitelezéséért. Hozzátette, egyelőre még a pontos teendőket nem szögezték le, a következői megbeszélésen pontosítják a feladatokat, a rendelkezésre álló pénzforrások függvényében. A faluban két üzletben helyeztek el adománygyűjtő dobozt, amelybe az utolsó pillanatig várják a helybéliek adományait, ahogyan az étkek elkészítéséhez való hozzájárulásokat is. Terveik szerint hagyományos életeket kínálnak majd: főtt pityókát, zsíros kenyeret, pánkót, pálinkát. Kajtár kiemelte, nagy segítség számukra, hogy az iskola igazgatónője felajánlotta a tanintézet egyik termét, ahol előkészíthetik az étkeket.
Minden család bekapcsolódik
„Itt nem igazán van hagyománya a farsangtemetésnek, de az önkormányzat felkérésére szívesen besegítünk a házigazda menaságiaknak” – nyilatkozta Sándor Gábor, a kotormányi szervezők egyike. Ugyanakkor hangsúlyozta, a falu minden családja kiveszi a részét a tennivalókból, már le is szögezték, hogy konkrétan kinek mi lesz a dolga.
Hatszáz hagyományőrzőt várnak
György József, Csíkszentgyörgy község polgármestere elmondta, Menaság mellett Pottyand és Újfalu mindig is része volt a farsangtemetésnek, idén viszont további három falu vállalt részt a szervezésből. Ez azért is fontos, mert a 2001-es Menaságon szervezett megyei farsangtemetéshez képest, amelyre 6-7 hagyományőrző csoport, azaz 200-250 személy érkezett, idén 12 csoport hozzávetőleg 600 tagját fogadhatják a helybéliek.
Ritkán tapasztalt együttműködés
Le van már szögezve, hogy a falvakban kik felelősek az ott lakók mozgósításáért, hol kínálják meg a vendégeket, kik fogadják az érkező csoportokat és kísérik végig az utcákon népviseletben – fejtette ki a községvezető. „Ritka dolog, amikor azt láthatjuk, hogy megmozdul az egész község. Most úgy tűnik, ez történik” – tette hozzá az elöljáró.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!