Pásztorkutyák támadtak egy férfira

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Falkába verődött, szabadon lévő pásztorkutyák sebesítettek súlyosan meg egy idős férfit pénteken a Csíkszentdomokos melletti mezőn. A támadás elszigetelt esetnek tűnik, több csíkszéki község elöljárója is arról számolt be, hogy a Szent Mihály napjától Szent György napjáig tartó időszakban – míg a nyájakat száraztakarmányon, behajtva tartják – nem sokszorozódik meg a veszélyt jelentő, sorsukra hagyott nyájőrzők száma a településeken.

Pinti Attila

2014. január 14., 19:502014. január 14., 19:50

A Csíkszentdomokos északi felében, a mezőn egyedül sétáló 65 éves férfira pénteken rátámadó több kutya megharapta az áldozat mindkét lábát és karját, valamint fejét, hátát, ágyékhajlatát és füleit. A számos seb közül kettő bizonyult súlyosabbnak: a bal lábszári kutyamarást össze kellett ölteni, míg az áldozat bal füléből kiharaptak az állatok. A férfit a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították, majd átutalták a csíksomlyói fertőző osztályra, ahol tetanuszt, veszettség elleni oltást és antibiotikumot kapott – tájékoztatott Vízi Mária, a kórház sürgősségi osztályának főnővére.

Hiábavaló figyelmeztetés

Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere a történtekkel kapcsolatban elmondta, bár a pénteki kutyatámadás elszigetelt esetnek számít a községben, a településtől északra található téli szálláson lévő vad pásztorkutyákra már korábban is érkezett panasz, amit továbbítottak az őket „kordában tartó” pásztoroknak – úgy tűnik, hiábavalóan. A község környékén összesen négy esztena található, hasonló incidens hiányában viszont nem volt szükség helyi állatmenhely létesítésére, ahol a veszélyt jelentő kóbor kutyákat tarthatnák. Az ügyben egyébként a rendőrség is vizsgálatot indított.

„Hivatalosan” kevés a gazdátlan eb

Több csíkszéki elöljárónál arról érdeklődtünk, hogy mennyire jellemző a téli időszakban sorsukra hagyott pásztorkutyák „térhódítása”. Lutz Levente, Csíkcsicsó alpolgármestere azt mondta, az öt, Csicsó vonzáskörzetében lévő esztena kutyáira télen is odafigyelnek a pásztorok, így nem „szabadulnak be” a helységbe. „Azt mondhatom, hogy nincs se  kóbor-, se pásztorkutya-probléma Csicsóban. Tavaly nyáron ijesztettek meg egy járókelőt, azt jelentették a rendőrségen, más esetről nincs tudomásunk, így kutyamenhely sem létesült” – közölte.

Községben megforduló kutyák

Szépvíz mellett „szezonban” hat juhsereg található, az ezeket őrző kutyák közül ősz folyamán több „megfordult” a községben. A lakók tettek is panaszt, amelyek nyomán a polgármester értesítette a pásztorokat. Támadásra nem került sor. Csíkszentkirályon is inkább a cigánysoron élők kutyái riogatják a járókelőket. „Szóltunk a pásztoroknak, hogy hány kutyát tarthatnak, a tapasztalatok alapján ezt nem lépik túl. Panasz nem érkezett” – számolt be Székely Ernő polgármester. Önkormányzati állatmenhelyt az alcsíki településen sem hoztak létre.

„Leminősített” ebek

A pásztorok által tavasszal „összegyűjtött”, majd ősszel útjukra engedett négylábúak „egyszerű gazdátlan kutyákká” válnak attól a pillanattól kezdve, hogy senki sem gondoskodik róluk – nyilatkozta Orendi Éva, a csíktaplocai állatmenhely működtetője. „Jellemző, hogy ősszel több pásztorkutya kerül hozzánk. Csíkszeredába is jut belőlük. Egyetlen olyan esetről tudok, hogy maga a pásztor hozta be hozzánk a kutyát. Azonban remélem, hogy a kötelező ivartalaníttatással elindulunk a helyes úton” – fogalmazott Orendi.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei