Nyárádmagyarós: legfontosabb a gyermekek nevelése

Jó az, hogy foglalkozunk az idősek gondozásával, de a legfontosabb a gyermekek nevelése, a jövő generáció milyensége, és ez mindannyiunktól függ – fogalmazták meg Nyárádmagyaróson, amikor infrastruktúrát és lehetőséget teremtettek a gyerekeknek. 

Gligor Róbert László

2014. április 03., 22:472014. április 03., 22:47

2014. április 03., 22:532014. április 03., 22:53

Csaknem két éve adták át a nyárádmagyarósi gyermekfoglalkoztató központot, amelyet 98 ezer eurós beruházással, pályázat útján valósított meg az önkormányzat. Fontos, hogy az önkormányzat felismerte azt, hogy egy magyar közösség előrelépéséért nem elég csupán utakat és falakat építeni, hanem emberekkel kell dolgozni, és a nevelés érdekében a gyermekekkel kell foglalkozni. Az intézménynek nincs önálló jogi személyisége, a helyi idős-otthon mellett működik, a központban a gyerekekkel foglalkozó pszichológus, szociális munkás, pszichopedagógus a másik intézményben is dolgozik: szociális téren ez így gazdaságosabb – mondta el Jakab László igazgató.

Hal helyett horgászbot

A központban hetente 50-60 iskolás gyerek fordul meg: tanórák után naponta egy-egy osztályt fogadnak. A foglalkozásokon való jelenlét nem kötelező, de olyan lehetőség, amelyre sok helyen igent mondanának. A kétórás program keretében a résztvevőknek ebédet biztosítanak, majd speciális csoportos és egyéni foglalkozásokat tartanak. A gyerekek szívesen jönnek a központba, vidámak, szeretik a tevékenységeket, és mindez nem megy a tanulás rovására. A nyárádselyei és torboszlói diákoknak tanórák után az iskolabusszal haza kell utazniuk, de hogy ők is részesüljenek a központ szolgáltatásaiból, vakációban „kiviszik” a foglalkozásokat az illető közösségbe, ahol intenzív programok folynak. Az intézmény anyagi fenntartója a helyi önkormányzat, ez pedig nem kis erőfeszítést jelent a községnek.

„Nem vagyunk oktatási intézmény, de feladatunk, célunk az is, hogy a helyi közösség, az iskola számára támogassuk a gyerekeket. Segíteni akarunk a szülők és pedagógusok nevelői munkájában, mert a tanügyi rendszer hibái miatt ma már a nevelés egyre kevésbé jelenik meg az iskola falai között” – fejtette ki Jakab László, hozzátéve: nem after-scool tevékenységet folytatnak, nem házi feladatokat oldanak meg a gyerekekkel. Ne szokjon hozzá a gyerek, hogy halat kap, hanem horgászbotot, lehetőséget, amellyel meg kell tanulnia élni. A gyerek a mindennapokban sok konfliktushelyzettel találkozik, amivel nem tud mit kezdeni – véli az intézményvezető.

Sokszínű programok

A gyermekfoglalkoztató központban hat nagy témakörben dolgoznak. A kommunikácó-szocializáció célja, hogy a gyerek önismerete erősödjön, kifejezhesse érzéseit, gondolatait, befogadja, feldolgozza az új információkat, szívesen dolgozzon másokkal egy csoportban, őrizze meg egyéniségét, ugyanakkor ismerje fel a közös munka horderejét. Az egészségnevelés csoportos foglalkozásain az egészséges táplálkozás és életvitel, testmozgás, tisztálkodás, környezetvédelmi kérdések, a modern élet veszélyei jelentik a témákat.

Egyéni munka keretében pszichológus, logopédus foglalkozik a tanulási nehézségekkel küszködő gyerekekkel. Szép eredményeket értek el, de szükség volna a szülők segítségére is. Családmunka is zajlik a központban, azaz ha egy család életébe akadály gördül, a pszichológus segít felismerni és közösen elgördíteni azt. A gyerekeknek segítenek a román nyelv korrepetációjában is, főleg szerepjátékok keretében tanulják meg és használják az alapvető nyelvi ismereteket. Igyekeznek elérni, hogy a gyerekek levetkőzzék a román nyelvvel szembeni negatív attitűdöt – iskolai nyomás, otthoni bátorítás hiánya miatt – és megértsék, hogy saját erősségük, ha nem csak anyanyelvükön beszélnek. A nagyobbaknak pályaorientációs foglalkozásokat is tartanak, hogy minél több szakmát, hivatást megismerjenek, segítenek nekik abban, hogy döntést hozzanak, elfoglaljanak és betöltsenek egy munkahelyet, és lehetőségeik, képességeik szerint örömmel tegyék azt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei