Népi X-faktor Mikházán

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Első alkalommal rendeztek pénteken népdaléneklő és népmesemondó versenyt a mikházi Csűrszínházban. A szervezők úgy érzik, a siker és érdeklődés folytatásra kötelezi őket is.

Gligor Róbert László

2012. szeptember 11., 10:582012. szeptember 11., 10:58

2012. szeptember 11., 11:322012. szeptember 11., 11:32

A Maros Művészegyüttes (MM), a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Maros Megyei Központja (HKMOMMK) és a Népújság együtt szervezték meg első alkalommal az Én is elindultam este guzsalyasba című rendezvényt. Barabási Attila Csaba, a MM igazgatója a megnyitón elmondta: míg mostanában Marosvásárhelyern egyre több támadás éri a kulturális intézményeket, addig Mikházán a Csűrszínházban végre otthonra lel a kultúra, és minden intézmény jól megfér egymás mellett. Dr. Vajda András, a HKMOMMK osztályvezetője kifejtette: egyre többen úgy érzik, hogy a szövegfolklór, a népdal, népmese be van „zárva” egy-egy intézménybe, ahol „mesterségesen éltetik” és kevesen férnek hozzá. Ezért ennek a rendezvénynek az is a célja, hogy a marosszéki hagyományokat felelevenítsék és „hódoljanak” előtte. A résztvevők száma pedig azt mutatja, hogy a dal az életünk része és a 21. században is van értéke annak az életünkben.

Közel félszáz fellépő

A versenyre negyvenöt személy jelentkezett a megyéből, legtöbben gyerekek, de volt egy-egy 19, 25, 52 és 84 éves résztvevő is. A legtöbb versenyző Nyárádszeredából érkezett, szép számban voltak Mezőpanitból is, de „küldöttek” érkeztek Nyárádremetéről, Nyárádköszvényesről, Mikházáról, Iszlóból, Csíkfalváról, Nyárádgálfalváról, Szentgericéről, Nyárádkarácsonról, Marosvásárhelyről, Szovátáról, Szászrégenből, Dicsőszentmártonból, Havadról, Mezőkövesdről, Harcóból, Mezőbergenyéből és Pókából. A résztvevők két korcsoportba osztva énekeltek, ki bátrabban, ki lámpalázasan lépett színpadra, de dalolás közben egy-egy mese is elhangzott, ami nemcsak a hangulatot oldotta, hanem olykor a zsűrit is megnevettette.

Szoros pontszámok születtek

A több mint háromórás verseny után nehéz munkája volt a zsűrinek, pedig szakemberek alkották: Moldován-Horváth István, a MM primása, Kásler Magda, a MM népdalénekese, Kacsó Ildikó, a Marosvásárhelyi Rádio zenei szerkesztője, Kilyén Ilka színművész és Vajda György, a Népújság szerkesztője. A mesélőknek osztozni is kellett a díjon, hisz igen szoros volt az eredmény: első díj Gáspár Attila és Csipán Kristóf (mindketten Nyárádszeredából), második díj Dávid Roland (Nyárádszereda) és Bőr Beáta (Szentgerice), harmadik díj Oprea Armella (Csíkfalva). Népdaléneklésben a 7–11 éves korcsoportban a legjobbnak bizonyultak a következők: első díj Lénárd Imelda (Nyárádremete), második díj Gagyi Orsolya (Mezőbergenye) és Katona Mónika (Nyárádremete), harmadik díj Aszalós Hilda (Nyárádszereda) és Mezei Zsolt (Mezőpanit). A másik korcsoportban szoros pontszámmal a dicsőszentmátoni Béres Andrea vitte el a „pálmát”, megelőzve a nyárádkarácsoni Diós Brigittát és a nyárádremetei Veress Orsolyát.

A rendezvényen megjelent Borbély László képviselő a Bernády György Alapítvány nevében különdíjat adott át a mikházi Lokodi Emőkének, aki nemcsak népdalt, de csángó imádságos éneket is előadott a szípadon. A Népújság is különdíjakat adott át Nagy Szilviának és a legidősebb, 84 éves fellépőnek, Sikó Józsefnek (mindkettő mezőpaniti).

Egyfajta „népi X-Faktor”

Vajda György, a Népújság munkatársa, társszervező úgy véli, az ilyen rendezvények akár egyfajta „népi X-Faktorok” is lehetnének. A bennünk levő tehetségekkel sáfárkodni kell, és a népi kultúra, a népdal, népmese révén is ki kell fejeznünk magunkat. A kisiskolás résztvevőket pedig figyelmeztette: a 84 éves bácsi jelenléte jelkép értékű: ezeket a „nótafákat” meg kell ismerni, tanulni kell tőlük, mert ők azt a kultúrát hozzák, amit ők is kisgyerekként tanultak. Ők a gyökér, a mostani gyerekek pedig a fa mindig megújuló levelei, éltetői.

Kilyén Ilka színművésznő azt javasolta a szervezőknek, hogy a versenyt a falu szülöttéről és a Csűrszínház névadójáról, a mókás mesélőről és énekesről, Széllyes Sándorról nevezzék el.

„Van ahonnan építkezni”

A rendezvény után dr. Vajda András portálunknak elmondta: a tavaly kaptak felkérést Szegedről, hogy egy hasonló rendezvény székelyföldi elődöntőjét megrendezzék. A sikeren felbuzdulva úgy érezték: itt az ideje, hogy Maros megyében is legyen ilyen rendezvény, hiszen Hargita és Kovásznak megye már előttünk megrendezte az idén. A kisebbek korosztályából nagyon szép számban voltak jelen, tehát „van ahonnan építkezni”, míg a résztvevők száma azt jelzi, hogy megyénkben is igény van az ilyen műfajokra. Vajda ugyanakkor reméli, hogy a versenyek száma megszaporodik a következő években, ezzel együtt pedig növekedni fog a résztvevők sikere, kitartása és a szervezők felelőssége is.

Orbán Viktortól is kapott oklevelet

Portálunk kérdésére a legidősebb résztvevő bevallotta: nem ő jelentkezett a versenyre, hanem a helyi iskolaigazgató vette rá a fellépésre. Sikó Józsi bácsi elmondta: már gyermekkora óta táncol, énekel, régen színjátszó is volt: „Ez nekem az életem” – fogalmazott a 84 éves férfi. Versenyeken nem szokott megméretkezni, de a rendszerváltás óta tizenhétszer vett részt magyarországi fesztiválokon és rendezvényeken, tizennégyszer kapott oklevelet, de a legbüszkébb arra, amit magától Orbán Viktortól kapott egy augusztus 20-iki ünnepség után. De egész Erdélyt is bejárta, legutóbb Kenden lépett fel. Arra a kérdésünkre, hogy hogyan érezte magát a mikházi versenyen a gyerekek között, Józsi bácsi elnevette magát: „Már én is a második gyermekkorban vagyok”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei