Fotó: Veres Nándor
A kéknyelv-betegség vírusa miatt bezárják az összes állatvásárt Maros megye területén. Ezt az intézkedést a megye prefektusa, Vasile Liviu Oprea hozta szeptember 9-én kelt 254-es számú rendeletével.
2014. szeptember 10., 15:572014. szeptember 10., 15:57
Érthető a főispán aggódása, hiszen az állatorvos képzettségű kormánymegbízott (korábban a megyei állat-egészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóság vezetője volt) tudja, hogy a kéknyelv-betegség néven ismert kór (bluetongue = kék nyelv) már egész Európát fenyegeti, ha elterjed a megyében, nagy veszteségeket okozhat az állatállományban.
A kormánymegbízotti rendelet alig pár nappal azután jött, hogy az Országos Állategészségügyi Hivatal utasítást adott ki, miszerint csökkenteni kell az állatvásárok gyakoriságát, ugyanis a kór már az országba is eljutott. Ennek hatására a székelyhodosi polgármesteri hivatal már korábban, szeptember első napjaiban intézkedett, hogy a hatodikára és 17-ére tervezett hodosi vásárt elhalassza.
A prefektusi rendelet értelmében egyelőre szeptember 9. és október 5. közötti időszakra érvényes a tiltás. Ugyancsak a rendelet értelmében a zárlat betartását a csendőrség és a rendőrség támogatásával a Maros Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság fogja ellenőrizni.
Hat nappal ezelőtt bejelentették, hogy Romániának nincs pénze a kéknyelv-betegség elleni védőoltás beszerzésére, ahhoz ugyanis, hogy az ország valamennyi szarvasmarháját beoltsák, 50 millió euró értékben kellene szérumot vásárolni.
A kéknyelv-betegség a Culicoides nemzetségbe tartozó, szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegség, mely iránt csak a kérődző állatok (szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadonélő kérődzők) fogékonyak, az emberek egészségére nézve ártalmatlan.
A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az előállított élelmiszerek biztonságát nem veszélyezteti. Szarvasmarháknál enyhébbek a tünetek, gyakran csak a tejtermelés csökkenését tapasztalják, enyhe orrhurut kíséretében, de az ajkak és a szemhéjak is megduzzadhatnak, egy-két hét alatt gyógyuló sebek jelentkezhetnek. A betegség következménye lehet az utódok károsodása és torzulása is. A betegség lázzal, fokozott nyálképződéssel, az ajkak, a nyelv duzzadásával jár.
Az eddigi információk szerint 12 megyéből jelezték a betegség megjelenését 63 községben – általában déli és moldvai megyékben és általában kisgazdaságokban – 347 állaton, a fertőzött állatokból 32 pusztult el. Ennek kárát viszont a nagy farmok szenvedik meg: az arab államok máris bejelentették, hogy nem vásárolnak élő állatot Romániából.
szóljon hozzá!