Lassú víz partot mos

2005. augusztus 23-án a Fehér Nyikó Farkaslaka fölött áradt meg, majd végigsöpörve nyolc településen tizenhat emberéletet követelt az áradás. Hat éve történt a tragédia, hat éve rettegnek a Nyikó menti települések lakói: mikor lesz a következő? A probléma azonban megoldódni látszik, a Környezetvédelmi Alap támogatásával árvízvédelmi munkálatok folynak az érintett településeken.

Kovács Eszter

2011. november 08., 18:302011. november 08., 18:30

2011. november 09., 12:232011. november 09., 12:23

Az időjárás eddig kedvezett, amennyiben továbbra sem lesz fagy vagy eső, Nyikómalomfalván a munkálatokat már idén be tudjuk fejezni – mondta el Albert Mátyás, Farkaslaka polgármestere. A beruházást a Környezetvédelmi Alap támogatja, a megrendelő Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság megbízásával a László-Konszt Kft. és a gyergyószentmiklósi Hamerlemn Kft. a kivitelező. A munkálatokat előbb az Alsó-Nyikó mentén kezdték, örülök, hogy végre ott is dolgoznak, ahol a legnagyobb az áradásveszély – egészítette ki az elöljáró. Malomfalván előreláthatóan már idén, legkésőbb jövő év elején befejeződik a munka. 2005-től várjuk a megoldást, jó, hogy végre, hat év múlva mi is sorra kerültünk – tette hozzá végül Albert Mátyás.

2005. augusztus 23-áig azt hittük, hogy ilyesmi velünk nem történhet, most kissé fellélegeztünk, hisz nagy szükség volt a Nyikó-meder rendbetételére – mesélte Farkas Árpád nyikómalomfalvi lakos. Az árvíz okozta patakkanyarok kiegyenesítése és a földgát kialakítása mellett négy méter magas betonfal épül a Nyikó mindkét partjára azokon a szakaszokon, ahol átszeli a településeket. A hetvenes évek óta háromszor volt szabályozva a meder: először mi magunk építettünk támfalat, ezek után egyszer már levágták a patakkanyarokat, most pedig végre megoldódni látszik a probléma – magyarázta portálunknak Pap Rozália, akinek malomfalvi háza mellett ottjártunkkor javában folyt a betonfal építése. Megtudtuk, mivel a település főútjának szintjét megemelték, az ár Papné udvarán folyik át, a ház pincéje tavaly is elázott. A nagy áradáskor a ház ablakáig ért a víz, a lakásban a bútorok mind tönkrementek – emlékezett a lakó, hozzátéve, hosszú idő óta először érzi magát biztonságban otthonában.

A 2005-ös, ekkora méretet emberemlékezet óta nem öltött áradás végigsöpört Farkaslakán, majd Székelyszentlélekre, Nyikómalomfalvára, Székelyszentmihályra, Kobátfalvára, Kis- és Nagykadácsra, illetve Siménfalvára zúdult, Rugonfalva szélét érintve pedig a Küküllőbe torkollott. A siménfalvi polgármesteri hivatal közelében lévő híd mellől egy hároméves kislányt sodort el autóstól. Ő volt az árvíz legfiatalabb áldozata. Jelenleg betonfal övezi a Nyikó ezen szakaszának mindkét partját, a munka azonban még nem fejeződött be.

A Nyíkónak négy nagyobb mellékága is van a környéken, tehát a tavaszi olvadások hordaléka és az esővíz mind ezeken a településeken zúdul le – magyarázta Péter Zoltán, Siménfalva polgármestere. Bár a szakértők szerint csupán száz évben egyszer fordul elő akkora méretű áradás, mint 2005-ben, kisebb, közel sem jelentéktelen árvizek szinte minden évben vannak a vidéken. 2010-ben háromszor volt áradás, legutóbb a tanács épülete csak azért nem ázott el, mert a termopan ajtók nem engedték át a vizet – jegyezte meg a polgármester.

Az árvízvédelmi munkálatok egy részét már sikerült elvégezni: Siménfalván 1500 méternyi földgát, valamint betonfal, Kobátfalván betonfal, Nyikómalomfalván 500 méternyi betonfal, illetve földgát is épült a folyó medre mentén – Siménfalván például a lakók beleegyezésével jövő héten folytatódik a munka. Akkora védelmi rendszert nem lehet építeni, amely gátat szabna egy, a hat évvel ezelőttihez hasonló áradásnak, viszont ezek az óvintézkedések 99 százalékban megoldják a térség árvízproblémáját – summázott Péter Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei