Községi napközik: többnyire pozitív tapasztalatok

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Számos csíki községben működik napközi, van, ahol a nyolcvanas évek óta folyamatosan, és több településen tavaly ősszel indították be a hosszú programos foglalkozást az óvodások számára. A legtöbb településről folyamatos vagy növekvő igényekről számoltak be, egy községben viszont nem igazolta a kezdeti lelkesedést a későbbi jelentkezés. A tanév vagy a hónap végével a vidéki napközik nagy részében véget ér a tevékenység a nyári vakáció idejére.

R. Kiss Edit

2013. június 20., 18:582013. június 20., 18:58

2013. június 21., 09:272013. június 21., 09:27

Csíkszentkirályon, Szépvízen, Csíkszentmihályon, Csicsóban, Csíkszentimrén, Csíkdánfalván is van napközi – sorolta fel érdeklődésünkre a Hargita Megyei Tanfelügyelőség iskola előtti oktatással foglalkozó tanfelügyelője, Márton Adél. Elmondta, az utóbbi években több községben igényelték napközi beindítását. Nagyon modern, szép épületeket adtak át erre a célra, gondot a konyhai felszerelés biztosítása okozott helyenként, ahol azonban nem tűnt kifizetődőnek a nagy értékű konyhai berendezés megvásárlása, ott az étel beszállításával váltották ki ezt, és így indultak el a napközis csoportok – vázolta a helyzetet a tanfelügyelő.

Rámutatott, a tanfelügyelőség támogatta a napközis csoportok elindulását, állások létrehozásával azonban a létszámstop miatt nem mindig tudott segíteni. A napközis csoportok beindulását mindenhol előzetes igényfelmérés előzte meg. Ahol nem volt elegendő azonos korú gyerek egy csoport indításához, ott előfordul, hogy délelőtt óvodai program szerint foglalkoznak a gyerekekkel, délután pedig egy csoportba vonják össze a napköziseket – mondta el a tanfelügyelő.

Több évtizedes működés

Csíkdánfalván már a nyolcvanas évektől működik folyamatosan a napközi. A helyi tanintézeteket magába foglaló Petőfi Sándor Szakközépiskola igazgatója, Kajtár Csaba ismertette, az óvodában óvodás és napközis csoport is működik, a gyerekek mintegy kétharmada jár a napközibe. Az igazgató úgy látja, következő tanévre tovább nő a napközi iránti igény, a környező településekről is hallotta szülőktől, hogy igényelnék azt. A csíkdánfalvi napközinek saját konyhája van, amit még szintén a nyolcvanas években hoztak létre, azóta persze fel kellett újítani, de folyamatos a működése – közölte az igazgató.

Néhány éves tapasztalat

Csíkszentkirályon 2008-ban indult el a napközi, és Böjte József alpolgármester szerint évről évre nő a napközis gyerekek száma. Nemcsak helyi, hanem a környező településekről származó gyerekek is járnak oda, befogadják őket is. A napközi népszerűségét jelzi, hogy míg három napközis csoport működik a szentkirályi óvodában, addig óvodás csoport csak egy, ahol összevonva oktatják a különböző korú gyerekeket. Az étkezést kezdetben más településről való beszállítással oldották meg, aztán beindult az önkormányzat által a kultúrházban létrehozott és egy vállalkozónak bérbe adott konyha, a gyerekek most innen kapják az ételt. Erről a konyháról más községbeli tanintézetekbe is szállítanak ételt. Csíkszentkirályon a szülők napi hat lejes hozzájárulást fizetnek, ezért a reggelit, ebédet és uzsonnát kapnak a gyerekek.

Az alpolgármester szerint egyértelműen pozitív tapasztalataik vannak a napközi kapcsán. Úgy véli ugyanakkor, hogy a jelenlegi körülmények közepette a napközi iránti igény nem is fog csökkenni, hisz egyre kevesebb idő jut mindenre, és a szülők számára megnyugtató, hogy biztonságban, jó körülmények között tudják a napköziben a gyerekeket. A szentkirályi napközi épülete a római katolikus egyház tulajdona, az önkormányzat 25 évre vette bérbe, és felújította az ingatlant.

Aránylag friss benyomások

Tavaly ősszel indult el az óvodai napközis foglalkozás Csíkszentimrén. A helyi Arany János Általános Iskola kötelékébe tartozó óvodában a két óvodás csoport mellett jelenleg egy napközis csoport működik 20–22 gyerekkel. Az iskola igazgatója, Ferencz Károly azt mondta, pozitívak az eddigi tapasztalataik, a szülők és a gyerekek is szeretik a napközit. A tavasszal lezajlott beiratkozás szerint ősszel újabb csoport fog indulni. Az étkezést a csíkszentkirályi konyháról oldják meg, 7,5 lejt fizetnek a napi ellátásért a szülők, az állásokat pedig úgy sikerült kiszorítani, hogy az iskolába felkerült előkészítősök korábbi óvónőjével együtt összesen négy óvópedagógus dolgozik a két rövid programú és egy hosszú programos csoporttal.

Szintén tavaly indult be a napközis óvodai oktatás Szépvízen, ahol a polgármester, Ferencz Tibor megítélése szerint ez elég nehézkesen működik. A polgármester kifejtette, amikor néhány éve megépítették a napközis csoportok befogadására is alkalmas szépvízi óvodaépületet, nagy volt a lelkesedés, most azonban már nem akkora az érdeklődés. Vadonatúj épületben, kiváló körülmények vannak a napközisek számára – vázolta a polgármester. Tavaly ősszel 17 gyerekkel indult el a napközis csoport, de azóta ez is csökkent. Az érdeklődés hiányának sokféle oka lehet, egyrészt a pénzhiány, másrészt sok szülő otthon van, nem jár munkába, de olyan érv is felmerült, hogy ha úgy is ott vannak a nagyszülők, akkor miért ne ők foglalkoznának a gyerekkel – sorolta fel a polgármester. A gyerekek étkeztetését Csíkszeredából rendelt étellel oldják meg, napi hét lejbe kerül az ellátás a szülőknek. Ferencz Tibor azt mondta, nem adják fel, ősszel is elindítják a napközit.

Nyáron többnyire zárva

A városi napközik általában egy hónapot tartanak nyáron zárva, a vidéki napközik többsége hosszabb időre csukja be kapuit a vakációban. Márton Adél tanfelügyelő szerint az újonnan létesült napközikben még nincs kialakulva a nyári oktatás szokásrendje. A törvény azt írja, hogy egy évben legtöbb hatvan napot lehet bezárva a napközi, egyszerre legkevesebb harminc napot, hogy legyen idő elvégezni a meszelést, a javítási munkálatokat – közölte a tanfelügyelő. Hozzátette, a hatvan napban a téli és tavaszi vakációk is benne vannak, azt viszont a tanintézetek szabják meg, hogyan osztják el az év folyamán ezt a két hónapot. Csíkszentkirályon július elsejétől szeptember közepéig lesz zárva a napközi, amint az alpolgármester elmondta, a tanintézet döntött így. Böjte József úgy véli, falun talán nem akkora gond megoldani nyárára a gyerekek felvigyázást, mint városon. Csíkszentimrén június végétől július és augusztus is szabad, amint Ferencz Károly közölte, kevés szülő igényelte volna a nyári programot, nem érte volna meg ilyen körülmények között tovább működtetni az intézményt. Szépvízen a tanév végétől a tanév kezdetéig zárva lesz a napközi, mint a polgármester közölte, az iskola így szervezte meg a programot.

Annyira kevesen kérték nyárára a napközit, hogy nem szállították volna ki az ételt, annak a kevésnek viszont, aki kérte, tényleg szüksége lenne arra, hogy a gyermekét nyáron is az oktatási intézményben, szakfelügyelet alatt, biztonságban tudhassa – mondta el az egyik szépvízi szülő, aki szerette volna, ha nyáron is működni fog még legalább egy hónapot a napközi. A szülő szerint a tanintézet kezdetben nem is mutatkozott nyitottnak a nyári vakációra vonatkozó szülői igények iránt, amelyek később aztán kevésnek bizonyultak az intézmény nyári vakáció alatti fenntartásához. A megszólaló apa szerint a szülők főként az anyagi megterhelés miatt mondtak le nyárra a napköziről. Ugyanakkor nagyon újszerű is ez még sok vidéki településen, és sok-sok év kell elteljen addig, amíg a napközi is bejáratottan fog működni – tette még hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei