Az ajnádi harcok 71. évfordulójára állított újra 12 honvédkeresztet és készíttetett el egy második világháborús emlékművet a csíkajnádi Szent István Szervezet. Az emlékhelyeket szombaton áldják meg.
2015. szeptember 03., 11:072015. szeptember 03., 11:07
Több éve végeznek helytörténeti kutatásokat a csíkajnádi Szent István Szervezet (SzISz) tagjai, amelyek során a helybéli világháborús emlékeket is megpróbálták feltérképezni. „Megtudtuk, hogy Ajnádon front volt, felégették a falu nagy részét, az embereknek menekülniük kellett. Az idősek elbeszélése, emlékei alapján kiderült, hol voltak a honvédek emlékére keresztek állítva – hol három, hol kettő. A helyszíneket bejártuk az idős emberekkel, úgy próbáltuk beazonosítani az emlékhelyeket” – számolt be érdeklődésünkre Bogos Róbert.
Miután a helyszíneket sikerült beazonosítaniuk, úgy döntöttek, új kereszteket állítanak a honvédek emlékére. Három helyszínen tizenkét ismeretlen honvéd sírkeresztjét állították vissza: hetet a helyiek által az ajnádi hegyek (Csíki-havasok) Tekerőként ismert részén, továbbá ötöt a falu szélén – hármat Csűrkertben, kettőt Sándor-oldalában. A keresztfákat a szervezet készíttette el a helyi közbirtokosság és a helyi támogatók anyagi segítsége által, illetve volt egy kisebb nyertes pályázatuk is a Communitas Alapítványnál, amelyet az emlékhelyek felkutatására, helyreállítására fordíthattak – részletezte a szervezet tagja. A cserefából készült keresztfákat az illetékes minisztérium felvette a hadisírok jegyzékébe. Múlt héten zajlott a keresztek kihelyezése.
Emellett Varjadorján – miután egy éve felvették a kapcsolatot velük – Magyarország Honvédelmi Minisztériuma és az Erdélyi Kutatócsoport Egyesület elkészíttette a második világháborúban, 1944. augusztus 31. – szeptember 9. között elesett magyar honvédek emlékművét, amelyet Dóczy András szobrász alkotott meg – tájékoztatott Bogos. 1944. szeptember 5–9. között Ajnádon és a környező hegyekben kisebb, de heves harcok folytak, ezeket a magaslati pontokat öt alkalommal foglalták vissza a fiatal magyar katonák. A magyar áldozatok számát nem tudják felbecsülni sem, az elesett orosz katonák száma hivatalosan 58.
„Ajnádon 1944. szeptember 9-ig zajlottak harcok, utána jött a visszavonulás. A 71. évforduló alkalmából szeretnénk felavatni a második világháborús emlékművet, illetve a 12 keresztet” – emelte ki Bogos. Mint mondta, az erre az alkalomra szervezett szombati ünnepség 11 órakor kezdődik, de mivel terepjáróval lehet biztonságosan megközelíteni a helyszínt, 10 órakor lesz az indulás az ajnádi templomtérről. 11 órakor kezdődik a megemlékező szentmise az emlékműnél (Csíki-havasok, Varjadorja nevű hegyén), amelyet ünnepi beszédek és az emlékmű megáldása követ. A közös ebéd után, fél kettőtől a tekerői keresztek megáldására kerül sor.
A megemlékezők szállítását és az ebédjét a szervezet biztosítja, ezért arra kérnek mindenkit, hogy a pontos létszám meghatározása végett legkésőbb pénteken 12 óráig jelezzék részvételi szándékukat a szervezet vezetőségénél vagy a helyi Alszegi és Tornácos boltoknál.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!