Az ajnádi harcok 71. évfordulójára állított újra 12 honvédkeresztet és készíttetett el egy második világháborús emlékművet a csíkajnádi Szent István Szervezet. Az emlékhelyeket szombaton áldják meg.
2015. szeptember 03., 11:072015. szeptember 03., 11:07
Több éve végeznek helytörténeti kutatásokat a csíkajnádi Szent István Szervezet (SzISz) tagjai, amelyek során a helybéli világháborús emlékeket is megpróbálták feltérképezni. „Megtudtuk, hogy Ajnádon front volt, felégették a falu nagy részét, az embereknek menekülniük kellett. Az idősek elbeszélése, emlékei alapján kiderült, hol voltak a honvédek emlékére keresztek állítva – hol három, hol kettő. A helyszíneket bejártuk az idős emberekkel, úgy próbáltuk beazonosítani az emlékhelyeket” – számolt be érdeklődésünkre Bogos Róbert.
Miután a helyszíneket sikerült beazonosítaniuk, úgy döntöttek, új kereszteket állítanak a honvédek emlékére. Három helyszínen tizenkét ismeretlen honvéd sírkeresztjét állították vissza: hetet a helyiek által az ajnádi hegyek (Csíki-havasok) Tekerőként ismert részén, továbbá ötöt a falu szélén – hármat Csűrkertben, kettőt Sándor-oldalában. A keresztfákat a szervezet készíttette el a helyi közbirtokosság és a helyi támogatók anyagi segítsége által, illetve volt egy kisebb nyertes pályázatuk is a Communitas Alapítványnál, amelyet az emlékhelyek felkutatására, helyreállítására fordíthattak – részletezte a szervezet tagja. A cserefából készült keresztfákat az illetékes minisztérium felvette a hadisírok jegyzékébe. Múlt héten zajlott a keresztek kihelyezése.
Emellett Varjadorján – miután egy éve felvették a kapcsolatot velük – Magyarország Honvédelmi Minisztériuma és az Erdélyi Kutatócsoport Egyesület elkészíttette a második világháborúban, 1944. augusztus 31. – szeptember 9. között elesett magyar honvédek emlékművét, amelyet Dóczy András szobrász alkotott meg – tájékoztatott Bogos. 1944. szeptember 5–9. között Ajnádon és a környező hegyekben kisebb, de heves harcok folytak, ezeket a magaslati pontokat öt alkalommal foglalták vissza a fiatal magyar katonák. A magyar áldozatok számát nem tudják felbecsülni sem, az elesett orosz katonák száma hivatalosan 58.
„Ajnádon 1944. szeptember 9-ig zajlottak harcok, utána jött a visszavonulás. A 71. évforduló alkalmából szeretnénk felavatni a második világháborús emlékművet, illetve a 12 keresztet” – emelte ki Bogos. Mint mondta, az erre az alkalomra szervezett szombati ünnepség 11 órakor kezdődik, de mivel terepjáróval lehet biztonságosan megközelíteni a helyszínt, 10 órakor lesz az indulás az ajnádi templomtérről. 11 órakor kezdődik a megemlékező szentmise az emlékműnél (Csíki-havasok, Varjadorja nevű hegyén), amelyet ünnepi beszédek és az emlékmű megáldása követ. A közös ebéd után, fél kettőtől a tekerői keresztek megáldására kerül sor.
A megemlékezők szállítását és az ebédjét a szervezet biztosítja, ezért arra kérnek mindenkit, hogy a pontos létszám meghatározása végett legkésőbb pénteken 12 óráig jelezzék részvételi szándékukat a szervezet vezetőségénél vagy a helyi Alszegi és Tornácos boltoknál.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!