Fotó: Veres Nándor
Medve támadt meg egy tehéncsordát Pottyond közelében csütörtökre virradóra. Három haszonállat megsérült, egy pedig a támadás során elpusztult. A gazdáik hazaszállították a jószágokat, és a helyi polgármesteri hivatalon keresztül elindították a kártérítési eljárást. A helyiek további támadásoktól tartanak.
2015. május 16., 18:102015. május 16., 18:10
2015. május 16., 22:402015. május 16., 22:40
Aggódva hívta fel szerkesztőségünket egy pottyondi lakos csütörtökön délután amiatt, hogy előző éjszaka négy fiatal szarvasmarhában tett kárt egy medve. Mint kiderül, az állatokat akkora már beszállították a faluba, egyet elpusztulva, hármat pedig megsebezve. A helyszínre érkezésünkkor a tinók gazdái nem voltak jelen − a hivatalos eljárás végett a községközpontba mentek −, de több helybélit is találtunk a fiatal állatok mellett. „Csütörtökön reggel adták a hírt, hogy a medve megverte az állatokat, úgyhogy hátramentünk s hazaszállítottuk traktorral” − közölte az egyik helybéli.
A jelenlevő férfiak azt is elmondták, hogy az elpusztult tinót a kasártól pár száz méterre találták meg, a medve még ott volt, kutyákkal hajtották el, hogy az állatot hazaszállíthassák. Azt állították, hogy a vadőr és az erdész a kukorica mellett hússal is etette a medvéket, emiatt pedig attól tartanak, hogy további támadások is lesznek. A medvék mellett gondot okoznak a vaddisznók is, mivel etetésük miatt azok is rendszerint megdézsmálják a termést, tönkreteszik a parcellákat − ismertették a jelenlevők.
A vadak által megsebesített állatokat értékesíteni nem lehet, egy ilyen fiatal állat mintegy kétezer lejes veszteséget jelent a gazda számára. Az újabb medvetámadás ellen a helyiek maguk próbáltak tenni. Mint beszámoltak, napközben többen is hátramentek, éjszakára pedig további helyiek csatlakoztak az erdőn lévőkhöz, hogy ha úgy adódik, közösen el tudják riasztani a vadat.
Az egyik károsultat telefonon sikerült elérnünk: Márton Gábor elmondta, egyéves tinójában tett kárt a medve. „A legelőre kicsapott állatokat az éjszaka megtámadta egy arra tévedt medve. Jártunk a polgármesteri hivatalban, hogy megkaphassuk a kártérítést. Várjuk a fejleményeket, a bizottságot. Mi a hivatalos tennivalónkat megtettük úgy a hivatal, mint az állatorvos felé” − részletezte az érintett.
Jelenleg nem etetik a vadakat
A helyiek által megnevezett − Csíkbánkfalván dolgozó − erdészt, András Gábort megkérdeztük, valóban etetik-e a medvéket, vaddisznókat, és ha igen, akkor mivel. Elmondása szerint, ha kilövési engedélyük van, csak akkor etetik a vadakat, de olyankor is kizárólag kukoricával. Jelenleg viszont nincs engedélyük, így etetés sem zajlik. Véleménye szerint a medvetámadás nem hozható összefüggésbe az etetéssel, mivel korábbi években is volt támadásra példa a község területén.
Kiemelte, a medvetámadásoknak elsősorban az az oka, hogy az állatok kiszorulnak természetes környezetükből a fakitermelések miatt, ezért más területeken szerezik be a táplálékot, nem ritkán a lakott területeken, illetve azokhoz közel. Arról is beszámolt, hogy mivel védett állatról van szó, csak engedéllyel lehet lelőni őket – ők 35 ezer hektár területre többnyire két kilövési engedélyt kapnak évente.
Vágóhíd csak Gyergyószentmiklóson
Püsök Lászlót, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjét arról kérdeztük, mi a teendő a vadak által megtámadott jószágokkal. „Ha az állat sérült, mindenképpen vágóhídra kell vinni, vagy kezeltetni, ez attól függ, hogy mennyire sebesült meg. A vágóhídi állatorvos, miután az állatot megvizsgálta, eldönti, hogy mi lesz a hús sorsa: elkobozzák vagy kifizetik a tulajdonosnak. Ha nincsen nagyon megsérülve, a körzeti állatorvoshoz kell fordulni, aki megmondja, hogy mit lehet és érdemes csinálni” − fejtette ki. Hargita megyében egyetlen kisközösségi vágóhíd működik, Gyergyószentmiklóson.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!