Fotó: Szigeti Vajk István
Huszonöt Hargita megyei település, köztük hét csíki község is szerepel a kormány 2015-ös Helyi Fejlesztési Programjának kedvezményezettjei között. A kapott összegekből a csíki önkormányzatok napközit létesíthetnek, szennyvízhálózat, ivóvízrendszer kiépítését fejezhetik be, illetve községi utakat is felújíthatnak.
2015. május 11., 10:052015. május 11., 10:05
Múlt héten tették közzé a kormány 2015-ös Helyi Fejlesztési Programjában szereplő, támogatásban részesülő települések listáját az intézmény honlapján. Kiderült, Hargita megye 25 településének mintegy 19 millió lejt irányoznak elő, ebből több mint 6 millió lejt hét csíkszéki községnek.
Csíkszentgyörgy község közel 1 millió 850 ezer lejre számíthat a csatornahálózat és az ülepítőállomás kiépítésének folytatására. A felcsíki regionális szennyvízhálózat és derítőállomás is beüzemelhet a Csíkszentdomokosnak kiutalásra kerülő közel egymillió lejből. Csíkszentkirály is a csatornázás és a szennyvíztisztító állomás befejezésére költhet 750 ezer lejt, míg Csíkszentsimonban 1,2 millió lej kormánypénzt fordíthatnak az ivóvízhálózat lefektetésére. Szépvíz 350 ezer lejt kap a Templom utca felújítására, míg Gyimesközéplok a 235-ös számú községi út 740 méterének rendbehozatalára fordíthat 200 ezer lejt. Csíkszentlélek önkormányzata az elkezdett napközi épületének folytatására költhet 870 ezer lej kormánypénzt.
Folytatódhat a napközi építése
Csíkszentlélek község óvodásai az egykori termelőszövetkezet – felújított – mindszenti épületében tanulnak, mivel a 2012-ben elkezdett napközi otthon építése a kivitelező cég csődje miatt leállt. Akkor csak az épület alapjának kiöntéséhez fogtak hozzá, a kiutalásra kerülő 872 ezer lejből pedig folytathatnák az építkezést − számolt be érdeklődésünkre Pál Péter. A helyi polgármester hozzátette, ebből a pénzből az épület kivitelezésének mintegy 90 százalékát meg tudnák valósítani, a fennmaradó összeget pedig saját költségvetésből biztosítanák. Gondot jelent azonban, hogy kivitelező hiányában újra kell kezdeniük a közbeszerzési eljárást, s mivel havi elszámolással lehet a kormánypénzt lehívni, így arra egyelőre várni kell − vallotta be a községvezető.
A tervezett 738 négyzetméteres, egyszintes épületben kapna helyet a község 37 óvodáskorú gyermeke és a 87 elemi iskolása is. A mindszenti Nagy István Általános Iskola udvarán helyet kapó, korszerű épület terveiben szerepel négy tanterem, három óvodai csoport, mosdók, tanári, a napközis gyermekek étkeztetéséhez szükséges konyha és orvosi rendelő.
Befejeződhet a szentkirályi csatornázás
Csíkszentkirályon a csatornahálózat kiépítése 2006-ban kezdődött el, a beruházást akkor négymillió lejjel finanszírozta a kormány, ehhez hozzátettek kétmillió lej önrészt. A teljes hálózat létrehozása azonban többe került, emiatt kellett úgy dönteniük, hogy az európai út mentén található Kincseszeget kihagyják, mivel úgy vélték, utólag azt a legkönnyebb rácsatlakoztatni a rendszerre. Tavaly kormánypénzből elkezdték a kimaradt, 6 kilométernyi kincseszegi részen is a csatornázási munkálatokat. Most már mindössze 200 méternyi van hátra a lefektetésre váró gerincvezetékből − avatott be Székely Ernő.
A község polgármestere kifejtette, a kiutalásra kerülő 750 ezer lejt a derítőállomás bővítésére fordítanák, de ezzel még nem tudják teljesen befejezni azt. „A kincseszegi munkálat összértéke valamivel több mint 2,3 millió lej, ebből kormánypénz 2,2 millió lej, az önrész pedig 100 ezer lej. Erre kaptunk múlt évben 700 ezer lejt, idén pedig 750 ezer lejt a helyi fejlesztéseket célzó alapból. A befejezéshez tehát még szükség lesz 700 ezer lejre.”
A felcsíki regionális szennyvízhálózat
Több éve húzódik a felcsíki regionális szennyvízhálózat és derítőállomás építése. Az öt települést − Csíkszentdomokost, Csíkszenttamást, Csíkkarcfalvát, Csíkdánfalvát és Csíkmadarast − kiszolgáló létesítmény üzembe helyezésére a kormány helyi fejlesztéseket célzó programjából idén 985 ezer lejt biztosít. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere elmondta, ebből az összegből megvalósíthatók a hátralévő munkálatok és üzembe helyezhetővé válhat a rendszer. Mint mondta, elsősorban az elektronikai szerkezetek szerelési munkálatait kell elvégezni.
„Információim szerint jövő héten már lehet szerződés-aláírás, ha az megtörténik, akkor legtöbb két hónap alatt a cég teljesen be tudja fejezni a munkálatokat” − számolt be az elöljáró. Kérdésünkre kifejtette, a munka befejezte után, akár az év vége előtt el lehetne kezdeni a rendszerre való rácsatlakozást, mivel tudomása szerint több helyen ki vannak hagyva az ehhez szükséges csatlakozók.
A Templom utcában is folytatódhat a munka
Folytatódhat a szépvízi Templom utca felújítása a kiutalásra kerülő 350 ezer lejből. Ferencz Tibor polgármester arról számolt be, hogy ez az összeg nem lesz elegendő a hátralevő, közel két kilométernyi útszakasz rendbetételére, de negyedik munkafázisként, az alszegi − egy kilométeres − szakaszon megvalósíthatják a szükséges aszfaltozási, járdaépítési és vízelvezetési munkálatokat. Azt is megtudtuk, hogy szerették volna, ha még ebben az évben befejeződik a teljes munkálat, de hiába kértek több pénzt, egyelőre ennyit kaptak.
A további munkálatokról
A bukaresti intézmény adatai szerint Csíkszentsimon önkormányzata valamivel több mint 1,1 millió lejt költhet az ivóvízrendszer megvalósítására Simon és Csatószeg területén, ahol három éve megfelelő finanszírozás hiányában leálltak az ezzel kapcsolatos munkálatok. Gyimesközéplok 740 méter községi utat újíthat fel 200 ezer lej kormánypénzből, miközben uniós alapokból további aszfaltozási munkálatok zajlanak a község területén: 10 km árvíz sújtotta útszakaszt 1,8 millió euróból hoznak rendbe. A kormánytól tavaly év végén kapott 800 ezer lej után Csíkszentgyörgy önkormányzata idén újabb 1,8 millió lejt fordíthat a település szennyvízhálózatának és derítőállomásának kiépítésére. Mint ismeretes, a településen a csatornarendszer kialakítása 2010 nyarán kezdődött, az elmúlt évek során az akadozó finanszírozás miatt a szükséges munkálatok 60 százalékát sikerült megvalósítani.
szóljon hozzá!