Fotó: Veres Nándor
Elvétve ugyan akad, de nem számottevő a csíki vidéki településeken a kóbor kutya, a polgármesteri hivatalokhoz sem érkeztek ezzel kapcsolatos bejelentések – ez a derült ki keddi körutunk során.
2014. december 10., 08:582014. december 10., 08:58
Néhány kóbor ebet lehet látni ugyan Csíkszentgyörgy községben, de nem jelentenek veszélyt, panasz sem érkezett a polgármesteri hivatalhoz. „Nem jellemző, hogy lennének kóbor kutyák. Egy-kettőt lehet látni, de nem lehet azt mondani, hogy mész az utcán és minden tíz méteren támad egy kóbor kutya. De amelyik percben panasz jön, azonnal összehívom a rendőrséget, az állatorvost, és mindenképp intézkedünk. Meglátjuk, hogy milyen megoldást találunk, de az biztos, hogy megtesszük a szükséges lépéseket” -– mondta határozottan György József, a község polgármestere.
Csíkszentkirályon nem annyira a kóbor ebekkel, inkább a roma családok kutyáival van probléma, mivel éjszakára nem kötik meg őket. A járókelőkre ugatnak, de súlyosabb támadásról nem tudnak – fejtette ki Székely Ernő polgármester.
Ugyancsak a roma családok kutyáival van inkább gond Szépvízen is, nem a kóbor kutyákkal, tudtuk meg Ferencz Tibortól, a község polgármesterétől. „Nincs különösebben probléma. Inkább azokkal a kutyákkal van gond, amelyeket elengednek. Akkor felszólítjuk a gazdákat, erre megkötik, de aztán újra elengedik. Kóbor kutyák miatt probléma eddig nem volt, de ha lesz, összeszedjük s bevisszük a menhelyre.”
Az elmúlt időszakban több kóbor kutya is megjelent Csíkszentdomokoson, főleg a faluszéleken. Ferencz Alajos polgármester szerint, ha nő a létszámuk, be fogják gyűjteni. „Van olyan helyiség, ahová kisebb átalakítással be tudjuk gyűjteni, vagy Balánbánya önkormányzatával megegyezünk, mert ott van menhely. Nem volt jellemző nálunk, de mostanában vettem észre, hogy kezdtek megjelenni. Panaszt nem kaptunk erre vonatkozóan eddig, és reméljük, hogy nem is lesz gond.”
Nem érkezett konkrét panasz a hivatalhoz Csíkkarcfalván sem. Gábor Tibor polgármester elmondta, meg-megjelenik időnként egy-két kóbor kutya, de aztán el is tűnik. Szőcs László alpolgármester hozzátette, ha van ilyen jellegű probléma, akkor mindenképp a polgármesteri hivatalt kell értesíteni.
Csíkdánfalván az egyik üzletbe tértünk be, hisz sok minden elhangzik ilyen helyen naponta. Az eladók szerint kerül néha kóbor eb, de arról, hogy valakit megtámadtak volna, nem hallottak. A faluban levő gazdabolt raktárából vitt el az egyik kutya kutyaeledelt a minap, de hát neki is ennie kell – jegyezte meg az eladó.
Csíkrákos központjában egy kislány nyomába eredt egy kóbor kutya, amikor odaértünk. A kislány nem ijedt meg, szerinte nincs sok gazdátlan eb a faluban. Ezt erősítette meg Császár Attila, Csíkrákos polgármestere is. Egy másik falubeli szerint viszont szégyen, hogy a központban sok a kóbor eb.
Nem jellemző Csíkcsicsóban sem, hogy kutyafalkák járnának a falu között, erre vonatkozó panasz sem érkezett be a hivatalhoz. „Tudunk egy-két kutyáról, a falu között jönnek-mennek. Legtöbbször a pásztorok, amikor végeznek a szezonnal, elcsapják a gyengébb kutyákat, azokat szoktam látni” – osztotta meg velünk Lutz Levente, a község alpolgármestere.
Megkérdeztük az Eco Csík Kft. hulladékgazdálkodási vállalat szóvivőjét, hogy a vidéki önkormányzatok valamelyike kérte-e fel őket a kóbor kutyák befogására. „Akárcsak a háztartási hulladékelszállításra, erre is tanácsi határozatot kell hozni. A szolgáltatás ára attól is függ, hogy milyen településről van szó, mekkora a szállítási költség, illetve milyen gyakran kell kijárni” – nyilatkozta Voloncs Csaba. Eddig az önkormányzatok részéről nem érkezett felkérés hozzájuk.
szóljon hozzá!