Hargita megyében a tavaly begyűjtött burgonyamennyiség hozzávetőleg 15-20 százalékát még nem sikerült értékesíteni. Míg a társulások többnyire eladták a tavalyi termést, addig a kistermelők pityókáját kevesebben keresték, van akinek még a betakarított mennyiség több mint fele eladásra vár. Az őszi rekordárhoz képest jelenleg csak átlagáron – 1 lej körül – értékesíthető a termés.
2014. március 10., 19:542014. március 10., 19:54
A 2012-es gyenge burgonyatermést követően a tavalyi, megyeszinten tapasztalt hektáronkénti több mint 15 tonna termés jónak mondható – fejtette ki Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, már húsz éve nem volt olyan jó ára betakarításkor a pityókának, mint tavaly ősszel, amikor is 90-95 baniért értékesíthették a termelők. A krumpli ára a betakarítást követően tovább emelkedett, november közepén pedig elérte az 1,30-1,40 lejes rekord árat.
Az ár nem, a veszteség viszont nő
„Jelenleg a betakarított burgonyamennyiség 15-20 százaléka vár még értékesítésre a megyében” – közölte a becsléseket az igazgató. Hozzátette, vannak olyan termelők, akik már eladták a tavalyi termést, míg mások a jobb ár reményében mostanig tartogatták a krumplit. Viszont a pityóka tavaszi ára alacsonyabb, így, aki most szeretné eladni termését, az 1 lej körüli átlag árat kaphat kilójáért. Török megjegyezte, nem valószínű, hogy az elkövetkezőkben emelkedne a burgonya ára, emellett pedig az idő teltével növekszik a tárolásból származó veszteség is.
Területnövekedésre számítanak
Az intézményvezető tájékoztatott, az Európai Unióhoz való csatlakozást követően egyre csökken a burgonyával beültetett területek mérete az országban. Hargita megyében további csökkenést eredményezett az utóbbi évek gyenge burgonyatermés is, így míg 2012-ben több mint tízezer hektáron termesztettek krumplit, addig 2013-ban a beültetett terület mérete alig érte el a 9 ezer hektárt. 7-10 évvel ezelőtt közel 15 ezer hektárnyi földterületen termeltek krumplit a megyében – mutatott rá a szakember.
Kistermelők nyakán még a pityóka
Gere Imre Dénes és fia, Gere László 70 ár földterületen termelnek pityókát. Az idén átlagosnak mondható termésmennyiséget takarítottak be, amelynek eddig csupán negyven százalékát tudták értékesíteni – számolt be Gere László. A fitódi gazda azt is elmondta, hogy decemberben még 1 lej és 1 lej 40 bani közötti áron tudták eladni termésük egy részét, azóta viszont nem érkeztek a faluba nagyobb felvásárlók. Kisebb tételeket csíkszeredai lakók is vásárolnak, azok viszont elenyésző mennyiségek – részletezte Gere. Véleménye szerint amióta megnyíltak a nagyáruházak, azóta egyre csak zsugorodik a helyi termelők piaca, az importált termékek rontják a helyiek megélhetési lehetőségeit.
Jobb helyzetben a társulások
Vitos László, a csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás vezetője érdeklődésünkre korábban úgy fogalmazott, tavaly 120 hektáron termesztettek pityókát, ennek húsz százalékát ipari felhasználásra. A hektáronkénti 28 tonnás átlagtermést jónak minősítette, főként az előző évek gyenge terméséhez képest. A betakarított termés 20 százalék vár még értékesítésre: hozzávetőleg 100-150 tonna vetőmag, és 50 tonna étkezési burgonya – részletezte tegnap Vitos.
A csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás tavaly hozzávetőlegesen háromezer tonna krumplit termelt, egyharmadát ipari felhasználásra. Az ipari burgonya teljes mennyiségét már tavaly ősszel, az étkezési pityóka 95 százalékát mostanáig értékesítették – tudtuk meg Keresztes Venceltől. A társulás vezetője hozzátette, a krumpli árának változásától függetlenül folyamatosan tudták értékesíteni azt.
szóljon hozzá!