A kalandvágy vonzotta őket

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kilenc székelyföldi gazda fogadott tíz napra egy-egy magyarországi fiatalt, akik a következő napokban aktívan bekapcsolódnak majd a gazdaságok mindennapi munkáiba. Jogász, szoftverértékesítő vagy éppen vívó is az összesen tizenegy fős kalandor csapat része, a cél megtapasztalni milyen is gazdálkodónak lenni, mezőgazdasági munkát végezni.

Rédai Botond

2013. július 21., 18:342013. július 21., 18:34

2013. július 21., 18:522013. július 21., 18:52

„Legtöbbjük soha nem járt Erdélyben. Olyan típusú emberek vannak ebben a programban, akik többnyire irodai munkát végeznek. Ők most napszámosként fognak dolgozni” – fogalmazott a program vasárnapi ünnepélyes megnyitóján Haschi András. A Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének vezetője a csíkmadarasi Malom csárdánál megtartott fogadáson elmondta, három éve, a magyarországi Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA által működtetett programról van szó, amelyet 2012 decemberében az Európai Bizottság pályázatán a legjobb EU-társfinanszírozású agrár-vidékfejlesztési témájú kommunikációs programjának választották. És amelyet idén terjesztettek ki Székelyföldre is.

„Az a kalandor, aki részt vesz ebben a programban, látni fogja, hogyan végzi munkáját a gazdálkodó, hogyan áldozza egész életét a mezőgazdaságra” – nyomatékosított Haschi. Az illetékes kiemelte, a magyarországi programtól eltérően nem öt, hanem tíz napra érkeztek a „vendégmunkások”. Ittlétük alatt pedig tapasztalni fogják, hogy Székelyföldön komoly gazdálkodás zajlik, az állattenyésztés is európai színvonalú.

„Látni fogják, hogy Székelyföld nem csak a csíksomlyói búcsúról vagy más hasonlatos programról szól, hanem igenis ez egy élhető vidék, ahol nagyon jól érezheti magát az ember. Fontos, hogy ezt az anyaországiak is megtapasztalják” – jelentette ki Haschi. Mint a megnyitón megtudhattuk, a résztvevőket több mint száz jelentkező közül választották ki, és egy előzetes felkészítőn is részt vettek már.

„Főleg kalandvágyból érkeztem ide, ám a táj is nagyon tetszik. Otthon csak egy kiskertünk van, de az ittenihez nem fogható a nálunk elvégzendő munka. Remélem, sok tapasztalatot szerzek majd itt, félelmeim nincsenek” – fogalmazott a székesfehérvári Pálinkás Lívia Lilla. A végzős gimnáziumi diák saját bevallása szerint azzal a céllal érkezett Székelyföldre, hogy megismerhesse a vidék mezőgazdaságát, illetve az emberek életét. Nem titkolt szándéka, hogy a későbbiekben az agrárszektorban vállaljon munkát.

A magyarországi „kalandorokat” csíkmadarasi, dánfalvi, csíkrákosi, lázárfalvi, tusnád községi, csíkszenttamási, homoródalmási és ilyefalvi gazdák fogadták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei