Ősztől megkezdi a „diákok” képzését a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központ, mostanáig a duális képzésben oktatóként résztvevők módszertani-szakmai képzése folyt. Mayer Gyula veszprémi turisztikai szakemberrel, az intézmény menedzserével beszéltünk.
Az elmúlt évek erőfeszítései ellenére sem javult a szakképzés megítélése Hargita megyében. Az általános szemléletmód szerint csak a gyengébb képességű tanulók lesznek szakiskolások, pedig az általunk megkérdezett illetékesek szerint egy jó szakembernek meg kell legyen a magához való esze.
Az óvodai csoportok, valamint az elemi és középiskolai osztályok száma is csökken a következő tanévtől Hargita megyében, a szakiskolai osztályoké viszont nő – a 2019–2020-as, minisztériumi jóváhagyás előtt álló beiskolázási terv szerint.
A diákok gyakorlatban elsajátíthatják a szakmát, az állami gondozásban élő gyerekek pedig új bútort kapnak – ez a lényege a háromszéki faipari vállalkozókat tömörítő Pro Wood klaszter oktatási és szociális projektjének.
Napjainkban a tanulási nehézségekkel küzdő, rossz tanulmányi eredményt elért diákok gyűjtőhelye lett a szakiskola, amely amellett, hogy nem ad piacképes tudást a diákok kezébe, leginkább külföldre termeli a munkásokat. Hatékony reformokra lenne szükség.
Nem csak az elvándorlás és az egyre nagyobb mértékű munkaerőhiány nehezíti a vendéglátósok, turisztikai vállalkozások működését, fejlődését, de a már meglévő alkalmazottak szakmai ismeretei is jelentős javításra szorulnak.
Péntektől jelentkezhettek a szakiskolai osztályokba a nyolcadik osztályt elvégzett diákok. Udvarhelyszéken öt szakközépiskola összesen tíz szakon indít hároméves képzéseket, cikkünkből megismerhetik a kínálatot.
A május 22-én és 23-án, a várban sorra kerülő mesterségek és szakiskolák mustrája útmutatást ad a szülőknek elsősorban, hogy melyek azok a mesterségek, amelyeket érdemes úgy elsajátítani, hogy azzal megélhetést találjon a fiatal.
A Marosvásárhelyi Kulturális Tudományegyetem az állami tanintézetek és a vállalkozói szféra közötti párbeszéd létrehozására és működtetésére vállalkozott – mutatott rá Csegzi Sándor.
A május 22-én és 23-án sorra kerülő mesterségek és szakiskolák seregszemléjére leginkább azokat a szülőket várják, akiknek 7. és 8. osztályos gyerekeik vannak, akik felismerik, hogy egy jó szakma mekkora előnyt jelent egy fiatal számára, ha munkahelyet keres.
A szakiskolákban végző, szakmát tanuló végzősök többsége továbbra is külföldön néz munkalehetőség után, holott jó ideje erőteljes kampány zajlik a hazai munkavállalás népszerűsítése mellett a térségben.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
A csíkszeredai tanintézetek közül elsőként a Székely Károly Szakközépiskolában kezdődik el a duálisképzés-program a következő tanévtől. Esztergályos, valamint hegesztő szakokra várják a tanulókat.
A lovászképzés egy hároméves szakközépiskolai oktatási programon keresztül valósulna meg a 9-11. osztály szintjén – tájékoztat közleményben Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata.
Az óvoda belső felújítását LEADER-es pályázatból, az iskola tatarozását és tangazdaság létesítését pedig uniós vidékfejlesztési kiírás révén valósíthatja meg Csíkdánfalva önkormányzata. A tervek szerint a 2018-2019-es tanévre be is fejezik a munkálatokat.
Ötödik alkalommal nyitják meg szerdán 11 órától a marosvásárhelyi várban a Művészetek és mesterségek vásárát, amelynek határozott célja fellendíteni a szakiskolai képzést, felkelteni a szülők és gyerekek érdeklődését a szakiskolai képzés iránt, illetve közelebb hozni a piacot az oktatáshoz.
Magyarországi, építészeti és faipari szakiskolás diákok gyergyószéki tanulmányúton ismerkedtek a székely fafeldolgozással és építkezéssel. 15 kiskunfélegyházi asztalos- és kőművestanonc szerezhetett itt szakmai tapasztalatokat.
A meghirdetetthez képest százzal kevesebb tanuló iratkozott be a Hargita megyei szakiskolákba: a 2017-2018-as tanévet így a betervezett 834 helyett összesen 731 szakiskolai diák kezdte meg a megyében, 30 osztályban.
A szakiskolákban idén végző, szakmát tanuló végzősök többsége külföldön próbálna szerencsét tanulmányai befejeztével – vetítettek előre a lapunk által megkérdezett iskolaigazgatók. Szerintük a diákok döntő többsége csak rövid távra tervez a határon túl.