Meglehetősen rosszul, gyakorlatilag a koronavírus elleni negyedik oltás igénylésének a kezdetére időzítették a központi hatóságok az ország összes oltóközpontjának a bezárását.
Bezárták az utolsó csíkszeredai oltóközpontot szerdán. A Kossuth utcai központ a városban elsőként indult be, és két év alatt összesen 46 egészségügyi dolgozó teljesített ott szolgálatot.
Július elsejétől országszerte bezárják a koronavírus elleni védőoltások beadása miatt létrehozott központokat. A bezárás után a háziorvosoknál lehet beadatni az oltást. Azt egyelőre nem tudni, hogy minden rendelőben oltanak-e majd.
Március elsejétől megszünteti tevékenységét két marosvásárhelyi oltóközpont, emellett a marosludasi, dédai és a görgényszentimrei központok tevékenységét is szüneteltetik az alacsony érdeklődés miatt. Összesen 13 oltóközpont marad megyeszerte.
Az egészségügyi hatóságok vészharangot kongatnak, mivel egyre több szülő már a gyerekek hagyományos védőoltásainak a beadatását is elutasítja. A jelenség mögött a koronavírus-járvány által felkorbácsolt érzelmek, az ál- és rémhírek állhatnak.
Kovászna megye öt városában működik oltóközpont, ezek nyitvatartási programját átalakították, így különböző napokon zajlik az immunizálás és az ingyenes tesztelés.
Maros megyében egyelőre tizennyolc helyszínen lehet igényelni a koronavírus elleni védőoltást, de jelentősen lecsökkentették a központok nyitvatartását. Vasárnap például sehol nem lehet vakcinát igényelni.
Hármat már bezártak, a közeljövőben pedig további három oltóközpont működését függesztik fel Hargita megyében az alacsony érdeklődés miatt.
Kovászna megyében mindössze 24 gyerek kapta meg a koronavírus elleni védőoltást. Az 5–11 év közötti korosztály immunizálására a megyében öt oltóközpont működik, egy mindegyik városban.
Maros megyében eddig 122 gyerek kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, Hargita megyében 58 gyereket vittek oltásra szüleik.
Székelyudvarhelyen mérsékelt az érdeklődés a kiskorúak koronavírus elleni védőoltása iránt. A város egyetlen központot létesített erre a célra, és úgy tűnik, egyelőre nem lesz nagy forgalma. Pszichológusokat kérdeztünk a gyermekek beoltásáról.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
Elkezdődött Romániában is az 5–11 éves gyerekek koronavírus elleni oltása szerdán. Hargita megye első körben hatszáz adag védőoltást kapott, Maros megye pedig ötszázat. Online is lehet időpontot kérni, de előjegyzés nélkül is fogadnak az oltóközpontokban.
Noha kétszázat is jóval meghaladó esetszámmal rekordot döntött kedden az új fertőzések száma Hargita megyében, az oltakozási kedv továbbra is aggasztóan alacsony a térségben. Emiatt már bezártak egy oltóközpontot.
Január végén újabb korcsoport oltása kezdődik el Romániában a koronavírus elleni vakcinával, mivel elérhetővé válik a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett oltóanyag az 5–11 évesek számára is. Ennek a korcsoportnak az oltásához a szülők jóváhagyása kell.
Átvehetik az oltakozás ösztönzésére biztosított ételjegyeket azok a Hargita megyei beoltottak, akik szeptember 3. és október 19. között kapták meg az egydózisú védőoltást, vagy a kétadagos vakcinák második adagját.
Nagyon kevés esetben jelentették a koronavírus elleni oltás mellékhatásait Kovászna megyében – derül ki a megyei egészségügyi igazgatóság jelentéséből, amely azt is górcső alá veszi, hogy mi állhat az alacsony átoltottsági arány háttérében Háromszéken.
A Hargita megyében található közigazgatási egységeknek majdnem a felében 20 százalék alatt van az átoltottsági arány. A megye teljes lakosságára számított értéket a városok növelik.
Hargita megyében pénteken már csak hét települést soroltak a vörös zónába, Maros megyében pedig 31 településen volt három ezrelék fölötti a koronavírus-fertőzöttségi mutató. Így csak ezeken a településeken számított a tanügyi alkalmazottak átoltottsága.