
Parcellázási tervek elkészítésével szeretnék megoldani a külterületek telekkönyvezését
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha Székelykeresztúr belterületén jól halad a közterületek telekkönyvezése, a várostól távolabb eső részeken még bőven akad tennivaló. Ehhez a kormány által támogatott ingyenes programokat veszi igénybe az önkormányzat.
2021. augusztus 17., 09:542021. augusztus 17., 09:54
2021. augusztus 17., 14:292021. augusztus 17., 14:29
Bőven van még munka a területek telekkönyvezésével, ám folyamatosan dolgozik az önkormányzat – jelentette ki érdeklődésünkre Koncz Hunor János székelykeresztúri polgármester. Hangsúlyozta, az önkormányzat kisebb-nagyobb sikerekkel vett részt az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) által támogatott ingyenes telekkönyvezési programokban, amelyből Székelykeresztúr külterületein végezhettek felméréseket.
Utóbbinak köszönhetően nemrég 1221 telekkönyvet oszthattak ki a jogosultaknak. A polgármester úgy látja, hogy hatékonyabban tudnak dolgozni, ha parcellázási terveket készíttetnek, éppen ezért a későbbiekben az ANCPI ennek megfelelő kezdeményezéséhez csatlakoznak. „Ez egy sokkal átláthatóbb, követhetőbb megoldás, ráadásul szintén nem kerül pénzébe a területtulajdonosoknak” – fogalmazott a tisztségviselő.
A korábban alkalmazott programokkal az volt a legnagyobb baj, hogy ha nem sikerült felmérni az elvárt számú telekkönyvet – például a területtulajdonosok érdektelensége miatt –, akkor a támogatás (szubvenció) is elmaradt. A parcellázási tervek elkészítéséhez nyújtott támogatás esetében azonban jobb a helyzet, hiszen az elvégzett munka mértékének megfelelő összeget kap majd az önkormányzat a topográfiai mérések kifizetésére – magyarázta. Persze ebben az esetben is van egy keretösszeg.
Koncz arra is kitért, hogy
Utóbbi fontos, hiszen csak így pályázhatnak a fejlesztések érdekében. Székelykeresztúr kül- és belterületen is van még bőven ilyen jellegű munka, ami nagy valószínűséggel évekig elhúzódik majd. Az elöljáró arra kér mindenkit, hogy működjenek együtt a felméréseket végző szakemberekkel a munka megkönnyítése érdekében. Hozzátette, bármilyen földekkel kapcsolatos problémával fordulhatnak a polgármesteri hivatal munkatársaihoz a lakók, hiszen mindenkinek érdeke a telkek tulajdonjogának a tisztázása.
Fotó: Beliczay László
Visszaszolgáltatás
Az elmúlt rendszerben meghatározták, hogy csak kétszáz négyzetméternyi magánterülete lehet egy háztulajdonosnak, de idővel a többi földjével együtt azt is államosították – mondta Koncz. Ez Székelykeresztúron nagy gondot okozott, hiszen sok helyinek csak azt a kétáras területet szolgáltatták vissza a 90-es években, így, bár használta, a kertje mégsem volt az övé, hiszen az az állam nevén szerepelt. Bár most már kevesebb ilyen megoldandó eset van, ezeken a helyzeteken is igyekeznek segíteni a helyieknek, amelyben nagy szerepe van a tizenkét év után idén újraalakított földosztó bizottságnak – így a polgármester.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!