
A járóbeteg-rendelésre váró páciensek pénteken Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Míg Marosvásárhelyen lassan visszatér az egészségügyi ellátás a rendes kerékvágásba, addig Csíkszeredában még várni kell arra, hogy teljes kapacitással fogadják a krónikus betegeket. Országszerte továbbra is fenn kell tartani minden osztályon helyeket a koronavírusos betegeknek, hiszen nem tudni, lesz-e második hullám.
2020. június 15., 08:582020. június 15., 08:58
A koronavírus-járvány láthatatlan áldozatai azok a krónikus betegek, akik az elmúlt három hónapban nem tudtak szakorvosi ellátásban részesülni, így sokuk állapota épp emiatt jelentősen romlott. Az egészségügyi minisztérium rendelete szerint
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Klinikai Kórház az az egészségügyi intézmény, amely a legtöbb koronavírusos betegek fogadta és kezelte, szám szerint 670-et. Ezek közül pénteken 25 beteg volt még beutalva a fertőző betegségek klinikájára. Mint a megyei kórház igazgatója, Ovidiu Gîrbovan elmondta: az elmúlt napokban nekifogtak a februári, normális állapotok visszaállításához. A minisztérium követelményei szerint
„Általános fertőtlenítés volt minden osztályon, a tüdőgyógyászaton egy kisebb javítást is elvégeztettünk, mert csőrepedés történt. A közegészségügyi igazgatóság ellenőrzése és jóváhagyása után újra fogadják a betegeket a Gheorghe Marinescu utcai épületben, de máshol is. Ezzel egyidőben újraindult a rendelés a II.-es számú járóbeteg-rendelőben is, ott is felkereshetik a szakorvosokat a páciensek.
– fejtette ki Gîrbovan.
Az igazgató kérdésünkre elmondta, az elkövetkező napokban újra fogadnak betegeket a marosvásárhelyi pszichiátriai klinikán is, amely eddig koronavírusos betegeknek volt fenntartva, s emiatt márciustól csak a dicsőszentmártoni pszichiátriára lehetett kezelésre beutalni a betegeket.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nem került háttérbe a nem koronavírusos betegek ellátása az elmúlt időszakban sem, az akut eseteket folyamatosan fogadták – tudtuk meg Kiss Edittől, a kórház sajtóreferensétől.
Jelenleg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház minden osztályán zajlik a tevékenység, most már fogadják a nem akut eseteket jelentő, nem koronavírusos betegeket is.
Ahogy azt korábban közölték, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban május 18-tól a járóbeteg-rendelők a februári kapacitás mintegy ötven százalékával újraindultak, a krónikus betegek kórházi beutalása pedig mintegy húsz százalékkal kezdődött el. „Most már lehetőség van ezeknek az arányoknak a fokozatos növelésére, nyilván a járványügyi intézkedések szigorú betartása mellett.
– mondta el Kiss Edit.
A sajtóreferens tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzöttek ellátása a kórház csíksomlyói épületében zajlik,
A kórháznak a koronavírusos betegek ellátására elkülönített osztályaira pénteken, június 12-én összesen 53 személy volt beutalva, közülük 46 személynél igazolták a koronavírus-fertőzést. A tünetmentes fertőzöttek számára működő központba pénteken hárman voltak beutalva.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
1 hozzászólás