
A járóbeteg-rendelésre váró páciensek pénteken Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Míg Marosvásárhelyen lassan visszatér az egészségügyi ellátás a rendes kerékvágásba, addig Csíkszeredában még várni kell arra, hogy teljes kapacitással fogadják a krónikus betegeket. Országszerte továbbra is fenn kell tartani minden osztályon helyeket a koronavírusos betegeknek, hiszen nem tudni, lesz-e második hullám.
2020. június 15., 08:582020. június 15., 08:58
A koronavírus-járvány láthatatlan áldozatai azok a krónikus betegek, akik az elmúlt három hónapban nem tudtak szakorvosi ellátásban részesülni, így sokuk állapota épp emiatt jelentősen romlott. Az egészségügyi minisztérium rendelete szerint
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Klinikai Kórház az az egészségügyi intézmény, amely a legtöbb koronavírusos betegek fogadta és kezelte, szám szerint 670-et. Ezek közül pénteken 25 beteg volt még beutalva a fertőző betegségek klinikájára. Mint a megyei kórház igazgatója, Ovidiu Gîrbovan elmondta: az elmúlt napokban nekifogtak a februári, normális állapotok visszaállításához. A minisztérium követelményei szerint
„Általános fertőtlenítés volt minden osztályon, a tüdőgyógyászaton egy kisebb javítást is elvégeztettünk, mert csőrepedés történt. A közegészségügyi igazgatóság ellenőrzése és jóváhagyása után újra fogadják a betegeket a Gheorghe Marinescu utcai épületben, de máshol is. Ezzel egyidőben újraindult a rendelés a II.-es számú járóbeteg-rendelőben is, ott is felkereshetik a szakorvosokat a páciensek.
– fejtette ki Gîrbovan.
Az igazgató kérdésünkre elmondta, az elkövetkező napokban újra fogadnak betegeket a marosvásárhelyi pszichiátriai klinikán is, amely eddig koronavírusos betegeknek volt fenntartva, s emiatt márciustól csak a dicsőszentmártoni pszichiátriára lehetett kezelésre beutalni a betegeket.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nem került háttérbe a nem koronavírusos betegek ellátása az elmúlt időszakban sem, az akut eseteket folyamatosan fogadták – tudtuk meg Kiss Edittől, a kórház sajtóreferensétől.
Jelenleg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház minden osztályán zajlik a tevékenység, most már fogadják a nem akut eseteket jelentő, nem koronavírusos betegeket is.
Ahogy azt korábban közölték, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban május 18-tól a járóbeteg-rendelők a februári kapacitás mintegy ötven százalékával újraindultak, a krónikus betegek kórházi beutalása pedig mintegy húsz százalékkal kezdődött el. „Most már lehetőség van ezeknek az arányoknak a fokozatos növelésére, nyilván a járványügyi intézkedések szigorú betartása mellett.
– mondta el Kiss Edit.
A sajtóreferens tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzöttek ellátása a kórház csíksomlyói épületében zajlik,
A kórháznak a koronavírusos betegek ellátására elkülönített osztályaira pénteken, június 12-én összesen 53 személy volt beutalva, közülük 46 személynél igazolták a koronavírus-fertőzést. A tünetmentes fertőzöttek számára működő központba pénteken hárman voltak beutalva.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
1 hozzászólás