
A járóbeteg-rendelésre váró páciensek pénteken Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Míg Marosvásárhelyen lassan visszatér az egészségügyi ellátás a rendes kerékvágásba, addig Csíkszeredában még várni kell arra, hogy teljes kapacitással fogadják a krónikus betegeket. Országszerte továbbra is fenn kell tartani minden osztályon helyeket a koronavírusos betegeknek, hiszen nem tudni, lesz-e második hullám.
2020. június 15., 08:582020. június 15., 08:58
A koronavírus-járvány láthatatlan áldozatai azok a krónikus betegek, akik az elmúlt három hónapban nem tudtak szakorvosi ellátásban részesülni, így sokuk állapota épp emiatt jelentősen romlott. Az egészségügyi minisztérium rendelete szerint
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Klinikai Kórház az az egészségügyi intézmény, amely a legtöbb koronavírusos betegek fogadta és kezelte, szám szerint 670-et. Ezek közül pénteken 25 beteg volt még beutalva a fertőző betegségek klinikájára. Mint a megyei kórház igazgatója, Ovidiu Gîrbovan elmondta: az elmúlt napokban nekifogtak a februári, normális állapotok visszaállításához. A minisztérium követelményei szerint
„Általános fertőtlenítés volt minden osztályon, a tüdőgyógyászaton egy kisebb javítást is elvégeztettünk, mert csőrepedés történt. A közegészségügyi igazgatóság ellenőrzése és jóváhagyása után újra fogadják a betegeket a Gheorghe Marinescu utcai épületben, de máshol is. Ezzel egyidőben újraindult a rendelés a II.-es számú járóbeteg-rendelőben is, ott is felkereshetik a szakorvosokat a páciensek.
– fejtette ki Gîrbovan.
Az igazgató kérdésünkre elmondta, az elkövetkező napokban újra fogadnak betegeket a marosvásárhelyi pszichiátriai klinikán is, amely eddig koronavírusos betegeknek volt fenntartva, s emiatt márciustól csak a dicsőszentmártoni pszichiátriára lehetett kezelésre beutalni a betegeket.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nem került háttérbe a nem koronavírusos betegek ellátása az elmúlt időszakban sem, az akut eseteket folyamatosan fogadták – tudtuk meg Kiss Edittől, a kórház sajtóreferensétől.
Jelenleg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház minden osztályán zajlik a tevékenység, most már fogadják a nem akut eseteket jelentő, nem koronavírusos betegeket is.
Ahogy azt korábban közölték, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban május 18-tól a járóbeteg-rendelők a februári kapacitás mintegy ötven százalékával újraindultak, a krónikus betegek kórházi beutalása pedig mintegy húsz százalékkal kezdődött el. „Most már lehetőség van ezeknek az arányoknak a fokozatos növelésére, nyilván a járványügyi intézkedések szigorú betartása mellett.
– mondta el Kiss Edit.
A sajtóreferens tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzöttek ellátása a kórház csíksomlyói épületében zajlik,
A kórháznak a koronavírusos betegek ellátására elkülönített osztályaira pénteken, június 12-én összesen 53 személy volt beutalva, közülük 46 személynél igazolták a koronavírus-fertőzést. A tünetmentes fertőzöttek számára működő központba pénteken hárman voltak beutalva.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás