
Hargita megyében a lakosság 25,69 százaléka kapta meg az oltásnak legalább az első adagját
Fotó: Beliczay László
A Hargita megyei lakosság körében meghaladta a 25 százalékot azoknak az aránya, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltás első adagját. Az utóbbi időben vidéken is nőtt ez az arány, de nem ért még a városokban mért ráta közelébe. Korcsoport szerinti megoszlásban a 65-74 éves korosztályban a legmagasabb az immunizáltak aránya.
2021. november 04., 09:052021. november 04., 09:05
2021. november 04., 10:412021. november 04., 10:41
A tizenötszörösére nőtt az oltás iránti igény Hargita megyében szeptember közepe óta.
Amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság tájékoztatta lapunkat, az utóbbi időben megnőtt az oltás iránti igény vidéken is,
Fotó: Beliczay László
Ezeknek a községeknek a felében már a napokban lezajlottak a helyszíni oltási akciók. Az elkövetkező napokban négy község lakói kaphatják meg helyben az oltást: Csíkszentgyörgyön csütörtökön, Csíkszentdomokoson és Csíkrákoson pénteken, illetve Csíkszentmihályon, ahol még zajlik az egyeztetés a helyszíni oltási akció időpontjáról. Hargita megyében vidéken alacsonyabb az átoltottsági arány, mint a városokban, és amint arról Tar Gyöngyi tájékoztatott:
A helyszíni oltási akciók megszervezése az oltóközpontok leterheltségétől is függ, ugyanis az azokban dolgozó váltószemélyzet jár vidékre oltani, valamint az ágyhoz kötött vagy mozgáskorlátozott oltásigénylőkhöz is, amikor nélkülözhetők a központokban.
Fotó: Beliczay László
Hargita megyében már hónapokkal ezelőtt is Borszéken volt a legmagasabb az átoltottsági arány – tavasz végén országos viszonylatban is második helyen állt a település –, ott október végére a lakosság 48,72 százaléka már megkapta legalább az első oltást, a teljes adagot pedig a 46,84 százalékuk.
Az átoltottsági aránnyal kapcsolatban Tar Gyöngyi megjegyezte, a népesebb településeken ez lassabban nő, hiszen egy 1 százalékos növekedéshez ott jóval több embert kell beoltani, mint egy kis településen.
Hargita megyében az átoltottsági arány a 65-69, valamint a 70-74 éves korcsoportban a legmagasabb.
A 70-74 éves korosztály körében ez az arány 44,43, illetve 43,7 százalékos. Az első, illetve teljes adag közti kis különbségekből az is látszik, hogy ezek a korcsoportok korábban kezdtek oltakozni – az átoltottsági ráta is ezekben a korcsoportok esetében nőtt leginkább. A 18-19 éves fiataloknak a 20,45 százaléka van már beoltva legalább az első oltásadaggal, mindkét adagot – illetve a Johnson & Johnson esetében az egyetlen teljes adagot – a 18,97 százalékuk kapta meg.
Fotó: Beliczay László
A megye nagyobb települései közül – ahol néhány új igazolt fertőzés vagy gyógyulás még nem eredményez nagy változást a statisztikában –
A megye északi részében gyakoribbak a magasabb fertőzési rátájú települések. Ez ugyan nem általánosság, hiszen ellenpélda is van rá, de van néhány olyan község is a megyében – a Kászonok, Gyimesek térségében –, ahol viszonylag alacsony az átoltottság, de egyes falvakban a fertőzési ráta is.
Erre az életmódbeli különbségek adnak magyarázatot – tudtuk meg Tar Gyöngyitől –, ezeken a rurális településeken viszonylag elzártan élnek az emberek, egyéni gazdaságokat működtetnek,
A Kászonokban jelenleg állandó háziorvosi ellátás sincs, ugyanis a település egyik orvosa életét vesztette a koronavírus következtében, a másik háziorvos pedig nyugdíjba vonult, jelenleg egy kijáró háziorvos próbálja biztosítani a község egészségügyi alapellátásával járó feladatokat.
Hargita megyében egyébként még nem tetőzött a járvány negyedik hulláma,
Ennek a lassulásnak az országszerte bevezetett korlátozások és a két hetes kényszervakáció az oka, mondta Tar Gyöngyi, utóbbival kapcsolatban megjegyezve, hogy aggódva várják az iskolák újranyitását az emelkedő esetszámoktól tartva.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!